Utorak, 5. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Dan odluke: Amerikanci biraju 47. predsjednika SAD-a, Trump ili Harris?

U SAD-u danas se održavaju 60. predsjednički izbori. Predsjednička utrka demokratske kandidatkinje Kamale Harris i republikanca Donalda Trumpa bit će neizvjesna do samog kraja. Istodobno bira se i novi saziv Kongresa i trećina mjesta u Senatu.

 

Prva birališta diljem SAD-a zatvorit će se u utorak navečer u ponoć po našem vremenu (18:00 EST), a posljednja će se birališta zatvoriti rano u srijedu ujutro, u 7 sati po našem vremenu (01:00 EST).

Amerikanci u utorak izlaze na 60. predsjedničke izbore u svojoj povijesti, a cijeli svijet čeka njihov neizvjestan ishod koji će utjecati na niz globalnih sukoba i kriza. Istodobno se bira i novi saziv Kongresa i trećina Senata, piše Narod.hr.

Odlukom Kongresa iz 1845. godine predsjednički izbori održavaju se u utorak nakon prvog ponedjeljka u studenome. Sjedinjene Države tada su još bile većinom agrarno društvo, pa je odabir studenoga omogućavao mnogim Amerikancima da stignu na birališta nakon jesenske sjetve i prije zime. A pošto je nedjelja bila božji, a srijeda sajmišni dan, izbor je pao na utorak.

Američki birači i dalje su podijeljeni u izboru između republikanca Donalda Trumpa i demokratkinje Kamale Harris, a ankete pokazuju neizvjesnu utrku.

Trump, 78-godišnji republikanac, milijarder i bivši predsjednik, tijekom kampanje je preživio dva pokušaja atentata, samo nekoliko tjedana nakon što ga je porota u New Yorku proglasila krivim zbog krivotvorenja dokumenata, čime je postao prvi bivši američki predsjednik osuđen za kazneno djelo, javlja HRT.

Glasalo već 77 milijuna Amerikanaca

Više od 77 milijuna Amerikanaca već je dalo svoj glas, no izborni dan pokazat će čija je kampanja bila uspješnija u motivaciji za izlazak na birališta.

Posljednjih dana kampanje obje strane preplavile su društvene mreže i tradicionalne medije posljednjim krugom promidžbe, ali i volonterima koji kucaju na vrata potencijalnih glasača.

Trump je svoju kampanju temeljio na obećanjima o oživljavanju uništenog američkog gospodarstva, borbi protiv kriminala i zaštiti Amerikanaca od ilegalnih migranata. Protivnici ga kritiziraju zbog “paranoičnog” stila i lažnih tvrdnji poput onih da migranti s Haitija u Springfieldu jedu mačke i pse ili da demokrati pripremaju izbornu prijevaru.

Ako izgubim, a reći ću vam, to je moguće jer oni varaju. To je jedini način na koji možemo izgubiti, jer oni varaju, rekao je u Michiganu bivši predsjednik koji još uvijek nije priznao izborni poraz 2020. godine nakon kojeg je uslijedio nasilni upad njegovih pristaša na američki Kapitol.

S druge strane je demokratkinja Kamala Harris koja bi u slučaju pobjede postala prva žena na toj funkciji. Aktualna američka potpredsjednica indijsko-afroameričkog podrijetla kao predsjednička kandidatkinja naslijedila je Joea Bidena koji se sam povukao iz utrke.

Harris se već pokušala kandidirati za predsjednicu 2020. godine, no na tadašnjim predizborima svoje stranke bila je tek šesta, iza Bidena, Bernieja Sandersa, Elizabeth Warren, Petea Buttigiega i Michaela Bloomberga, pa se iz te utrke povukla.

Bivša glavna tužiteljica Kalifornije svojom je kampanjom pokušala vratiti jedinstvo iznimno polarizirane Amerike, približivši svoje ranije stavove republikancima, poput onog o posjedovanju naoružanja ili zabrani frakiranja.

Sedam država

Prema informacijama Election Laba sa sveučilišta na Floridi svoj je glas već dalo više od 78 milijuna Amerikanaca, što je gotovo polovina od njih 158,5 milijuna koji su izašli na izbore 2020.

Ankete najavljuju neizvjesnu utrku, posebno u sedam ključnih, takozvanih ‘swing’ saveznih država koje će pod sustavom američkog izbornog kolegija odrediti konačnog pobjednika izbora.

Većina država tradicionalno je sklonija demokratima ili republikancima i ondje se pobjednik zna unaprijed, pa su u fokusu kandidata najčešće nalaze one savezne države u kojima bi pobjedu mogao odnijeti bilo koji kandidat (tzv. swing states).

Ove godine ih je sedam – Pennsylvania (19 izbornika), Georgia i Sjeverna Karolina (po 16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6). U svima njima kandidati su po anketama unutar statističke pogreške.

Po većini američkih medija, Harris ima dosad gotovo sigurnih 226 izbornika, a Trump 219.

Pobijedi li u sve tri neizvjesne države radničkog Pojasa hrđe (Rust Belt), Pennsylvaniji, Michiganu i Wisconsinu, Kamala Harris će postati predsjednica.

Izgubi li neku od njih, morat će to nadoknaditi osvajanjem jedne iz Sunčanog pojasa (Sun Belt) Georgije, Sjeverne Karoline ili Arizone u kojima je Trump u neznatnoj prednosti po anketama. Izgubi li, pak, najveću od njih Pennsylvaniju, morat će čak osvojiti dvije. Mnogi zbog toga upravo tu saveznu državu smatraju ključnom za oboje kandidata.

Istraživanje Ipsosa i Reutersa krajem listopada pokazalo je da birači prijetnju demokraciji smatraju drugim najvećim problemom s kojim se SAD suočava, nakon gospodarstva.

Trump vjeruje da će ga u Bijelu kuću vratiti ekonomska pitanja i visoke cijene, posebice za hranu i stanarinu.

Svijet prati izbore

Izbornu utrku nestrpljivo ne prate samo Amerikanci na čije će živote značajno utjecati njezin ishod, nego i svijet pogođen krizama i ratnim sukobima na koje SAD kao i dalje najmoćnija zemlja na svijetu ima velik utjecaj.

Trenutno je prerano prognozirati kad će se znati konačan pobjednik izbora to može biti istu noć, iduće jutro, ali i nekoliko dana ili tjedana kasnije. Prošli izbori održali su se 3. studenoga, a Biden je pobjednikom proglašen tek 7. studenoga.

Brzina obrade glasova bit će određena rezultatima ako oni budu tijesni, glasovi će se prebrojavati ponovno. Na brzinu će utjecati i broj prijavljenih nepravilnosti, kao i eventualne napetosti na biralištima.

Kongres i Senat

Izvan Sjedinjenih Američkih Država izbori 5. studenog se često pojednostavljuju kao utrka za Bijelu kuću, no za Amerikance će sastav novog Kongresa biti jednako važan. I ti bi izbori mogli biti tijesni.

O ishodu glasanja u stotinama izbornih jedinica u zemlji ovisi hoće li izabrani predsjednik moći provoditi svoj program uz podršku Kongresa ili će naići na otpor i pat-poziciju.

Američki Kongres, smješten na vošingtonskom Capitol Hillu, sastoji se od dvaju domova: Zastupničkog doma i Senata. Na izborima 5. studenoga će se odlučivati o svih 435 mjesta Zastupničkog doma te o 34 od 100 mjesta u Senatu.

Demokrati, koji trenutno upravljaju Senatom zahvaljujući većini od jednog mandata, suočavaju se s izazovom da zadrže dvije trećine od 34 zastupnika koliko se bira u utorak.

S druge strane, republikanci u Zastupničkom domu brane svoju tijesnu većinu. Demokrati im trebaju oteti samo četiri mandata za preuzimanje većine.

Washington podigao sigurnosne barijere uoči izbora

Sigurnosne barikade, daske na izlozima trgovina i vidljiva prisutnost policije – američka prijestolnica pripremila se za predsjedničke izbore u utorak, strahujući da bi se moglo ponoviti nasilje koje je pogodilo Washington prije četiri godine.

Vlasti prijestolnice SAD-a upozorile su da očekuju promjenjivu i nepredvidivu sigurnosnu situaciju u danima i tjednima oko izbora i ne vjeruju da će se pobjednik objaviti na sam dan glasanja, piše agencija France Presse.

Trump, treći put predsjednički kandidat, još uvijek nije eksplicitno priznao rezultate prošlih izbora na kojima je izgubio od demokrata Joea Bidena, a neutemeljeno govori i o prijevari i krađi na nadolazećim izborima u utorak.

Prikaz sile

FBI će oko izbora u američkoj prijestolnici imati zapovjedni centar koji će nadgledati sigurnosnu situaciju, a isto će raditi i sigurnosne službe.

Policijske snage samog grada odbile su komentirati način svojih priprema. Gradonačelnica Muriel Bowser na konferenciji za medije u listopadu rekla je da će washingtonska policija, zadužena i za sigurnost Kongresa ugroženu 6. siječnja, biti spremna za izbore. Čelnica gradske policije Pamela Smith rekla je da zasad nije identificirana nikakva opasnost oko izbora. Naglasila je da će biti dopušteni mirni prosvjedi, no da neće tolerirati nasilje. Najavila je vidljivu prisutnost policije u gradu, s četiri tisuće pojačanja 20. siječnja, na dan inauguracije novog predsjednika.

Fotomontaža:Narod.hr

 

Najnovije

Münchenska nadbiskupija u duginim bojama: Gradi se velika pastoralna mreža za sodomitsku zajednicu

Nadbiskupija Münchena i Freisinga u Njemačkoj širi svoju pastoralnu mrežu za sodomitsku zajednicu. Inicijativa se zove „Netzwerk Queerseelsorge“ ili „Rainbow Pastoral Network“. Voljom nadbiskupskih...

Ivanu kazna od 4 tisuće eura zbog zastave na dan Thompsonovog koncerta

Predsjednički kandidat Mosta Miro Bulj objavio je da je policija počela kažnjavati ljude zbog obilježja na Thompsonovom koncertu održanom ljetos u Imotskom. Bulj tvrdi...

Biblijska poruka 5. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Razmatranje uz spomen svih vjernih mrtvih franjevačkih redova

Iv 6, 37-40   Reče Isus: »Svi koje mi daje Otac doći će k meni, i onoga tko dođe k meni neću izbaciti; jer siđoh s...

Kulturno-povijesni identitet kao temelj za storytelling i promociju receptivne turističke destinacije

Piše:Marinko Brkić, Turističkepriče.hr   U nastavku praćenja kulturno-povijesnih tragova, iz Bosne smo preko Livna stigli do Cetinske krajine i Zaostroga, na obali Jadrana čiji Franjevački samostan...

Arhiepiskop Aleksandar predstavlja knjigu ”Hrvatska pravoslavna crkva – preporod”

Predstavljanje knjige ''Hrvatska pravoslavna crkva – preporod'' autora Aleksandra, arhiepiskopa Hrvatske pravoslavne crkve upriličit će se tijekom studenoga u više gradova u Hrvatskoj. U...