Središnje događanje Dana sjećanja, tradicionalne manifestacije kojom se Petrinja prisjeća poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja i civilnih žrtava u Domovinskom ratu i teških ratnih razaranja u rujnu 1991. godine, održava se svake godine 16. rujna, na dan kada su krenula ratna razaranja ovog grada i kada je poginulo najviše hrvatskih branitelja i civila.
Iako je čitav rujan ispunjen brojnim kulturnim, vjerskim i sportskim događanjima, Petrinjcima je 16. rujna posebno emotivan kao dan kada je velikosrpski agresor učinio najveće i najbrutalnije zločine u ovome gradu. Nakon Vukovarsko-srijemske županije najveće žrtve i razaranja u Domovinskom ratu doživjela je Sisačko-moslavačka županija, a posebno velike grad Petrinja. Središnje je obilježavanje Dana sjećanja započelo Svetom misom za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civilne žrtve iz Domovinskog rata u petrinjskoj župnoj crkvi sv. Lovre.
U spomen na 599 poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civila na području Petrinje tijekom Domovinskog rata, nakon Svete mise, od župne crkve sv. Lovre do spomenika pukovniku Predragu Matanoviću i suborcima mnogobrojni dužnosnici, građani, branitelji, obitelji žrtava te pripadnici policije i vojske, Kolonom sjećanja ulicama Petrinje odali su počast stradalima. Kod spomenika su pročitana imena svih žrtava Domovinskog rata te su položeni vijenci i zapaljene svijeće.
Uz obitelji poginulih i nestalih hrvatskih branitelja, počast je odao i izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović Ante Deur, izaslanstvo Ministarstva hrvatskih branitelja, zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, izaslanstva Sisačko-moslavačke županije, Grada Petrinje, Grada Zagreba, Koordinacija udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Petrinje, predstavnici vojske, policije, braniteljskih udruga, političke stranke te brojni građani. Peta je ovo godina kako se na komemoraciji čitaju imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja i civila, a među inicijatorima ovog programa bila je i Vera Jurčević, predsjednica Kluba žena petrinjskog ogranka Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata…
Tog 16. rujna ništa u Petrinji nije upućivalo na to da će se dogoditi teško razaranje i velika stradanja Petrinjaca, prisjetio se Darko Dumbović, predsjednik Koordinacije udruga proisteklih iz Domovinskog rata grada Petrinje…
Dumbović je dodao kako Petrinja, koja je platila veliku cijenu u Domovinskom ratu, zaslužuje više pozornosti javnosti. Istog je mišljenja i petrinjski gradonačelnik Darinko Dumbović koji je istaknuo kako su rujanski Dani sjećanja, jedni od najtežih dana za grad Petrinju i sve ljude koji su tog dana “ostali bez grada”…
Pod dojmom nakon komemoracije i svih pročitanih imena poginulih hrvatskih branitelja i civila na području grada Petrinje bio je i sisačko-moslavački župan Ivo Žinić…