Nakon prvih demokratskih izbora u Socijalističkoj Republici Hrvatskoj, nezadovoljan pobjedom Hrvatske demokratske zajednice, dio srpskog pučanstva otvoreno se u ljeto 1990. suprotstavio legalno izabranoj hrvatskoj vlasti. U situaciji kada je policija predstavljala jedinu organiziranu oružanu formaciju započelo se s organiziranjem Posebnih jedinica policije pri svim Policijskim upravama u Hrvatskoj. Jedna od njih bila je i Jedinica „BATT“ koja je na današnji dan, 15. ožujka 1991. godine, prvi put postrojena te taj datum uzima kao dan osnutka…
Već u ožujku Jedinica je dobila važan zadatak osiguranja sastanka predsjednika šest jugoslavenskih republika u Splitu. Sastanak Tuđmana, Miloševića, Kučana, Gligorova, Izetbegovića i Bulatovića protekao je bez incidenata no incidenti se počinju javljati oko Knina gdje pripadnici Jedinice sudjeluju u očuvanju javnog reda i mira. Osnutkom 4. brigade Zbora narodne garde u svibnju 1991. veći dio ljudstva odlazi u Resnik te čini jezgru novoosnovane postrojbe.
Prvi koraci u ratnom putu Jedinice „BATT“ usko su vezani uz selo Kijevo između Knina i Sinja gdje su pripadnici bili angažirani na zaštiti hrvatskog stanovništva. U opkoljenom selu s mještanima hrabri su policajci dijelili i dobro i zlo. U kolovozu 1991. Kijevo i Vrlika žestoko su napadnuti od strane kninskog korpusa JNA pod zapovjedništvom Ratka Mladića. U tim su borbama poginuli policajci Zoran Bočina, Kažimir Abramović, Ivan Tomaš i Jakov Topić. Upravo je akronim izveden iz početnih slova njihovih prezimena – BATT, postao naziv Jedinice.
U jesen 1991. Jedinica sudjeluje u zauzimanju vojnih objekata u Splitu i okolici, a dio pripadnika odlazi u Ston s ciljem probijanja obruča oko Dubrovnika. Od 1992. godine jedinica boravi na Velebitu gdje sudjeluje u operacijama hrvatskih snaga „Maslenica“ i „Medački džep“. U ljeto 1994. dio pripadnika odlazi u Slavoniju gdje vrše nadzor prometnice Pakrac – Požega koju su često ugrožavali srpski teroristi. Osim toga, Jedinica sudjeluje i u nadzoru i zaštiti državne granice na Savi prema bosanskim Srbima. U Slavoniji Jedinica ostaje sve do operacije „Bljesak“ u kojoj je dala značajan doprinos. Kruna ratnog puta ove postrojbe svakako je operacija „Oluja“ u kojoj su se BATT-ovci s Velebita spustili prema Gračacu i oslobodili ga. Nažalost u tim posljednjim danima Domovinskog rata poginuo je pripadnik Jedinice Viktor Lizatović
Na fotografiji pripadnici SJP “BATT” u operaciji “Oluja”
Izvor – Monografija Specijalna policija u Domovinskom ratu 1990. – 1996.
Autor teksta – Borna Marinić
Dogodilo se na današnji dan – Domovinski rat