Danas je obilježena 80. godišnjica stradanja Boričevca i okolnih mjesta u pogromu kojeg su zajedno organizirale i izvršile komunističko-četničke postrojbe…
Cijeli prostor jugozapadne Like očišćen je od Hrvata, a mnogi su poubijani…
Boričevac, koji je 1941. godine s okolnim mjestima imao oko 2.000 stanovnika, koji su svi bili etnički Hrvati, spaljen je do temelja u ustanku Srba 1941. godine.
Ustanici su najprije 27. srpnja 1941. pobili 37 Hrvata u obližnjem selu Brotinja, a kad su Hrvati napustili Boričevac, opljačkali su i spalili 1. i 2. kolovoza 1941. sve kuće i crkvu u Borićevcu; pritom su pobili sve Hrvate koji su u selu bili ostali -11 staraca, te 44 žena i djece.Nakon Drugog svjetskog rata, nije Hrvatima bio dozvoljen povratak u Boričevac, kao zapravo ni u jedno drugo mjesto koje je bilo zahvaćeno ustankom iz 1941. godine.
Potomci Boričevljana nastoje obnoviti svoje mjesto i ishoditi povrat oduzetih imanja, te su okupljeni u Udrugu Ličana župe Borićevac.
——
U nedalekom Srbu i dalje se slavi “prva puška” koja vas je protjerala, mnoge od vaših pobila, popalila kuće i nije vam dopustila doći na zgarišta. Nije to samo različit pogled na ono što se dogodilo u Boričevcu, već je to različit pogled na prošlost i budućnost naše domovine, istaknuo biskup Bogović, na propovijedi koju smo izdvojili, a govorena je 2014 godine…
Boričevac, (IKA-2014.g) –
Nevine žrtve Ivezić iz Brotnja koje su nedavno ekshumirane kao i mnoge žrtve Boričevca trebaju dati ton neskladnom orkestru države i nacije, poruka je gospićko-senjskog biskupa Mile Bogovića koju je izrekao na misi u spomen na žrtve stradanja stanovnika Boričevca, mjesta uz granicu s BiH u blizini Donjeg Lapca održanoj u nedjelju 27. srpnja. I ove su se godine na misi okupili brojni žitelji Boričevca, uglavnom potomci onih koji su protjerani iz toga mjesta prije 73-80 godine/a. Počast žrtvama Boričevca te 2014 godine došli su odati i članovi udruga branitelja iz Vukovara, Malog Lošinja i Ogulina a uz biskupa Bogovića koncelebrirao je župnik i upravitelj župe Stipe Zeba.
Foto-Facebook -Dugopolje.org
Na ovom mjestu stradanja i patnje koje simbolizira sve patnje našeg naroda teško je propovijedati. Pogotovo što se sada u nedalekom Srbu i dalje slavi “prva puška” koja vas je protjerala, mnoge od vaših pobila, popalila kuće i nije vam dopustila doći na zgarišta. Nije to samo različit pogled na ono što se dogodilo u Boričevcu, već je to različit pogled na prošlost i budućnost naše domovine, istaknuo je na početku biskup Bogović te primijetio da je i danas sud o događajima u II. svjetskom ratu neujednačen. Neki bi željeli da se on “uskladi” s tonovima prve puške, a to su oni koji nisu dopuštali da se čuju glasovi žrtava Boričevca, glas 82-godišnjeg guslara Luke Ivezića rekao je biskup te dodao: dosta nam je kulta ičije puške, pogotovo one iz Srba jer smo njezin pucanj čuli i u vrijeme Domovinskog rata. Akteri iz 1991. zvali su se drukčije, no događale su se iste stvari kao prije 20 godina, prepoznate po istim plodovima.
Gospićko-senjski biskup nadalje je istaknuo da se s mjesta stradanja i patnje s pravom diže glas da se konačno počnu okupljati žrtve a ne mučitelji, da se vrednuje i njihov glas, da ih se prepozna i poštuje. Osvrćući se na nedavnu ekshumaciju žrtava Ivezića iz Brotnja pronađenih u jami Dabin vrh rekao je da se možemo pitati zašto je zlo toliko otporno i tako žilavo i zašto se Bog s njima ne obračuna. To je kao žito i kukolj koji se ostavlja do kraja žetve te se tek onda spali, primijetio je biskup. Kalendar Crkve hrvatskih mučenika za narednu godinu, izvijestio je u homiliji biskup Bogović, bit će u znaku svjedočanstava nevino osuđenih od komunističkog režima kroz objavu njihovih pisama u kojima se vidi da oni nisu mrzili i proklinjali.
Danas je obilježena 80. godišnjica stradanja Boričevca i okolnih mjesta u pogromu kojeg su zajedno organizirale i izvršile komunističko-četničke postrojbe…
L.K.