Četvrtak, 3. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

FOTO-VIDEO-STRAVIČAN SRPSKI ZLOČIN BEZ KAZNE;Nisu poštedjeli ni ženu pred porodom! Ulaskom srpskog agresora u Lužac ubijeno je 69 Hrvata. Domaći Srbi su prokazivali svoje dotadašnje susjede i upiranjem prsta im presuđivali smrtnu kaznu…

Srpska agresorska jna u napadu na selo lužac-foto-screenshot

Na današnji dan 1991. godine domaći pobunjeni Srbi uz pomoć srpskih agresorskih  snaga JNA i arkanovaca osvojili su vukovarsko naselje Lužac te u njemu započeli stravičan pokolj…

U posljednjim satima obrane Lušca u jutarnjim satima 2. studenog 1991. godine zrakoplov agresorske JNA izbacio je na naselje dvije kazetne bombe, nakon čega je krenuo topnički napad iz pravca šume Đergaj te naselja Bršadin i Lipovača, a ubrzo i tenkovsko-pješački napad potpomognut „arkanovcima“  i domaćim naoružanim srpskim stanovništvom.

Na današnji dan 2. studenog 1991. slomom obrane Lušca, pripadnici tzv. Tigrova, ratnog zločinca Željka Ražnatovića Arkana, zarobili su i nakon toga streljali branitelje i civile kod područne škole među njima i trudnicu u petom mjesecu trudnoće Mariju Kreko i dvojicu dječaka Antonia Vidakovića (16) i Josipa Bandića (15)…

Zauzimanjem Lušca pripadnici agresorske JNA i srpskih paravojnih postrojbi izbili su na Dunav te odsjekli branitelje Vukovara od branitelja Borova Naselja. Tako hrvatski branitelji s položaja u Borovu Naselju i kod Trpinjske ceste više nisu mogli svoje ranjenike nikako kvalitetnije liječiti, jer ih nisu mogli dovesti niti do vukovarske bolnice. Domaći Srbi su pri samom ulasku prokazivali svoje dotadašnje susjede i upiranjem prsta im presuđivali smrtnu kaznu (nerijetko i sami sudjelovali u izvršavanju iste).

Po srpskom ulasku u Lužac ubijeno je čak 69 Hrvata(uglavnom civila).

Lužački pokolj ostao je gotovo prešućen u hrvatskoj javnosti, pa je i više od dvadeset godina nakon njega ostao nepoznat i zaboravljen. Na lužačku tragediju podsjeća samo još križ u središtu sela kraj kojeg se svake godine na današnji dan prisjećamo 69 nevinih žrtava srpskog terora. Slom obrane Lušca ujedno je označio i početak sloma obrane Vukovara, kojeg su agresori okupirali 18. studenoga 1991. godine.

Komemoracijom kod spomen-križa u vukovarskom naselju Lužac, u utorak je obilježena 30. obljetnica okupacije te gradske četvrti čime je srbijanski agresor uspio presjeći komunikaciju između branitelja u središnjem dijelu grada s onima u Borovu naselju pa se okupacije Lušca smatra početkom sloma obrane Vukovara.

Foto-arhiva-Braniteljski portal

Počast za 69 ubijenih i nestalih tijekom obrane i srpske agresorske  okupacije naselja odali su danas članovi obitelji, rodbina i suborci, državna izaslanstva, izaslanstva grada Vukovara i Vukovarsko-srijemske županije kao i braniteljske i stradalničke udruge. U spomen na poginule položeni su vijenci i upaljene svijeće.

Važno je napomenuti da je većina od 69 smrtno stradalih i nestalih na Lušcu ubijena nakon pada naselja te da za taj teški ratni zločin nitko do sada nije dogovarao…

„Za ovaj zločin na Lušcu bila su privedena šestorica zločinaca, no pušteni su radi nedostatka dokaza“, rekao je Đigumović naglasivši da u borbama za Lužac nije poginulo puno branitelja te da se većina ubojstava događala nakon okupacije.

Na posljednje sate obrane Lušca podsjetio je prije dvije godine tadašnji zapovjednik policije u naselju Mato Đigumović rekavši kako je u jutarnjim satima 2. studenog 1991. godine zrakoplov JNA izbacio na naselje dvije kazetne bombe, nakon čega je krenuo topnički napad iz pravca šume Đergaj te naselja Bršadin i Lipovača, a ubrzo i tenkovsko-pješački napad potpomognut „arkanovcima“  i domaćim srpskim stanovništvom.

„Borbe su trajale do 13 sati, povukli smo se do škole, a u međuvremenu srpski okupator je uhitio i doveo do školskog dvorišta oko 25 osoba, uglavnom starijih civila i žena i pokojeg branitelja, gdje su ih mučki ubili“, prisjetio se tada Đigumović dodavši da su se nakon toga branitelji i policija povukli prema Priljevu na koje su izašli oko 17 sati.

POGLEDAJTE VIDEO

Padom naselja Lužac, počeo je slom obrane Vukovara 1991. godine jer je tim činom presječena komunikacija hrvatskih branitelja, a Vukovar odsječen od četvrti Borovo naselje. Dva tjedna poslije, Vukovar je pao u ruke srpskog agresora…

Frustrirani neuspjehom “arkanovci” pobili one koje su zatekli

Gotovo tromjesečne bitke kojima je neprijatelj želio slomiti grad, dovele su do velike frustracije u redovima JNA i srpske paravojske. Sluđeni neočekivanim, žestokim otporom znatno slabije naoružanih hrvatskih vojnika, JNA se odlučuje na zauzimanje Lušca čijim padom bi, zaključili su, i Vukovar brže pao u njihove ruke.

To se i dogodilo na današnji dan, no nitko nije očekivao da će se JNA toliko osvetnički ponijeti prema stanovnicima zatečenim u tom naselju. Nesretni mještani Lušca bi možda prošli i bolje da JNA nije išla u pratnji “arkanovaca” koji u svom pohodu nisu štedjeli nikoga.

Ubijeni u svojim kućama. Nisu poštedjeli ni ženu pred porodom

Mučki je ubijeno 69 staraca, djece i žena, među kojima i jedna trudnica u visokom stupnju trudnoće. Riječ je o žrtvama koje nisu nastradale zbog borbenih djelovanja, nego tek po ulasku neprijateljske vojske koja ih je ubijala na kućnim pragovima i u njihovim domovima.

Prema riječima Đigumovića, zločinačku su akciju vodili domaći Srbi, potpomognuti ‘arkanovcima’ i agresorskom JNA.

„Za ovaj zločin na Lušcu bila su privedena šestorica zločinaca, no pušteni su radi nedostatka dokaza“, rekao je Đigumović naglasivši da u borbama za Lužac nije poginulo puno branitelja te da se većina ubojstava događala nakon okupacije.

Za razliku od Ovčare ili Lovasa, pokolj u naselju Lužac ostao je u sjeni i to je vjerojatno jedan od najmanje spominjanih zločina koji su za posljedicu imali čak 69 civilnih žrtava.

M.M. /T.H.

VEZANE VIJESTI

VIDEO-SRPSKI ZLOČIN BEZ KAZNE; Obilježena 28. obljetnica okupacije vukovarskog naselja Lužac: Nitko nije odgovarao za zločine!

 

Najnovije

Akademik Cvetnić: Srbi su na nišanu jer zagovaraju separatizam – Hrvatskoj će trebati još vremena da shvati bošnjački unitarizam

Pisac i akademik Ratko Cvetnić je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne rekao kako mediji u Hrvatskoj zanemaruju politiku bošnjačkih nacional-unitarista koja je jednako opasna...

2. travnja 2005. preminuo papa Ivan Pavao II. – promicatelj ‘kulture života’

  Na današnji dan 2. travnja 2005. umro je u Vatikanu Sveti papa Ivan Pavao II.   Promicao je međureligijski dijalog i mir. Zalagao se za jedinstvo...

Biblijska poruka 2. 4. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Jedinstvo Oca i Sina

  Iv 5,17-30   Odgovori Isus Židovima: »Otac moj sve do sada radi pa i ja radim.« Zbog toga su Židovi još više gledali da ga ubiju...

URB HVO-a ŽZH: Priopćenje Ministarstva hrvatskih branitelja RH na tekst o pritužbama razvojačenih branitelja

Nakon što je ma Braniteljskom portalu. ba dana 31.ožujka .20205.godine objavljen tekst o  pritužbama mnogih razvojačenih Branitelja HVO-a, RVI-a, koji su zadnjih mjeseci dobivali...

Rano proljeće uz Neretvu i Cetinu – gastro, kultura i ratne obljetnice, sve u službi turizma i održivog razvoja

Nekako s proljeća, kad se i priroda budi kulturni i turistički poklisari s obala Cetine i Neretve bude i uspomene, ali i priređuju i...