Hrvatski glazbeni i dramski umjetnici jedno su vrijeme obilazili najteže hrvatska ratišta , a jedno od takovih je zasigurno bilo Ličko ratište na kojemu je srpski agresor uradio velika zlodjela protiv tamošnjeg, većinom civilnog stanovništva…
Upitali smo hrvatsku braniteljicu dr. sci. Ljiljanu Zmijanović koja je i sama bila na tom dijelu ratišta da nam za Braniteljski portal kaže kako je ona kao braniteljica i jedna od rijetkih žena, (ratna izvidnica) na tom području kao mlada djevojka koja je bila s puškom u ruci doživjela tadašnji dolazak poznatih i popularnih hrvatskih umjetnika među kojima je tada bio i iznenada preminuli i blagopokojni hrvatski glazbenik Aki Rahimovski…
Hrvatska braniteljica Zmijanović, koja je i zabilježila ove fotografije za naš portal je izjavila;
HRVATSKI ESTRADNI UMJETNICI U POSJETU OPASNOM LIČKOM RATIŠTU DRUŽILI SU SE SA HRVATSKIM BRANITELJIMA I IZVELI SU KONCERT POČETKOM RATNE1992. GODINE
U okviru sudjelovanja hrvatskih estradnih umjetnika koji su hrvatskim braniteljima pružali potporu u najtežim trenutcima obrane Domovine slikala sam i ove ratne događaje. Od poznatih estradnih umjetnika na fotografijama su blagopočivajući Nela Eržišnik, Đurđica Barlović i Aki Rahimovski…
Na fotografijama je gospođa Mirna Berend, ,Radojka Šverko, Vladimir Košić Zec, grupa Malibu i drugi koji su u tada održali koncert u hladnom i ratom razrušenom Gospiću u vrlo opasnom ratnom vremenu.
Neka ove snimke, a ima ih još, budu podsjetnik i vodilja onima koji su u tim događajima sudjelovali, ali i informacija onima koji imaju interes za sva događanja na ličkoj bojišnici. Na fotografijama je zapovjednik postrojbi HOS-a Damir Kranjćec Dida iz Zagreba. Mnogi branitelji su bili na položajima, a zapovjednik Dida ih je ustrajno pozdravljao putem veze zajedno s umjetnicima. Oduševljenje je izazvao trenutak kada je Aki Rahimovski zapjevao Jesen u meni caruje…a Dida sjeo za pijanino i bio korepetitor Akiju. U tom se trenutku vidjela sva bol rata, jer bili smo spremni za studiranje, za glazbu, umjetnost…valjda za sve osim rata, a bili smo ratnici, govori nam Ljiljana Zmijanović i nastavlja… Da, bio je to jedan od rijetkih lijepih trenutaka kada su se ratnici imali prilike odmoriti i biti počašćeni glazbom najznačajnijih umjetnika i domoljuba hrvatske estrade. U najtežim trenutcima veliki umjetnici hrvatskog naroda našli su vremena i načina sudjelovati u obrani Domovine, dajući potporu hrvatskim braniteljima na najbolji mogući način, pjesmom i potporom. Hvala im.
Bila laka hrvatska zemlja Akiju Rahimovskom. Počivao u miru Božjem, tužnim tonom završava ovu priču- hrvatska braniteljica i svjedok ovog povijesnog trenutka na ličkom ratištu dr.sci. Ljiljana Zmijanović…
PS. Vrlo je bitno prisjetiti se što su sve u srpskoj agresiji prolazili Ličani i u kakvim su okolnostima hrvatski glazbenici i glumci dolazili na sama ratišta dajući moralnu potporu hrvatskim braniteljima svojim izvedbama u određenim prostorima koji su svakog trenutka mogli biti granatirani i napadnuti sa zemlje i iz zraka od strane agresorske JNA i srpskih agresorskih postrojbi koje su na Ličkom ratištu uradili veliki broj ratnih zločina ne štedeći u svojim krvavim pohodima civile, djecu i nemoćne.
Upravo zato su ovakvi posjeti naših estradnih umjetnika bili moralna satisfakcija našim ratnicima i ratnicama koji su većinom bili mladi dečki i djevojke da opstanu i nastave dalje do pobjede nad srpskim agresorom, što se u konačnici i dogodilo.
Počivaj u miru Božjem Aki
Obitelji i prijateljima iskrena sućut