Utorak, 22. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Kakav je rejting stranaka i političara? Premijer je pobjednik u dvije kategorije. Pogledajte kako su prošli ostali

Foto:RTL

 

RTL donosi prve rezultate CRO Demoskopa nakon izbora i dogovora o novoj većini! Prema rezultatima istraživanja ima nekih promjena koje su znakovite u kontekstu Europskih izbora idućeg mjeseca dok oko rejtinga političara ima i iznenađenja!

HDZ je bio i ostao prvi izbor, sada i s još boljim rezultatom od gotovo 30 posto. No, rast bilježi i SDP, u svibnja su nešto iznad 23 posto. Za treću poziciju bore se Možemo i nova stranka u vlasti – Domovinski pokret. Sve četiri prve opcije, vidimo, bilježe rast u odnosu na ožujak prije izbora..

Istodobno – topi se rejting Most-a. Znamo da su uslijed slaganja liste za europske izbore ostali bez bračnog para Raspudić, pa je ovo mogući efekt. Sve su ostale opcije značajno daleko – od HSS-a, Fokus-a, a među top deset ušla je i stranka Mislava Kolakušića Pravo i pravda, piše Danas.hr.

Isti rejting ima HSU, slijede Centar, IDS, pa Radnička fronta.

Tu je i nezavisna platforma Sjever Marije Posavca, pa HNS, onda Hrvatski suverenisti čija je Vesna Vučemilović nakon izbora podržala Vladu zbog čega je izbačena iz stranke. Smanjio se bazen neodlučnih; manje ih je od 10 posto.

Dolazimo do najveće promjene istraživanja: s liste najpozitivnijih političara novi-stari premijer smijenio je predsjednika koji nije uspio postati premijer. Andrej Plenković nakon tri godine prvi je izbor među ispitanicima. U odnosu na ožujak Plenković bilježi rast, a Milanović pad, ali vidimo da je razlika mala. Na trećem mjestu u svibnju je Sandra Benčić.

Sličan je rejting čelnika Domovinskog pokreta Ivana Penave koji će formirati Vladu sa svojom bivšom strankom. Slijede Tomislav Tomašević i Ivan Anušić s istim rejtingom, a u top 10 probio se i Mislav Kolakušić koji je na DP-ovoj listi osvojio mandat na parlamentarnim izborima, ali se sada bez njih bori za novi mandat u Europskom parlamentu.

Sličan je rejting i Biljane Borzan koja tamo također želi i prva je na SDP-ovoj listi. Slijedi Nikola Grmoja, pa Peđa Grbin koji je, unatoč porazu, i dalje predsjednik SDP-a. Nitko je i dalje tražen – za gotovo petinu građana on je najpozitivniji.

Premijer je pobjednik u obje kategorije

Premijer nije prvi izbor samo na ljestvici najpozitivaca. I dalje je uvjerljivo najnegativniji političar u zemlji. Slijedi, uz značajan rast negativnog doživljaja predsjednik Republike, pa Ivan Penava koji je u ožujku bilježio tek 1 posto negativnog doživljaja. Trend neželjenog rasta vidimo i kod Milorada Pupovca koji je, zbog uvjeta DP-a, ispao iz vladine računice.

Na listi negativaca su još: Peđa Grbin, Hrvoje Zekanović, pa vođe stranke Možemo: Sandra Benčić i Tomislav Tomašević…

Stigao je među negativce i Ivan Pernar, a tu su i dva Gordana iz HDZ-a: tehnički šef diplomacije i novi-stari šef Sabora. Da su negativni svi stav je nešto više od 14 posto ispitanika.

Vlada je od izbora samo tehnička, a parlament je raspušten, pa u svibnju imamo samo ocjenu za Ured predsjednika. Dobar (tri) ali s lošijim prosjekom u odnosu na ožujak! Lukavi plan za odlazak u Banske dvore je propao, nakon izbora je naglo zašutio, a krajem godine vjerojatno će u reizbor za Pantovčak za što će očito trebati preokrenuti trend.

U odnosu na ožujak, u svibnju je među ispitanicima manje pesimizma, no i dalje gotovo 61 posto građana smatra da idemo u pogrešnom smjeru. Poruka je to svim političkim akterima u godini kada nas još očekuju europski, a onda i predsjednički izbori.

Istraživanje je provela Promocija plus od 6. do 8. svibnja na uzorku od 1300 ispitanika. Standardna greška uzorka je +/- 2,7 posto uz pouzdanost od 95 posto.

Najnovije

Branitelji protiv ploče vojniku JNA u Splitu: Neprihvatljive i povijesno netočne insinuacije

Branitelji se protive postavljanju spomen-ploče Sašku Gešovskom, piše Dalmatinski portal, a objasnili su zašto: Takva ploča bi unijela neprihvatljive i povijesno netočne insinuacije o...

Kako je podcast ‘Evanđelje dana iz Međugorja’ postao duhovna tema br. 1 u Hrvatskoj?

Piše: Alen Fućak, Dijalog.hr    Na katoličkoj sceni u Hrvatskoj nikad nije dosadno. Dok se afera s podrškom katoličkih profesora Rodnim studijima i izjavom nadbiskupa...

22. listopada 1995. govor dr. Franje Tuđmana u UN-u – ‘Hrvatska želi pravedan mir’

Predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman održao je 22. listopada 1995. govor na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda u sklopu proslave 50. obljetnice postojanja te organizacije.   Ujedinjeni narodi...

Devet zanimljivosti o svetom Ivanu Pavlu II. koje vjerojatno niste znali

Danas se slavi spomendan svetog Ivana Pavla II. Njegov spomendan slavi se na dan kada je održao prvu misu kao Papa. 1.Bio je prvi papa...

Biblijska poruka 22. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Budni budite – molite

Lk 12,35-38      Reče Isus svojim učenicima: »Neka vam bokovi budu opasani i svjetiljke upaljene, a vi slični ljudima što čekaju gospodara kad se vraća...