Utorak, 1. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Ljevičarski mediji spominju današnji dan kao dan najveće izdaje potpisom Rimskih ugovora, zaboravljajući i veće izdaje pod palicom unitarističke kraljevine i komunističke jugoslavije…

Na današnji dan 1941. godine poglavnik NDH, Ante Pavelić, potpisao je Rimske ugovore kojima su Italiji predane tisuće četvornih kilometara hrvatskog teritorija, gotovo cijela Dalmacija, gradovi Zadar, Šibenik i Split, otoci Rab, Krk, Vis, Lastovo, Korčula i Mljet, te dijelovi Hrvatskog primorja i Gorskog kotara.

Danas, te Ugovore, potpisane u ratnim  uvjetima, kada se pokušavala uspostaviti kakva takva Hrvatska država, napadaju oni koji veličaju kasnije ugovore kojima je Hrvatska gubila, isto tako, tisuće četvornih kilometara hrvatskog teritorija.

Povijest nije jednoznačna i treba je gledati u okvirima vremena kad se odvijala, a ne je koristiti kao napad na određeni dio povijesti zaboravljajući da su se iste izdaje dogodile samo koju godinu prije ili kasnije.

Hrvatska povijest je bila burovita i nikad sklona hrvatskom narodu koji je želio svoju državu kao i ostali narodi, ali je zbog važnog zemljopisnog položaja i Jadranske obale koja je svima bila izuzetno gospodarski zanimljiva, a na kojoj su obitavali, Hrvati su stoljećima
bili bez države, dijelom i svojom krivnjom, pristupajući raznim paktovima kroz povijest.

U nastojanju ostvarivanja velikosrpskih interesa, već 1916. godine, Nikola Pašić je kao ministar vanjskih poslova Kraljevine Srbije u izjavi petrogradskim novinama potvrdio „pravo“ Italije na okupaciju dijela hrvatske obale i nekih otoka, s tim da i Srbija dobije izlaz na
more i dio priobalja.

Rapallskim ugovorom Italiji su pripali Trst, Gorica, Gradiška i dio Kranjske, Istra (bez Kastva), otoci Cres, Lošinj, Unije i Susak, Zadar te Lastovo, Palagruža i neki manji nenastanjeni otoci. Priznata je Slobodna Država Rijeka koja je obuhvaćala grad Rijeku, te dioteritorija sjeveroistočne Istre. Lako je bilo trgovati srbima sa onim što i nije njihovo da bi ostvarili druge svoje ciljeve, a to je vječita želja za izlazom na more.
O tome današnji “ljevičari” ne pišu, već svu odgovornost svaljuju na NDH i Pavelića.

Nakon II svjetskog rata, na račun Hrvata se ponovo crtaju granice, pa se prepušta cijela Boka i dijelovi Vojvodine, o čemu se vrlo rijetko nađu informacije u medijima.
Znakovit je dopis Vinka Foretića, dubrovačkog aktiviste, 1947. godine, vlastima u Zagrebu, gdje piše:”I ako držimo, da će svaki Hrvat i Srbin ma gdje se on nalazio u čitavoj Demokratskoj Federativnoj Jugoslaviji uživati jednakost i ravnopravnost, ipak je prirodna težnja hrvatskog življa, da se u što većem broju okupi oko svoje federalne Hrvatske, a
pogotovo bi se hrvatski živalj Boke osjećao osamljenim van Hrvatske.Pretežno hrvatski grad Kotor, Perast, Dobrota, Prčanj, Stolivs ostalim hrvatskim općinama Mula, Lastve i Tivta našli bi se, te ostaci nekadašnje Crvene Hrvatske, u sklopu svoje domovine Hrvatske”.Vlasti u Zagrebu nikada nisu odgovorile na ovaj prijedlog.

Saveznička komisija koja je izišla na teren u Julijsku krajinu pa tako i u Istru primila je, 19. ožujka 1946. godine, u zgradi Pazinskog sjemeništa trojicu svećenika: Božu Milanovića, Tomu Banka i Leopolda Jurcu. Oni su joj predali Spomenicu svećenika “Zbora sv. Pavla za
Istru” sa statistikom o nacionalnoj strukturi župa u Porečko-pulskoj,Tršćansko-koparskoj i Riječkoj biskupiji. Čini se da je ta spomenica imala veću težinu za Komisiju od brojnih manifestacija koje su jugoslavenske vlasti organizirale po Istri.[24] Talijanski pisa cFulvio Tomizza, rodom iz Istre, smatra hrvatske svećenike glavnim tvorcima prelaska Istre iz sastava Italije u sastav Jugoslavije. O tome ne učimo u našim školama i rijetko koji tekst daje hvalu hrvatskim svećenicima u očuvanju Istre kao hrvatskog teritorija.

Želja susjeda za otimačinom hrvatskog teritorija nastavila se i 90-ih, uspostavom Republike srpske krajine, koja je definitivno razbijena u Domovinskom ratu i zbog toga je obrambeni rat temelj današnje Hrvatske države, koliko god to mnogi osporavali veličajući Avnojske granice zaboravljajući da nije bilo hrvatskih branitelja i pametne politike prvog hrvatskog Predsjednika dr.Franje Tuđmana da bi granica, po želji srba, zacrtano u dokumentu SANU, granica bila na liniji Virovitica-Karlovac-Karlobag.

Ni danas ne prestaju težnje za hrvatskim teritorijem, pa smo svjedoci slovenskog zahtjeva za Savudrijskom valom i bošnjačkog ometanja izgradnje Pelješkog mosta, a Srbi svojataju dijelove oko Dunava.

Treba se priznati, da sadašnja vlast, pod vodstvom HDZ-a, uspješno odolijeva nasrtajima na hrvatske teritorije, koristivši i svoju poziciju članice EU.

Jozo Ribičić-Brigadir u miru


Slične teme;

-“Prodaja Dalmacije”, Rapallski ugovor, Rimski ugovori. Kronološka istina

Najnovije

Podrška Krešiću hrvatskog naroda i njegovih branitelja!

https://www.youtube.com/watch?v=bkP1WLAU0dY

URB HVO-a ŽZH:Pripadnici HVO-a, RVI, nakon odbijanja njihovih zahtjeva za invalidsku mirovinu u RH govore:“NIKAD VIŠE!“

Hrvatska Vlada je svojim najnovijim Izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih Branitelja iz Domovinskog rata omogućila pripadnicima HVO, državljanima RH,koji imaju pravomoćnim rješenjem...

DORH traži da splitsku partizanku Vjeru Andrijić ispita sudac

Splitsko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je da se Vjera Andrijić (101), iz Splita, partizanka koja je sudjelovala partizanskoj akciji pokolja fratara u Širokom Brijegu...

Zoran Krešić: Dodiku se mora ostaviti izlaz, ponižavanje vodi u rat

U novom izdanju Podcasta Bura novinar Zoran Krešić govori o hajci koju protiv njega vode bošnjačko-unitaristički mediji i političari zbog njegovog ulaska u Upravni...