Nakon uspješnih operacija na Dinari počevši od uspješnih akcija HV-e -Zime 94 preko Skoka, bilo je jasno da hrvatska vojska može i zna te da ima prejak motiv, snagu i srce da obrambeni Domovinski rat pametno privodimo kraju u našu korist, u korist napadnute Hrvatske nam Domovine. Odlično obučene i snažno motivirane gardijske brigade, Zdrug, HOS, Specijalna policija, pričuvne brigade i pukovnije sa barem jednom iskusnom bojnom koje su se snagom i znanjem mjerile s gardijskim postrojbama bile su na putu prema svom vrhu spremnosti što su i pokazale u Bljesku kao uvertiri briljantnoj operaciji hrvatskih snaga”VRO OLUJA 95″koja je zadala smrtonosni udarac velikosrpskom agresoru koji je čistom i vojnički briljantno izvedenom operaciom Oluja potučen i pobijeđen te istjeran sa Hrvatskih okupiranih područja…
Na današnji dan 1995. godine počela je vojno-redarstvena akcija Hrvatske vojske i specijalne policije RH – Bljesak. Cilj akcije bio je oslobađanje okupiranih područja zapadne Slavonije…
Operacija je počela 1. svibnja 1995. ujutro u 5:30 sati. Hrvatska vojska napala je središnji i južni dio snaga RSK. U akciji su sudjelovale 81. gardijska bojna, 5. gardijska brigada, te dijelovi 1. i 3. gardijske brigade uz pričuvne i domobranske postrojbe potpomognute protuoklopno topničko-ratketnim postrojbama. Hrvatski branitelji nakon ulaska u oslobođene Okučane 1995. godine
U akciji je sudjelovalo oko 7.200 hrvatskih vojnika i policajaca. Napad je otvoren snažnom topničkom vatrom uz pomoć aviona i helikoptera. Glavni smjer napada krenuo je iz smjera Novske i Nove Gradiške. Zapovjednik smjera Novska bio je general – bojnik Ivan Basarac, dok je zapovjednik smjera Nova Gradiška bio general – pukovnik Petar Stipetić. Krajnji cilj akcije bio je ulazak u Okučane, središte neprijateljske pobune i terorističkih napada na zapadnoslavonskom području. U manje od trideset dva sata hrvatske postrojbe oslobodile su 500 četvornih kilometara okupiranog zapadnoslavonskog područja te je uspostavljen nadzor na autocestom i željezničkom prugom prema istočnoj Slavoniji.
Smjerovi kretanja
Gubitci SVK procijenjeni su između 350 do 450 mrtvih te preko 1.000 ranjenih. Zarobljeno je šest tenkova, četiri oklopna transportera, 42 topa, dva skladišta streljiva te golema količina pješačkog naoružanja i druge opreme. Oslobađajući zapadnu Slavoniju, poginula su 42 pripadnika Hrvatske vojske i policije, a 162 su ranjena. Tijekom akcije Srbi su srušili zrakoplov našeg pilota Rudolfa Perešina, koji je u vrijeme najjačih napada na Hrvatsku 1991. zrakoplovom MIG-21 prebjegao u Austriju. Nakon što je Hrvatska vojska porazila neprijatelja, Srbi su u ime odmazde 2. i 3. svibnja raketirali Zagreb iz svojih višecjevnih bacača raketa M-87. Poginulo je petero civila, a preko 200 ih je ranjeno. Tijekom Bljeska Hrvatska vojska pokazala je svoju snagu. Ova pobjeda značila je olakšanje hrvatskom narodu i državnom vrhu te se pokazalo da je Hrvatska vojska spremna za oslobađanje ostalih okupiranih područja. Uskoro je pokrenuta i Operacija Oluja te smo konačno pobijedili u Domovinskom ratu.
Vojno-redarstvena operacija “Bljesak” započela je 1. svibnja 1995., kada su hrvatske vojne i redarstvene snage munjevitom akcijom oslobodile okupirana područja zapadne Slavonije i potukle srpskog i JNA jugofašističkog agresora na Hrvatsku…
M.M. / Viribus Unitis