Petak, 3. siječanj 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

FOTO Izložba o agresiji na Osijek otvorena u Budimpešti: OSIJEK NA UDARU BRUTALNE SRPSKE AGRESIJE

Svečanim programom u Hrvatskom centru u Budimpešti -HOŠIG u utorak 15. listopada 2019.  otvorena je multimedijska izložba OSIJEK NA UDARU BRUTALNE SRPSKE AGRESIJE, koja je započela intoniranjem mađarske i hrvatske državne himne i odavanjem počasti poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu, civilnim žrtvama i prvom hrvatskom predsjedniku…

Svečanosti otvorenja nazočili su Veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj Mladen Andrlić, suradnica u Veleposlanstvu opumomoćena ministrica Vesna Njikoš Pečkaj , savjetnica Veleposlanika Maja Rosenzweig Bajić, prva tajnica Veleposlanika  Marina Sikora, zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Robert  Jankovics,  glasnogovornik  Hrvatske narodosne zajednice u Mađarskom parlamentu Jozo Solga, voditelj Narodnosnog  glavnog odjela pri Uredu premijera Mađarske Richárd Tircsi i drugi uzvanici.

Ravnateljica Hrvatske osnovne škole i gimnazije HOŠIG u Budimpešti Ana Gojtan nakon pozdravljanja uzvanika naglasila je da ” ponošću i zahvalnošću prisjećamo se slavnih dana koji su Hrvatskoj donijeli toliko priželjkivanu slobodu i trajni mir. Danas kada tu slobodu uživamo mogla bi se opisati slijedećim citatom:Sloboda je poput sunca, snažnije i bolje od nje nije ništa na svijetu.Neka ovo bude poruka svima nama, prvenstveno mladim naraštajima jer danas se prisjećamo svih onih hrabrih ljudi, muškaraca i žena koji nisu oklijevali braniti svoj dom i Domovinu, koji su nam postali uzorima. Ovdje u HOŠIG-u pratimo uzore i želimo odgajati uzore, mlade koji će imati konkurentno suvremeno znanje, koji će očuvati hrvatsku identitet, koji će biti podjednako opredjeljeni mađarskom i hrvatskom narodu i čiju osobnost obogaćuje dvojna kultura, koju prenose na svom trajnom životnom putu”.

Potom je uslijedila projekcija  dokumentarnog filma o ratnom stradanju hrvatskog grada Osijeka, koji je izazvao buru emocija nazočnih.

Autor izložbe predsjednik Heroja Osijeka bojnik Zlatko Dernaj  istaknuo je da „Izložba šalje jasno artikulirane poruke o apsurdnosti i strahotama rata, educira o razarajućim posljedicama i ukazuje na važnost  održavanja mira i izgradnje mirne budućnosti za sve građane. Nadam se da će ova izložba potaknuti mladu generaciju učenika ove elitne škole na poštovanje žrtve hrvatskih branitelja i građana u pravednoj borbi za očuvanje nacionalnog identiteta i pobjedničke povijesti hrvatskog naroda“.

Zastupnik mađarske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Robert  Janković  rekao je: „Mađari koji žive u Hrvatskoj i Hrvati koji živite ovdje u Mađarskoj,  mi smo veliki prijatelji, imamo zajedničku povijest i da su nas strašni događaji i ’56. i ’91. vezali za vjeke vjekova i da je to možda najbolja stvar koja se ovakvih  groznih događaja mogla dogoditi. Ja se nadam, kao što je gospodin bojnik rekao, da će ovo poslužiti svima nama koji smo ovdje, ali i svima onima koji će ovu izložbu pogledati u Pečuhu i drugdje da budemo dovoljno pametni i mudri da se ovakvi događaji više nikada ne ponove“.

Uslijedio je prigodni kulturno umjetnički program, pjesmu Ivana Tolja „Palim svijeću“ recitirala je učenica  gimnazije Maja Šindik, a folkolrne skupina gimnazije „Tamburica“ izvela je plesnu koreografiju na pjesmu Miroslava  Škore „Vrijedilo je“.

Veleposlanik RH u Mađarskoj Mladen Andrlić u obraćanju nazočnim istaknuo je „da je ovo važan, pametan i dobro pripremljen događaj. Zahvaljujem se Osječanima ne samo za ’91. i dalje, kao i za ovo što danas nose po svijetu, što su se sjetili Mađarske,  Hrvatica i Hrvata u Mađarskoj. Hvala Vam lijepo, izložba je definitivno danas otvorena, a sada i svečano“.

Svečanost otvorenja izložbe  zaključena je prigodnom podjelom poklona  domaćinima od strane predsjednika Heroja Osijeka i zajedničkim fotografiranjem uzvanika, gostiju i učenika škole.

Izložba u HOSIG-u u Budimpešti moći će se pogledati do 22. listopada 2019.

Braniteljski portal

Najnovije

Ovo je 1100. godina kralja Tomislava. Slavi se u Zagrebu, Splitu, Tomislavgradu

Ova će godina biti Godina obilježavanja 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva, kao podsjetnik na krunidbu prvoga hrvatskog kralja Tomislava i njegov spomen u pismu pape...

Biblijska poruka 3. 1. 2025. (Ime Isusovo) i tumačenje fra Tomislava Pervana: Nema u drugom imenu spasenja

Mt 1,19-23   Josip, muž njezin, pravedan, ne htjede je izvrgnuti sramoti, nego naumi da je potajice napusti. Dok je on to snovao, gle, anđeo mu...

𝐒𝐩𝐥𝐢𝐭 𝐩𝐨𝐝 𝐏𝐮𝐥𝐣𝐤𝐨𝐦: 𝐆𝐫𝐚𝐝 𝐡𝐞𝐫𝐨𝐣𝐚 𝐬𝐫𝐚𝐦𝐨ć𝐞𝐧 𝐯𝐞𝐥𝐢č𝐚𝐧𝐣𝐞𝐦 𝐝𝐢𝐤𝐭𝐚𝐭𝐨𝐫𝐚

𝐇𝐫𝐯𝐚𝐭𝐬𝐤𝐢 č𝐚𝐬𝐧𝐢č𝐤𝐢 𝐳𝐛𝐨𝐫 𝐠𝐫𝐚𝐝𝐚 𝐒𝐩𝐥𝐢𝐭𝐚  u objavi na svom Facebook profilu napisao je kako u hrvatskom Splitu, gradu heroja i ponosa, svjedočimo još jednom...

Počinitelj masakra na Cetinju izvršio samoubojstvo, najmanje 12 mrtvih

Osumnjičeni za zločin na Cetinju Aco Martinović izvršio je samoubojstvo nakon što je ubio najmanje 12 osoba, objavila je policija.   Martinovića, koji je bio u...

Svijet u 2024. godini: Ratovi, Donald Trump i sirijski ustanici

Svijet u 2024. godini bio je svjedok ratovima i vremenskim ekstremima. Amerikanci su izabrali Donalda Trumpa, Sirijci srušili Bashara al-Asada, a ratovima u Ukrajini...