Pokušajte zamisliti da jabuka ne postoji: Newton ne bi otkrio zakon gravitacije da nije sjedio pod stablom jabuke i da mu jedna nije pala na glavu, a vještica iz Snjeguljice morala bi smisliti neki drugi opaki plan, New York bi morao imati neki drugi nadimak, a i vodeća svjetska računalna tvrtka zvala bi se nekako drugačije, a ne Apple…
“Jedna jabuka na dan – doktor iz kuće van”
U svakom slučaju, ne postoji ni jedno drugo voće koje je toliko prisutno u našem životu na najrazličitije načine kao što je to jabuka. O nutritivnoj i zdravstvenoj vrijednosti ove kraljice voća najbolje govori poslovica koja je raširena na svim stranama svijeta – “Jedna jabuka na dan, doktor iz kuće van”.
Uostalom, ona je najprikladnija namirnica za prehranu dojenčeta nakon majčina mlijeka.
Srodnica ruže
Jabuka je jedna od najstarijih voćki, a istraživanja su pokazala da su ljudi u njezinim plodovima uživali još prije osam i pol stoljeća. Ovo voće, koje je bilo jedno od omiljenih voća starih Grka i Rimljana, porijeklom je iz centralne Azije, a danas je rašireno na svim stranama svijeta.
Jabuka pripada biljnoj porodici ruža, a botanički gledano uopće nije voće, nego takozvani nepravi plod, jer se ne razvija iz oplođene plodnice nego iz cvjetišta koje je zadebljalo oko plodnice i okružuje ju. Sam plod zapravo je ono što mi nazivamo jezgrom i obično ne jedemo, a ta se jezgra sastoji od pet komora sa sjemenkama. Meso jabuke je bjelkasto ili žućkasto, tvrdo i vrlo sočno, kiselkastog ili slatkog okusa te ponekad brašnaste teksture.
Toliko prednosti
Danas postoji više od 2000 sorti jabuke, a nije ni čudo što je kao voće tako rasprostranjena po cijelom svijetu budući da se lako čuva, ne kvari se brzo, nije skupa i na raspolaganju je cijele godine.
Zaštita od infarkta i tumora
Jabuka se ne smatra prirodnim lijekom bez razloga – pomaže u rješavanju i prevenciji niza zdravstvenih problema. Treba reći da sadrži vrlo malo proteina te da gotovo uopće nema masti.
U 100 grama jabuke ima 10 grama šećera, obilje kalija, vitamina B, limunske kiseline i jabučne kiseline te samo 40 kalorija. Osim toga, u jabuci je prisutan i vitamin B1, koji poboljšava tek, ublažava umor i nervozu, kao i vitamin B2 koji olakšava probavu, štiti sluznicu usta i crijeva te jača kosu i nokte. Sadrži i fosfor, kalcij, magnezij, natrij, željezo, ali i vitamine A i C, folnu kiselinu, obilje polifenola i određenu količinu flavonoida.
Tu nije kraj dobrobitima jabuke: ovo voće jako dobro podnose dijabetičari jer sadrži malo šećera, a sadrži i oko dva posto vlakana, među kojima i pektin, poznat po brojnim pozitivnim učincima na zdravlje. Jabuka pomaže u držanju glikemije pod kontrolom regulirajući na taj način apsorpciju šećera.
Najčešće je jedemo sirovu i u tom slučaju ima adstringentno djelovanje, no ako se jede kuhana, odlično je sredstvo protiv zatvora. Liječnici je obično preporučuju starijim osobama zato što je lako probavljiva, a neka su istraživanja pokazala da redovito konzumiranje jabuka čak olakšava disanje.
I na kraju, jedete li jabuke svakodnevno, one mogu sniziti razinu tzv. lošeg kolesterola (LDL) te povisiti razinu dobrog (HDL), i to u vrlo kratkom vremenu, a to je jedan od razloga zašto ih smatraju dragocjenim saveznikom u prevenciji srčanog i moždanog udara, kao i tumora.
Nova istraživanja
Istraživanje objavljeno u časopisu Journal od Food Science pokazalo je da svakodnevno konzumiranje jabuka koristi našem neurološkom zdravlju. Ona može zaštititi živčane stanice od oksidacijskog stresa i njegovih posljedica te može imati važnu ulogu u smanjenju rizika za razvoj neurodegenerativnih bolesti, poput Alzheimerove bolesti.
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Oxford pokazalo je da svakodnevno jedenje jabuka može biti jednako učinkovito u prevenciji smrti uzrokovanih začepljenjem žila kao i statini.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Illinoisu otkrili su da jabuke mogu pomoći u sprečavanju razvoja raka debelog crijeva, raka dojke i raka stanica jetre, što se naročito odnosi na sortu crveni delišes čija kora obiluje triterpenoidima – tvarima koje imaju sposobnost uništavanja tumorskih stanica.
Jabuka u kozmetici
Ekstrakt jabuke u kozmetičkoj je industriji doživio procvat u proteklih desetak godina. Prisutan je u proizvodima protiv akni, anti-aging proizvodima te proizvodima za posvjetljivanje kože, čak i u onima za uklanjanje strija, a prije nekoliko godina proizvedena je kozmetička linija s anti-aging svojstvima na bazi matičnih stanica jabuke. Kao saveznika ljepote možete je koristiti i sami.
Primjerice, nanošenjem mesa jabuke na lice, poput maske, možete liječiti i prevenirati akne. Za učvršćivanje kože nanosite svježi sok jabuke, a za posvjetljivanje kože sok od jabuke pomiješajte s limunovim sokom.
Želite li ublažiti bore, možete napraviti masku od kockica jabuke skuhanih u pola šalice mlijeka, a za suhu i beživotnu kožu idealna je maska od naribane jabuke pomiješane s jogurtom. Sok od jabuke je savršeno prirodno sredstvo za rješavanje problema peruti: ostavite sok na kosi deset minuta prije nego što ga isperete. A ako želite spriječiti ispadanje kose, kod svakog pranja isperite kosu mješavinom jabučnog octa i vode.
Jedna kvari drugu
Uvijek birajte jabuke koje su čvrste na dodir, bez udubljenja i mrlja, jer mrlje na kori upućuju na to da ih možda ima i na mesu. Svježe jabuke mogu se kupiti otprilike do siječnja, a zatim se na tržište plasiraju one koje su skladištene u modificiranoj atmosferi. Obratite pažnju i na boju: ako su jabuke neke sorte koja je inače crvena ili žuta zelenkaste, znači da su plodovi još nezreli i vjerojatno kiseliji.
Jabuke mogu ostati svježe na sobnoj temperaturi i više tjedana, a u hladnjaku i više mjeseci.
Oprezno s košticama!
Koštice jabuka sadrže snažan otrov cijanid, pa konzumiranje prevelikog broja koštica može biti fatalno. Najbolje je uopće ih ne gutati. Iako su inače sinonim za zdravlje, jabuke imaju i jednu manu, barem kad je riječ o zubima: istraživanje provedeno na King’s Dental Institutu pokazalo je da jabuke, naročito one kiselije sorte, mogu biti i četiri puta štetnije za zube nego gazirana pića.
Na listi najzagađenijih
Nažalost, pri kupnji i konzumiranju jabuka danas moramo voditi računa i o njihovoj zagađenosti pesticidima. Prema Vodiču kroz pesticide za kupce koji svake godine objavljuje neprofitna organizacija Environmental Working Group, od 12 namirnica s najviše tragova pesticida, jabuka je na nezavidnom drugom mjestu. Kako biste uživali u dobrobitima jabuke, koje su gotovo 80 posto skrivene u kori ili tik ispod nje, a ujedno se zaštitili od unosa toksičnih tvari u organizam, birajte jabuke iz ekološkog uzgoja kad god možete ili ih, u suprotnom, dobro isperite pod mlazom vode i istrljajte kako biste s njih uklonili svaki trag voska i pesticida.
Za svaku tegobu druga sorta
- Crvene jabuke odličan su izbor ako želite smršavjeti. Njihova kora sadrži piruvat, tvar koja pomaže u razgradnji i uklanjanju masnog tkiva.
- Zelene jabuke su na glasu kao voće mladosti. Njihov kiselkast i blago opor okus potvrda je obilja vitamina C i antioksidansa koji sprečavaju starenje kože te jačaju njen obrambeni sustav.
- Žute jabuke odlične su protiv bora, ali i za vid. Sadrže veliku količinu karotenoida koji su učinkoviti u zaštiti kože od bora, a pospješuju i noćni vid.
- Fuji sorta naročito je korisna u slučaju kolitisa. Kora te sorte obiluje pektinom, topivim vlaknom koje ne nadražuje crijevnu sluznicu, olakšava prolaz sadržaja kroz crijeva u slučaju zatvora i usporava ga kod dijareje.
Dva ljekovita recepta
Protiv gripe: tri dana jedite što više sirovih jabuka kako biste očistili krv i ojačali obrambeni sustav.
Protiv reumatskih bolova, gihta i kolitisa: tanini prisutni u jabuci sprečavaju stvaranje mokraćne kiseline koja uzrokuje reumu i giht. U lončiću 10 minuta skuhajte šalicu vode i koru dvije jabuke, procijedite i popijte četiri do pet šalica dnevno.
H.H.