Ratni ministar obrane OSRH Gojko Šušak danas je u Sinju dobio prvi spomenik u Hrvatskoj, i to na dan njegove smrti. Spomenik je postavljen na inicijativu Koordinacije udruga branitelja iz Domovinskog rata na trgu koji nosi ime počasnog građanina Sinja Gojka Šuška, koji je 1994. godine na Sinjskoj Alci, kao izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Franje Tuđmana, rekao kako “će se Sinjska Alka održati u središtu potpuno oslobođene Cetinske krajine”, što se i ostvarilo…
Nakon operacije hrvatske vojske u akciji Oluja, obećanje je ispunjeno.
Samo dvije godine kasnije ponovno je Šušak bio poput proroka jer je ustvrdio da će se Alka trčati u slobodnom Vukovaru što se i dogodilo 2017. godine…
Spomen bistu, rad akademskog kipara Mladena Mikulina, otkrili su kći Gojka Šuška Katarina Šušak Filipović i predsjednik HVIDR-e Sinj…
– Moj pokojni otac je imao jedan ideal, to je bila slobodna Hrvatska. Doživio ju je za života. Bez hrvatskih branitelja to ne bi bilo moguće, bez prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana i tadašnjeg političkog vodstva i to uistinu znam, živjela sam i svjedočila. To se ne smije nikada zaboraviti – emotivna je bila Katarina.
Bistu je, kažu poklonio Ljubo Ćesić Rojs koji danas nije bio na svečanosti, a Pavlović je, u izjavi za medije rekao da tu ne trebaju pozivnice…
– Ovo nije za nikoga može doći ili ne može doći. Onaj tko se osjeća da mora biti i bit će, tko se ne osjeća da ne treba, ne treba ni biti – kazao je.
– Nije bitno je li on pozvan ili nije. On i potpisnici onog pisma se nisu javili pa nismo imali koga ni zvati – odgovorio je zahvalio se medijima…
Inicijativa je prošla prvo Odbor za spomenike u Gradskom vijeću, a onda je jednoglasno jučer sve “amenovalo” sinjsko Gradsko vijeće na svojoj redovnoj sjednici.
Predsjednik HVIDR-a RH Josip Đakić dao je izjavu za medije u povodu nedolaska umirovljenih generala, potpisnika pisma za pomilovanje Perkovića i Mustača koje je Njemačka osudila na doživotne kazne zatvora, a izručenjem iz Njemačke u Hrvatsku, pravosuđe u RH im je po hrvatskom zakonu dosudila 30 i 40 godina…
Podsjetimo; Izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Velikoj Gorici Zdravku Mustaču, jednom od bivših čelnika Udbe, izreklo je 40 godina zatvora. Učinjeno je to u postupku preuzimanja kazne iz Njemačke gdje je Mustač s Josipom Perkovićem osuđen na doživotni zatvor zbog sudjelovanja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića. Njemačkoj su bivši visoki državni obavještajci izručeni pod uvjetom da kazne odslužuju u Hrvatskoj, zbog čega njemačka presuda mora biti prilagođena hrvatskom zakonodavstvu. Perkoviću je doživotni zatvor pretvoren u 30 godina zatvora.
Đakić- Pa to je teško, prijatelji smo svi iz rata , kaže Đakić, pa nastavlja…Teško je danas govoriti o stvarima koje su učinjene. Po meni, ja sam svoje rekao ispred HVIDR-e RH,…neprimjereno je potpisivati zahtjev za one koji su bili krvnici hrvatskog naroda, rekao je Đakić medijima…
U ime predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, župan splitsko-dalmatinski Blaženko Boban, u ime predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića saborski zastupnik i predsjednik Odbora za veterane Josip Đakić. Vijenac ministra obrane Marija Banožića položio je umirovljeni pukovnik Ivica Ušljebrka, a onaj ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda Dinko Tandara. Cvijeće i svijeće položili su i drugi pripadnici braniteljskih udruga i pojedinci.U zabavnom dijelu programa nastupio je Marko Perković Thompson.
G.S.