(FOTO) GRADILIŠTE EU PROJEKTA ‘VRELO ŽIVOTA’ U CENTRU KISTANJA OGRAĐENO ARMATURNIM MREŽAMA NA KOJIMA JE PRIĆVRŠĆENA SLUŽBENA OZNAKA PROJEKTA…
Radovi na izgradnji Centra za posjetitelje Nacionalnog parka Krka u Kistanjama, Interpretacijskog centra “Krka – vrelo života”, čija je provedba u suradnji Općine Kistanje i Nacionalnog parka Krka, umjesto da se ugovoreno privode kraju, već duže vrijeme su obustavljeni. Štoviše, gradilište je doslovno ‘ograđeno’ armaturnim mrežama na kojima je pričvršćena službena oznaka EU projekta. Kvaka na ulaznim vratima je vezana konopcem za drvo izvan vrata.
Riječ je o sastavnici projekta “Nepoznata Krka: skrivena blaga gornjeg i srednjeg toka rijeke Krke”, projekta Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ (KK 06.1.2.01.0003) sufinanciran u sklopu Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., čiji je završetak planiran za 27. svibnja 2020. Odobrena su bespovratna sredstva iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 78.620.719,12 HRK, dok je ukupna vrijednost projekta 80.057.649,15 HRK.
Radovi na Posjetiteljskom centru Nacionalnog parka Krka u Kistanjama, “Krka – vrelo života”, obustavljeni su početkom ljeta 2019. i još uvijek nisu nastavljeni. Iz NP Krka obustavu su pravdali navodno pronađenim minama iz Drugog svjetskog rata. Ipak, čini se da zaostale mine ipak nisu problem, jer pirotehničari nisu pronašli nijednu! u rujnu stoji u objavi Slobodne Dalmacijehttps://sibenski.slobodnadalmacija.hr/vijesti/zupanija/clanak/id/625059/lazna-uzbuna-na-gradilistu-posjetiteljskog-centra-np-krka-iako-nema-mina-radovi-ce-jos-pricekati
Slavica im je tada doslovce kazala:
– Radove smo morali privremeno zaustaviti zbog pronalaska mina, zaostalih iz Drugog svjetskog rata. Na ovoj je lokaciji, navodno, u Drugom svjetskom ratu bilo skladište minsko-eksplozivnih sredstava. I sad čekamo specijalni bager za razminiranje kako bi uklonili pronađene mine i time otklonili i najmanju opasnost za ljude, a do tada radovi miruju. Jer je svaki život za mene prevrijedan da bih naredila bilo kome da u ovakim uvjetima nastavi s poslom – objasnila je početkom srpnja ravnateljica Nacionalnog parka za Slobodnu Dalmaciju.
U konačnici, bilo bi zanimljivo ćuti što će po ovom pitanju imati za reći Središnja agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU-a).
NP Krka u prosincu 2019 odustala od EU projekta Centar Lozovac vrijedan 100 milijuna kuna
Na dnevnom redu 45. sjednice (Točka 6.) Upravnog vijeća Javne ustanove „Nacionalni park Krka“ sazvane za 13. prosinca 2019. stoji Odluka o odustajanju od projekta „Centar za upravljanje posjećivanjem Nacionalnog parka Krka – Lozovac K.K.06.1.2.01.0017, sufinanciranog iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru operativnog programa Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode, konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.
http://www.npkrka.hr/upload/stranice/2017/02/2017-02-03/172/45.pdf
Da je odluka jednoglasno prihvaćena stoji u objavi Tris portala na mrežnoj stranici http://tris.com.hr/2019/12/np-krka-odustaje-od-centra-lozovac-zbog-preskupih-gradevinskih-radova/
„Bilo bi neodgovorno nastaviti s projektom opterećenim s tolikim brojem nepoznanica i evidentnih prepreka koje već sada znatno utječu na rokove, troškove i uvjete rada. Trošak objekta premašio je 60 % procijenjene vrijednosti nabave što ocjenjujemo neprihvatljivim i neracionalnim“, istaknula je za Tris portal ravnateljica JU „NP Krka“ Nella Slavica.
Riječ je o Projektu koji je sufinanciran, ili je trebao biti, iz Europskih strukturnih i investicijskih fondova u okviru operativnog programa Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode, konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. Ukupna vrijednost projekta bila je 105.968.378,33 HRK, od čega je Europski fond za regionalni razvoj (EFRD) sufinancirao 71.698.656,53 HRK, odnosno 85 % od ukupnih prihvatljivih troškova koji iznose 84.351.360,63 HRK, u obliku bespovratnih sredstava iz Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. – Promicanje održivog korištenja prirodne baštine u nacionalnim parkovima i parkovima prirode (šifra Projekta KK.06.1.2.01).
Autor teksta i Foto / Dr.sc Ljiljana Zmijanović