Unatoč hladnom vremenu, više tisuća nastavnika, učitelja i učenika iz cijele Hrvatske okupilo se u subotu u središtu Zagreba na prosvjednom skupu “Za sigurnu školu” kojim su upozorili na teško sigurnosno i materijalno stanje u hrvatskom obrazovanju što, kako ističu, ostavlja teške posljedice na sve sudionike obrazovnog procesa…
Učitelji i nastavnici traže bolju zaštitu u razredu, promjenu neefikasnih pedagoških mjera u školama te da se napad na učitelje zakonski odredi kao napad na službenu osobu.
U organizaciji učiteljskih grupa Nastavnici organizirano i Školska zbornica, te Sindikata Preporod, okupljanje je počelo u 11 sati ispred Hrvatskoga narodnog kazališta, odakle su se sudionici uputili Masarykovom, Gundulićevom ulicom i Ilicom do središnjeg zagrebačkog trga gdje je središnji događaj simbolički počeo u 12 sati i 5 minuta.
S pozornice su im se obratilo nekoliko nastavnika, ali i roditelja, koji tvrde da su današnje hrvatske škole nesigurne, kako za učitelje, i tako i za pristojnu djecu koja su izložena nasilju, kako se rekli, devijantnih učenika kojima nitko ne može i ne želi stati na kraj.
“Ne želimo više slušati o preventivnim programima i radionicama, želimo konačno da odgovorni naprave ono za što su debelo plaćeni. Tražimo status službenih osoba za sve odgojno-obrazovne radnike, da se svaki fizički napad na nastavno osoblje tretira onako kako ga se tretira u svim civiliziranim državama”, poručio je nastavnik Ivan Plantić iz Vela Luke, pozdravljen pljeskom i odobravanjima okupljenih.
Među okupljenima nije bilo predstavnika resornog ministarstva ni ministrice obrazovanja Blaženke Divjak, a Plantić je istaknuo da se obraća “ljudima u grijanim uredima i foteljama, koji danas ne rade jer im je vikend, a zadnji put su bili u doticaju s obrazovnim sustavom kada su maturirali”.
Nastavnici su za govornicom svjedočili o nizu ponižavajućih i uvredljivih situacija kojima su bili izloženi u razredu, a sudionici prosvjeda posebno su oduševljeno pozdravili Franju Dragičevića, profesor Tehničke škole u Čakovcu koji je nasrnuo na učenika nakon provokacije.
Dragičević je s pozornice upozorio da su škole u Hrvatskoj postale bojišnice devijantnih učenika, kojim su mete nastavnici i djeca koja žele učiti. Krivce vidi i u lošoj regulativi, ali i u ravnateljima škola koji ne reagiraju na nasilje s ciljem, kako smatra, održavanja dobrih odnosa s ministarstvom kako bi zadržali svoju poziciju.
Dragičevićev slučaj, zbog kojega je skoro dobio otkaz, pokrenuo je lavinu reakcija nastavnika i učitelja što je doživjelo vrhunac današnjim prosvjednim skupom.H
T.H.