Desničar Geert Wilders odustao je od pokušaja da postane premijer Nizozemske. Naime, koalicijski pregovori traju već mjesecima, a neki od partnera nisu se slagali s tim da Wilders bude premijer. On se stoga se povukao kako bi se lakše dogovorili i formirali desničarsku vladu. Zbog ovog poteza, Wilders je još učvrstio podršku svojih birača.
Wildersova desničarska Stranka za slobodu (PVV) osvojila najviše glasova na parlamentarnim izborima u studenom prošle godine. No, mjesecima nije postignut dogovor s koalicijskim partnerima: Narodnom strankom za slobodu i demokraciju premijera u odlasku Marka Ruttea, strankom desnog centra Novi društveni ugovor te Stranka za slobodu (PVV) te strankom BBB (Pokret poljoprivrednika-građanina). Prema nizozemskom javnom servisu NOS, čelnici drugih stranaka zahtijevali su od Wildersa da se odrekne mjesta premijera kao uvjet za nastavak pregovora, prenosi Politico.
Pobjeda Wildersa na parlamentarnim izborima u srijedu u Nizozemsko ukazuje na duboke promjene na ukupnoj zapadnoj političkoj sceni
Wilder: Manje azila i imigracije
A kako bi pregovori uspjeli, Wilders je to i napravio.
“Mogu postati premijer samo ako to podrže SVE stranke u koaliciji. To nije bio slučaj”, rekao je Wilders u srijedu na X-u, prenosi Narod.hr.
Wilders je rekao da je njegova odluka bila motivirana željom da omogući formiranje desničarske vlade.
“Želim desničarski kabinet. Manje azila i imigracije. Ljubav prema mojoj zemlji i glasaču je velika i važnija od moje vlastite pozicije“, rekao je Wilders na X-u.
Podrška birača: Geert Wilders – heroj kakvog svijet treba
Wildersov rejting od izbora raste, a ovim potezom samo je učvrstio podršku birača. Po komentarima vidljivo je da ljudi podržavaju ovu odluku, a njega vide kao heroja.
“Kao što rekoh: dostojno premijera”; “Šteta je što ovaj put nećete postati premijer, gospodine Wilders”, “Mogu samo POŠTOVATI ovu odluku 🙏🙏”, “Geert Wilders, heroj kakvog svijet treba“, “Poštovanje Geertu!”
Tko je Geert Wilders?
Geert Wilders veteran je nizozemske politike nakon 25 godina provedenih u parlamentu. Svoju nacionalističku antiimigracijsku Stranku za slobodu (PVV) osnovao je 2006. nakon što se odvojio od VVD-a. Često je izražavao antiislamske stavove i protivnik je masovnih migracija. U svojoj kampanji istaknuo je niz socijalnih pitanja poput nižih poreza, nižih stanarina i trošarina na benzin, ulaganja u zdravstvo, policiju i školstvo. Obećao je vraćanje nacionalnog suvereniteta.
Njegova stranka na izborima osvojila je oko 24 % glasova, te 37 od mogućih 150 mjesta u parlamentu. Mnogi smatraju da bi, kada bi se sada, zbog nemogućnosti dogovora, ponovili izbori Wildersova stranka dobila još više mjesta.