Danas je prigodnim programom i komemoracijom obilježena 27. godišnjica oslobađanja brane Peruća…
Prije 27 godina, točnije 28. siječnja 1993. godine Hrvatska vojska oslobodila je branu ‘Peruća’. Bila je to brza akcija Hrvatskih snaga kojom je spriječena ogromna katastrofa koja je mogla nastati potapanjem vodom, naselja nizvodno niz rijeku Cetine. U akciji Peruća poginuo je branitelj Ante Buljan, a ranjena su trojica pripadnika 126. sinjske brigade.
Srbi su pod zapovjedništvom ratnog zločinca Ratka Mladića aktivirali 30 tona visokobrizantnog razarajućeg elsploziva TTNT-a koji su prethodno postavili u samu unutrašnjost brane Peruća i tim su stalno ucjenjivali hrvatske snage.
Prijepiska razgovora ratnih zločinaca Ratka Mladića i Novakovića;
Razgovor srpskih generala Mladića i Novakovića presrela je Središnjica za ED Glavnog stožera oružanih snaga.
Razgovor srpskih generala Mladića i Novakovića presrela je Središnjica za ED Glavnog stožera oružanih snaga;
– gen. Novaković: Grupisali su se žestoko.
– gen. Mladić: Jel držite još branu ?
– gen. Novaković: Držimo, držimo.
– gen. Mladić: Pa dignite je u vazduh jebi je, šta je štediš.
– gen. Novaković: E jebem mu mater, šta ja znam, plašimo se da nebi po nama onda.
– gen. Mladić: Pa nek tuku. Tučemo Zagreb i zdravo.
– gen. Novaković: Evo sad su otišli šefovi dogovorili su se oko načina, oko toga.
– gen. Mladić: Pa ako nisu stali dignite je u vazduh i zdravo i proći će ih onda želja da idu dalje…
Komemoracija je upriličena kod spomen obilježja poginulom Anti Buljanu gdje su se okupili članovi njegove obitelji, članovi udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanik Ministra Hrvatskih branitelja državni tajnik Ivan Vukić, saborski zastupnik Miro Bulj, županijski pročelnik Damir Gabrić, gradonačelnica Sinja Kristina Križanac, gradonačelnik Vrlike Jure Plazonić, triljski gradski pročelnik Marko Župa, načelnik Hrvaca Dinko Bošnjak, načelnik Otoka Dušan Đula, načelnica Kijeva Lidija Slavić, djelatnici HEP-a te mještani naselja oko Peruće i ostalog dijela cetinskog kraja.
Kao i dosadašnjih godina, obilježavanje ovog važnog događaja iz Domovinskog rata organizirala je Udruga veterana 126. brigade. Program je započeo polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na spomen obilježju poginulog branitelja Ante Buljana. Vijence su najprije položili njegova majka Nedjeljka, braća Dražen i Zdravko, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata te izaslanstva koja su nazočila obilježavanju. Molitvu odrješenja za poginule hrvatske branitelje predvodio je don Josip Bečić, župnik Župe Male Gospe na Biteliću.
Okupljenima se u ime organizatora obratio tajnik Udruge veterana 126. brigade Filip Ratković, zahvalivši svima koji su došli na ovu svečanost…
Tjek događanja ovog u svijetu nezabilježenog teškog ratnog zločina
28. siječnja 1993. – Operacija Peruča – HV oslobodila branu i spriječila srpski pokušaj potapljanja doline Cetine
Da je brana popustila, vodni val iz akumulacijskog jezera odnio bi sve na svom putu.
“Tisuće ljudi su u opasnosti!” priopćila je u izvješću 6. studenoga 1992. UNPROFR-ova ekipa za razminiravanje.
Stručnjaci iz Kanade i Velike Britanije objavili su da su srpski agresori na donjoj središnjoj galeriji brane HE “Peruča” postavili 15 tona eksploziva. To nije bila nova vijest. Eksploziv je postavila još godinu dana prije jugovojska, a general Mladić je nedvosmisleno rekao što sprema Hrvatima nizvodno od brane.
U vrijeme UNPROFOR-ova otkrića Peruču su, prema podjeli okupiranih područja Hrvatske na ružičaste zone, trebale kontrolirati međunarodne snage. No bez obzira na to i dalje je postojala velika opasnost da se brana digne u zrak.
Akumulacija umjetnog jezera bila je cijelo vrijeme na najvišoj razini pa bi aktiviranjem eksploziva i rušenjem brane snažni vodeni val uništio ne samo brojna sela u dolini Cetine nego i ostale hidrocentrale na toj rijeci. Nekoliko dana poslije na Peruču su došli i supredsjedatelji mirovne konferencije lord Owen i Cyrus Vance.
Mladićeve prijetnje obistinile su se tri mjeseca kasnije krajem siječnja 1993. Srpske paravojne snage ušle su 28. siječnja na područje Peruče, protjerale kenijski bataljun UN-a i počeli rušiti most koji je sastavni dio brane.
28. siječnja 1993. godine spriječen je pokušaj rušenja brane Peruća, čime je okončana 17 mjesečna prijetnja agresora da će, rušenjem brane, vodena stihija uništiti cijelo nizvodno naseljeno područje te ugroziti 40 tisuća ljudskih života i imovinu građana.
Toga je dana spriječen zamišljen scenariji koji je započeo još 1991. godine, kada je neprijatelj zaposjeo objekte brane i strojarnice te postavio eksploziv. Hrvatska je vojska pokrenula oslobodilačku operaciju “Peruča”, kojom su srpske snage odbačene od brane, a neprijateljske vojne snage 28. siječnja 1993. aktivirale su otprije postavljeni eksploziv. Naboji su eksplodirali, ali brana unatoč teškim oštećenjima nije popustila.
Tom je akcijom brana osigurana, jer je podignut temeljni ispust i spriječena katastrofa. Četiri godine poslije Peruča je potpuno obnovljena pa je ponovno postala jedan od najvažnijih dalmatinskih proizvođača električne energije.
IZVOR-Ferata.hr /Braniteljski portal