Mještani Sibinja, Odvoraca i okolnih sela Slavonskog Broda spomenuli su u subotu 19. veljače u molitvi svojih hrabrih sumještana, osmorice seljaka iz odvoračkih sela: Stjepana Gunčevića, Antuna Ercegovića, Mate Pejića, Đuke Štimca, Petra Topalovića, Ivana Jankovića, Ivana Katalinića i Antuna Perkovića, koje su 19. veljače 1935. u Sibinju ubili jugoslavenski žandari…
Ubijeni su jer su zbog svojih domoljubnih ideja krenuli u mirne prosvjede protiv represije velikosrpskog režima. Bila je to 87. obljetnica stradanja Sibinjskih žrtava, koje već godinama predstavljaju simbol domoljubne svijesti i pravedne borbe hrvatskoga naroda za slobodu i samostalnost. Upravo iz tog razloga Općina Sibinj 19. veljače slavi i svoj dan općine, a i mjesna osnovna škola, koja je prije tri godine promijenila ime u OŠ „Sibinjskih žrtava“, slavi svoj dan.
Nakon polaganja vijenaca kod spomen-obilježja Sibinjskih žrtava i spomen-obilježja poginulima u Domovinskom ratu, slavljena je u župnoj crkvi Sv. Ivana Krstitelja misa zadušnica za sve poginule iz te župe. Misu je predvodio domaći župnik vlč. Tomislav Vlaović, a suslavili su okolni svećenici Josip Kalmar, Davor Tomić i Filip Sertić, domaći sin. U prigodnoj homiliji župnik Vlaović je podsjetio kako su poginuli branitelji u Domovinskom ratu i Sibinjske žrtve dali ono najvrijednije – svoje živote za slobodu naše Domovine.
Naglasivši kako je molitva i misa najveći dar koji im mi ljudi možemo dati, pojasnio je kako zbog njihove žrtve i mi trebamo njih moliti da nas zagovaraju pred Bogom. Svjestan trenutnih podjela u našem društvu i državi upozorio je: „Naši se poginuli nisu za to borili, nisu za to dali svoje živote. Sjetimo se kako su bili hrabri ostavivši svoju djecu, žene, oca i majku i krenuli u obranu Domovine. Kako je to bilo milostivo od njih! Stoga nam Domovina treba biti sveta. Prekrasnu je imamo, granice nikad veće nismo imali. Hoćemo li to sada uništiti, ugnjesti, razdužiti, smanjiti, suziti… Ne dajte je, prijatelji moji. Ovi naši hrabri vitezovi koji dadoše život za Domovinu svoju, oni su ‘žito’ koji trebamo mijesiti kao što mijesimo kruh, da naše avlije zamirišu kruhom, čovjekom, domovinom Božjom slavom. Trebamo jedni druge, trebamo Boga svemogućega, trebamo svoju Domovinu i svoju Crkvu. Čuvajmo to!“
Na misi su uz župljane i rodbinu poginulih nazočni bili i predstavnici društveno-političkih vlasti na čelu s načelnikom Općine Sibinj Josipom Pavićem.
Kao i dosadašnjih godina u nedjelju 20. veljače održava se tradicionalni polumaraton „Putevima sibinjskih žrtava“. Start je u 14 sati u Jakačini Maloj, a cilj se predviđa u 17 sati u Sibinju.