Piše: Filip Gašpar
Američke obavještajne agencije objavljuju najnoviju „Annual Threat Assessment“ (Godišnju procjenu prijetnji): Moskva se smatra sposobnom za vođenje “dugog rata visokog intenziteta”. Unatoč tome, nuklearno oružje se smatra “krajnjim jamcem”.
Nedavno je objavljen sažetak situacije američkih sigurnosnih službi pod nazivom “Godišnja procjena prijetnji”. Godišnja procjena aktualnih prijetnji, ove godine na 40 stranica. Izvješće odražava “kolektivne uvide i informacije Obavještajne zajednice” da su “kreatori politike, ratni borci i domaće osoblje za provođenje zakona” potrebni “kako bi zaštitili živote i interese SAD-a diljem svijeta”.
Snage slike američke politike o sebi uključuju otvorenost i transparentnost u komunikaciji strateških ciljeva. Protivnici i suparnici jasno su identificirani, bez moralizirajućih vrijednosnih sudova koji zamagljuju pragmatičnu spoznaju da se velika sila s interesima na pet kontinenata mora svakodnevno braniti.
Sadržaj već ukazuje na rangiranje potencijalne prijetnje. Kina dobiva gotovo sedam stranica, Rusija najmanje četiri, Iran tri, a Sjeverna Koreja dobre dvije.
Balkan je obrađen na pola stranice. Ispod točke “Potencijalni domaći nemiri” uz dva spominjanja.
Potencijalni domaći nemiri
U izvješću se navodi: “Zapadni Balkan će se vjerojatno suočiti s povećanim rizikom od lokalnog međuetničkog nasilja 2024. godine.
Ono što izvješće podrazumijeva pod “kućnim nemirima” je da, bilo da proizlaze iz domaćih nemira, ekonomskog nezadovoljstva ili izazova upravljanja, mogu potaknuti cikluse nasilja, pobune i unutarnjeg sukoba. Izazovi su često povezani sa smanjenim socioekonomskim učinkom, raširenom korupcijom, promjenama stanovništva, pritiscima klimatskih promjena i širenjem ekstremističkih ideologija od strane terorističkih i pobunjeničkih skupina.
Dalje se kaže da će nacionalistički čelnici vjerojatno eskalirati napetosti za svoju političku korist i da će vanjski akteri vjerojatno ojačati i iskoristiti etničke razlike kako bi povećali ili zaštitili svoj regionalni utjecaj ili osujetili veću integraciju Balkana u EU ili Euroatlantski institucija.
Prvo se spominju nemiri na Kosovu između “srpskih nacionalista” i “kosovskih vlasti” koji su doveli do smrti i ozljeda, uključujući i ozljede NATO mirovnjaka, 2023.
Zatim je riječ o predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku. Poduzeo bi provokativne korake kako bi neutralizirao međunarodni nadzor u Bosni i osigurao de facto odcjepljenje svoje Republike Srpske. “Njegove akcije mogle bi potaknuti bošnjačke (bosansko-muslimanske) čelnike da ojačaju vlastite sposobnosti kako bi zaštitili svoje interese i potencijalno dovesti do nasilnog sukoba koji bi mogao nadvladati mirovne snage.”
Ali izvješće nema ništa više za ponuditi o Balkanu.
Rusija i Kina
Tijekom proteklog desetljeća, erozija demokracije diljem svijeta, napetosti u savezima SAD-a i izazovi međunarodnim normama otežali su Sjedinjenim Državama i njihovim saveznicima rješavanje globalnih problema, istovremeno stvarajući veće mogućnosti za djelovanje lažnih vlada i skupina nekažnjeno. U nastavku ističemo neke slučajeve koji mogu imati veće implikacije na globalnu sigurnost i potencijal za djelovanje Sjedinjenih Država, njihovih saveznika i partnera.
Što se tiče Rusije, koja se smatra najvažnijim europskim protivnikom atlantskog saveza, ocjena sadrži jasne izjave. Napominje da je “vrlo malo vjerojatno da će Kremlj tražiti izravan vojni sukob sa snagama SAD-a i NATO-a”. Umjesto toga, od njega se očekuje da “nastavi svoje asimetrične aktivnosti ispod praga koji smatra nužnim za globalni vojni sukob”.
Rusija je “uspješno preusmjerila veliku većinu svog izvoza nafte”.
Predsjednik Vladimir Putin vjeruje da je Rusija “osjetila napore Ukrajine da ponovno preuzme značajan teritorij”, navodeći neuspjelu ljetnu ofenzivu 2023. Predsjednik je uvjeren da “njegova strategija da dobije rat donosi plodove i da je zapadna i američka potpora Ukrajini ograničena” – posebno u kontekstu sukoba između Izraela i Hamasa.
Iako je rat u Ukrajini naštetio međunarodnom ugledu Rusije, Moskva brani tu poziciju i koristi svoje međunarodne odnose kako bi umanjila utjecaj sankcija i obnovila svoju poziciju velike sile. Kroz suradnju s Pekingom, sada najvažnijim trgovinskim partnerom Rusije, Rusi dobivaju pristup važnom tržištu energije i sirovina, bolju zaštitu od mogućih budućih sankcija i snažnog saveznika u natjecanju protiv SAD-a.
Prema izvješću, očekuje se da će se ruska gospodarska proizvodnja blago povećati 2024. Ipak, dugoročna konkurentnost je pogoršana u odnosu na predratne prognoze. Moskva je uspješno preusmjerila velik dio svog izvoza nafte i očekuje se da će prodati “značajne količine” iznad gornje granice cijena koju su postavile zemlje G7.
300 000 mrtvih i ranjenih, tisuće uništenih tenkova
Iz geopolitičke perspektive, Rusija pokušava balansirati sukob sa Zapadom kroz bližu suradnju s Kinom, Iranom, Sjevernom Korejom i ključnim zemljama globalnog juga. Ipak, rat je narušio utjecaj Moskve na postsovjetskom prostoru.
U Ukrajini, Putinova “specijalna vojna operacija” nije uspjela postići svoj izvorni cilj pokoravanja i umjesto toga mobilizirala je kolektivni Zapad protiv ruske agresije. Ruski gubici najveći su u bilo kojem sukobu od Drugog svjetskog rata – oko 300.000 mrtvih i ranjenih i tisuće uništenih tenkova i oklopnih vozila.
Unatoč uspjehu u zaustavljanju ukrajinskih ofenziva 2023., ruska vojska nastavit će se boriti s iscrpljenošću, nedostatkom ljudstva i niskim moralom.
Zastoj odražava stratešku vojnu prednost Rusa; Istodobno, zamah se pomiče u korist Moskve. Ruska proizvodnja dalekometnog oružja, topničkog streljiva i drugog naoružanja omogućuje Kremlju vođenje dugog rata visokog intenziteta.
Rusi su ostvarili stabilan napredak na bojnom polju od kraja 2023., također profitirajući od neizvjesnosti oko budućnosti zapadne vojne pomoći. Njemačka je upravo odlučila da neće isporučivati rakete Taurus.
Nuklearno oružje “krajnji jamci Ruske Federacije”
Prema izvješću, predviđa se da će se ruske oružane snage morati obnoviti nekoliko godina nakon značajnih gubitaka u opremi i ljudstvu. Moskva će se stoga sve više oslanjati na nuklearne i svemirske resurse kako bi ojačala strateško odvraćanje. Opsežni planovi proširenja kopnenih snaga vjerojatno će rezultirati povećanjem vojske, iako ne nužno kvalitativno boljom, s vremenom. Moskva je zaposlila rekordan broj ugovornih radnika; Povećanje proračuna za obranu trebalo bi biti dovoljno da se izbjegne mobilizacija pričuvnika.
Što se tiče uporabe nuklearnog oružja, američke službe javljaju da ih Moskva smatra “krajnjim jamcima Ruske Federacije”. Nesposobnost Rusije da postigne brze i odlučne pobjede na bojnom polju, kao i ukrajinski napadi unutar ruskih granica, i dalje potiču zabrinutost da bi Putin mogao upotrijebiti nuklearno oružje. Godine 2023. premjestio je i nuklearno oružje u Bjelorusiju.
Ruski list Kommersant komentirao je američke ocjene pozivajući se na slično izvješće iz ožujka 2023. Tada je SAD potvrdio da Rusija izbjegava akcije koje bi mogle dovesti do vojnog sukoba sa Zapadom. U siječnju 2024., predsjednik Vojnog odbora NATO-a, admiral Robert Bauer, rekao je da se oružane snage saveza moraju pripremiti za mogući sveopći rat s Rusijom u sljedeća dva desetljeća. Nekoliko europskih zemalja istaknulo je kako ne isključuje ruski napad na teritorij NATO-a. Ruske su vlasti to smatrale dijelom “informacijskog rata”; Rusija pokazuje najmanje interesa za “veliki rat”.
Budućnost Netanyahuovog predsjedništva
Američka obavještajna zajednica procjenjuje da je “održivost vodstva” izraelskog premijera Benjamina Netanyahua “ugrožena”.
“Nepovjerenje u Netanyahuovu sposobnost vladanja produbilo se i proširilo u javnosti s već visokih razina prije rata, te očekujemo velike prosvjede koji će zahtijevati njegovu ostavku i nove izbore”, stoji u izvješću. “Moguća je drugačija, umjerenija vlada”.
Obavještajno izvješće navodi da izraelsko stanovništvo velikom većinom podržava uništenje Hamasa. Ali njegova procjena Netanyahuova političkog bogatstva svejedno daje jasan prikaz vođe za kojeg je predsjednik Joe Biden jednom tvrdio da ga “voli”.
Daljnja poglavlja bave se disruptivnom tehnologijom, digitalnim autoritarizmom, transnacionalizmom, promjenama okoliša, ekstremnim vremenskim uvjetima, zdravstvenom sigurnošću, transnacionalnim organiziranim kriminalom, trgovinom ljudima, globalnim terorizmom i, naravno, migracijom.
Filip Gašpar diplomirao je talijanistiku i slavistiku na nekoliko sveučilišta. Živi i radi u Berlinu kao politički savjetnik Alternative za Njemačku.