Splitsko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je da se Vjera Andrijić (101), iz Splita, partizanka koja je sudjelovala partizanskoj akciji pokolja fratara u Širokom Brijegu u veljači 1945. godine, ispita pred sucem istrage. U svom zahtjevu naveli su stravične detalje ratnog zločina počinjenog nad franjevcima nakon osvajanja samostana u Širokom.
Partizanka iz Splita je već bila na državnom odvjetništvu krajem veljače, ali je tada s njom obavljen obavijesni razgovor, piše Slobodna Dalmacija.
Partizanka koja je sudjelovala u pokolju širokobrijeških fratara prisustvovala je na Milanovićevoj inauguraciji
Vjera Andrijić, 101-godišnja partizanka iz Splita, koja je kao posebna gošća sudjelovala na inauguraciji predsjednika Zorana Milanovića 18. veljače 2025. godine, dospjela je u središte javnosti zbog izjava o svojem sudjelovanju u partizanskoj akciji na Širokom Brijegu u veljači 1945. godine. Tijekom te partizanske akcije ubijen je 21 fratar. Andrijić je navela da su partizani upali u crkvu gdje su, prema njenim riječima, zarobili fratre koji su pucali sa zvonika. Također je izjavila da su zarobljeni fratri nosili svoje redovničke halje.
Njezino svjedočenje otvorilo je pitanje odgovornosti za zločine počinjene tijekom i neposredno nakon Drugog svjetskog rata. Zbog izjava koje je dala, Andrijić je ranije ispitana u Županijskom državnom odvjetništvu u Splitu.
Mesić, Milanović i Obersnel stali u obranu partizanke Andrijić
U obranu Vjere Andrijić stali su Stipe Mesić, Zoran Milanović i Voljko Obersnel. Bivši predsjednik Stjepan Mesić osudio je postupanje pravosudnih tijela. Nazvao je ispitivanje Andrijić “sramotnim” i istaknuo kako se ovime relativizira antifašistička borba. Predsjednik Zoran Milanović izjavio je pak da su stvarni krivci za zločine na Širokom Brijegu odavno mrtvi. Smatra da Vjera Andrijić, kao bolničarka, ne snosi odgovornost.
Kontroverze oko Andrijić dodatno su se produbile otvaranjem izložbe “Partizanke” u Rijeci. Izložba je posvećena ženama koje su sudjelovale u Narodnooslobodilačkoj borbi. Bivši riječki gradonačelnik Vojko Obersnel tom je prilikom branio Andrijić. Kritizirao je postupke Državnog odvjetništva, nazivajući ih “tragedijom i sramotom države”.
DORH već 15 godina posjeduje elaborat o događajima u Širokom Brijegu
S pravnog aspekta, odvjetnik Željko Olujić naglasio je da ne postoji zapreka za kazneni progon. Ipak, napomenuo je da ovaj slučaj nije identičan nekim ranijim procesima protiv osoba optuženih za ratne zločine. Povjesničarka Blanka Matković osudila je neaktivnost DORH-a. Istaknula je da već 15 godina posjeduju elaborat o događajima na Širokom Brijegu. Po njezinu mišljenju, to upućuje na odgovornost koja se ne može ignorirati.
Ovaj slučaj ponovno je otvorio raspravu o partizanskim zločinima. Pitanje je i kako se hrvatsko društvo suočava s ovim dijelom svoje povijesti. Dok jedni smatraju da je suvišno istraživati postupke 101-godišnje žene, drugi naglašavaju kako odgovornost za ratne zločine ne zastarijeva. Smatraju da svi sudionici takvih događaja moraju biti pravno evaluirani, bez obzira na proteklo vrijeme, prenosi Narod.hr.
Foto:Bljesak.info/Ilustracija