Ministar zdravstva Milan Kujundžić izjavio je u četvrtak kako je inspekcijski nalaz Ministarstva zdravstva, u slučaju smrti 21-godišnjeg Mattea Ružića u Zaprešiću, pokazao da je sustav hitne medicinske pomoći funkcionirao te je postupljeno prema hrvatskoj regulativi i standardima.
Smrt je očito nastupila u vrlo kratkom vremenu, radi se o nagloj smrti pacijenta s astmom, a je li u podlozi bila još neka bolest pokazat će obdukcija, rekao je ministar Kujundžić na konferenciji za novinare te još jednom izrazio duboku sućut obitelji preminuloga.
Upitan kako može biti siguran da je sustav funkcionirao iako je pacijent umro, ministar je rekao da “sustav funkcionira u bolnici i u Hrvatskoj i u Americi i bilo gdje, a pacijenti umiru”.
“Medicina nije svemoćna, postoje bolesti gdje medicina ne može pomoći, u Hrvatskoj se godišnje zabilježi 2800 reanimacija koje radi hitna na terenu i smrtnost je 86 posto, dok prosjek smrtnosti u EU iznosi 90 posto”, rekao je ministar zdravstva.
Ministar kaže da je sustav, gdje medicinske sestre ne daju medikamentoznu terapiju zatečen te su svjesni da imaju problem zbog čega, ističe, zadnju godinu pripremaju regulativu za medikamentoznu terapiju kao i za helikoptersku službu i “paramedikuse”.
Upitan zbog čega se toliko čekalo s reformom te smatra li se u tom djelu odgovornim, rekao je da resorno ministarstvo razmatra promjene regulative no i dodao da se zakoni i promjene ne donose brzo.
„Nismo imali razlog za žurne izmjene jer sustav, kad se uspoređuje s drugim zemljama, je na vrlo zavidnoj razini. Nitko u Europi nema toliko liječnika u hitnoj službi koliko ima u Hrvatskoj”, kazao je ministar. Dodao je i da su raspisali 65 specijalizacija za hitnu diljem Hrvatske, no javilo se samo 17 ili 18 osoba, dok se u Splitu za 12 specijalizacija nitko nije javio, zbog čega će poput razvijenih zemalja u sustav sve više morati uvodi “paramedikuse”.
Za pitanje očekuje li da hrvatski građani imaju povjerenja u tako posložen sustav, ministar je rekao da taj upit treba ostaviti građanima no smatra i da je većina Hrvata zadovoljna sustavom.
„Svi neće biti spašeni, u većini europskih zemalja kad dođe poziv ovakve vrste, nažalost 90 posto ljudi više ne bude na životu. To je realnost ljudskog života, postojanja i nestajanja s ovog svijeta”, zaključio je ministar.
Kujundžić ‘mostovcima’: Strenja-Linić i Petrov znače manje u medicini nego ja u poljoprivredi
‘Mostovcima’ koji su jučer najavili kako će, ne smijeni li ga sam premijer Andrej Plenković, zajedno s oporbom u Saboru pokrenuti proceduru za njegov opoziv, poručio je da je “bijedno koristiti smrt mladog čovjeka i tragediju obitelji za dnevnopolitičke bodove”.
Dodao je i da “s kolegama iz Mosta na stručnoj razini ne može razgovarati jer ugledni tzv. doktorica iz Sabora i doktor iz Sabora, Linić i Petrov, u hrvatskoj medicini znače manje nego on u hrvatskoj poljoprivredi”, te dodao da će politički s njima u Saboru razgovarati.
Zaprešićani traže odgovornost
Podsjetimo, građani Zaprešića traže odgovornost gradske vlasti i ministra, nakon smrti 22-godišnjeg Mattea Ružića kojemu, nakon što mu je pozlilo na ulici, pomoć nije pružena dovoljno brzo. Ističu kako se na problem nedovoljnog broja timova hitne pomoći za grad s preko 25 000 stanovnika upozoravalo i ranije.
Iz zapisnika sa sjednice Gradskog vijeća Zaprešića održane u svibnju razvidno je kako je gradska pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Zaprešića Sandra Sabol Valenčak tada rekla da ima dovoljno timova Hitne pomoći u tom gradu.
Sabol Valenčak je odgovarajući na pitanje ima li dovoljno timova Hitne pomoći rekla: “Postoji dovoljno timova Hitne pomoći. U ovoj godini su samo zatražili sredstva za novo vozilo Hitne pomoći. U Zaprešiću tijekom noći dežuraju dva tima, a u slučaju da su oba ta terenu, ostaje dežurati medicinska sestra. O dodatnom plaćanju liječnika potrebno je dogovoriti se s okolnim općinama i Domom zdravlja Zagrebačke županije.”
Iz stranke Projekt Domovina podsjetili su kako su vladajući i 2017. odbili amandman o sufinanciranju dodatnog tima hitne medicinske pomoći.
Most traži od Plenkovića smjenu ministra zdravstva, najvaljuju glasovanje o povjerenju
Zaprešićani su svoje suosjećanje s obitelji preminulog, ali i svoju poruku vlastima u ponedjeljak iskazali paljenjem svijeća ispred Gradske uprave te prosvjednom šetnjom do centra grada.
Danas su pak, okupljanjem ispred zgrade ministarstva zdravstva u Zagrebu zatražili ostavku ministra Kujundžića.
Iz Mosta nezavisnih lista također pozvali su premjera na smjenu ministra Kujundžića te je Ines Strenja-Linić, koja je ujedno predsjednica saborskog Odbora za zdravstvo i socijalnu politiku najavila i da će zatražiti izvanredni stručni nadzor Hrvatske liječničke komore (HLK).
Čelnik Mosta Božo Petrov poručio je da će Most, ukoliko premijer ne smjeni Kujundžića, u suuradnji s kolegama iz oporbe započeti s inicijativom za opoziv.
“Nemoguće je prijeći preko ignorancije i nečinjenja koje su za ministra zdravstva uobičajen način funkcioniranja.
Niz je konkretnih i ključnih problema ministar Kujundžić propustio riješiti, a reformu hitne pomoći koju su izradili stručnjaci u proljeće 2016. spremio je u ladicu. Položaj liječnika i medicinskih sestara nije riješen, bolnički sustav nije reorganiziran, a upravo taj dio vapi za reorganizacijom jer je najveći potrošač u zdravstvenom sustavu. Liste čekanja za pretrage su postale toliko obimne da se ne mogu ni kontrolirati.
Svjesno se riskiralo da se u Zaprešiću, praktički u predgrađu Zagreba, dogodi smrt mladića nasred ulice zbog neorganizacije.
Ne možemo okretati glavu, tvrditi da je sve i savršenom redu i da drugačije od ovoga ne može.” – poručio je, među ostalim, Petrov.
Turk: “Problem je u organizaciji, ne u broju vozila, grad Zaprešić nema ingerencije u to”
Gradonačelnik Zaprešića Željko Turk je, komentirajući tragičnu smrt mladića koji je umro uslijed dezorganizacije u službi Hitne pomoći, 13. kolova za HRT komentirao:
“Na području Zaprešića i zaprešićkog kraja u toku dana jedan je doktor u smjeni, a po noći su dva. Nažalost, ovaj nemili događaj pokazao je da ovakav koncept organizacije Hitne medicinske pomoći nije dobar” – rekao je, ali ustvrdio kako on kao gradonačelnik ne nema nikakvu mogućnost da to promjeni.
Nažalost, grad Zaprešić i ja nemamo ingerencije u sustav i organizaciju. I ostatak Hrvatske ima sličnu situaciju”, rekao je Turk.