Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u ime predsjednika Vlade sudjelovao je 05. veljače 2022. na obilježavanju 30. obljetnice ukopa hrvatskih branitelja poginulih u Kusonjama. Uz ministra je bio i ravnatelj Uprave za savjetodavnu, psihosocijalnu i zdravstvenu pomoć Dinko Tandara…
Ministar Medved, obitelji, ratni prijatelji i brojna izaslanstva odali su počast, mučki ubijenim hrvatskim braniteljima, paljenjem svijeća i polaganjem vijenaca na bjelovarskom groblju Borik.
Obitelji, suborci i brojna izaslanstva, među kojima je Vladino predvodio ministar branitelja Medved u subotu su u Bjelovaru odali počast mučki ubijenim hrvatskim braniteljima u Kusonjama 8. rujna 1991., čija su tijela pronađena pola godina kasnije, a pokopana su na groblju Borik 5. veljače 1992…
Na istom mjestu gdje je 20 hrvatskih branitelja poginulo, mučeno i zvjerski maskarirano, napravljeno je spomen-obilježje. Prigodom druge obljetnice odavanja počasti i postavljanja spomen-vijenca, eksplozijom podmetnute nagazne mine poginule su tri osobe, a 11 ih je ozlijeđeno…
(VIDEO) Stravičan srpski pokolj u Kusonjama: Mučenje i iživljavanje nad Hrvatima, smrt je bila spas…Podmukla srpska ubojstva i dvije godine poslije…
Organizatori sjećanja iz Udruge obitelji poginulih branitelja Domovinskog rata Kusonje 91.- 93. podsjećaju da je prošlo 30 godina otkako su u masovnoj grobnici u Rakovom Potoku pronađena tijela 18 hrvatskih branitelja mučki ubijena u Kusonjama, te otkako su ispraćeni na svoja vječna počivališta na bjelovarskom groblju Borik.
Sudjelujući na obilježavanju i odavanju počasti 18-orici poginulih hrvatskih branitelja, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, kao izaslani premijera, istaknuo je da hrvatska Vlada nikada neće prestati tragati za nestalim braniteljima.
Podsjetio je kako su obitelji branitelja poginulih u Kusonjama pola godine trpjele agoniju ne znajući gdje su tijela njihovih najmilijih. Posmrtni ostaci hrvatskih branitelja pronađeni su sakriveni u masovnoj grobnici u Rakovom Potoku i to je bila prva masovna grobnica u Domovinskom ratu.
Takvo nešto se nije smjelo dogoditi, jer je UNPROFOR morao osigurati to područje. Pukovnik argentinskih pripadnika UNPROFOR-a Bendini je 9. rujna 1993. priznao poslije tragedije u Kusonjama, u Pakracu da u svemu ima i njegove krivnje i odgovornosti, ali mu nažalost nitko dalje nije postavljao nikakva pitanja. A trebao je!
U spomen na ubijene hrvatske branitelje služena je sveta misa zadušnica u Katedrali Svete Terezije Avilske.H
M.M.