Nedjelja, 13. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

NA DANAŠNJI DAN PARTIZANI SU METKOM U POTILJAK SMAKNULI AUTORA POPULARNE CRKVENE HIMNE: Nije se petljao u politiku, kriv je bio što je Hrvat i svećenik

Pjesmu “Zdravo djevo, kraljice Hrvata” znamo svi. I oni koji redovito idu na misu. I oni koji u crkvu tek s vremena na vrijeme navrate. I oni koji je u širokom zaobilaze.

Za Petra Pericu, dalmatinskog isusovca koji je skladao ovu popularnu ckvenu himnu, ne zna puno ljudi. On je i autor “Do nebesa neka se ori”, još jednog velikog glazbenog hita koji živi već 120 godina, i koji se i danas sa priličnim žarom izvodi na misnim slavljima diljem Hrvatske. U svoje je doba bio poznat po propovjedima u splitskoj katedrali, po radu sa sjemeništarcima u Šibeniku i po angažmanu duhovnika Križarskog bratstva u Dubrovniku.

I danas je nejasno što ga je točno koštalo života: djelovanje u udruzi katoličke mladeži ili autorstvo nad “Zdravo djevom”. Ili optužba da je objema svojim angažmanima, i crkvenim i glazbenim, “kvario mladež”.

Kada su partizani u listopadu 1944. ušli u Dubrovnik, među uhapšenima se našao i popularni padre Petar. Zajedno sa 53 istaknuta Dubrovčanina likvidiran je na otočiću Daksi. Bez suda i realne krivnje.

Perica, naime, nikada nije bio zainteresiran za neku visoku politiku.

Rodio se 1881. u Kotinštini kraj Makarske, kao potomak poznate i brojne makarske obitelji Kačića. Isto one iz koje korijenje vuče i jedan od stupova hrvatskog pučkog pjesništva Andrija Kačić Miošić. Odmalena u njemu tinjala pjesnička crta.

Perica je još kao osnovac pjevao splitskom biskupu. Kao sjemeništarac se u Vatikanu susreo sa papom Leonom XIII. Školovao se u Beču, Bratislavi i Innsbrucku. Na prijalazu stoljeća skladao je “Do nebesa nek se ori”. U, kako bilježe povijesne kronike, slavu posvećenja mladih Srcu Isusovu.

Četiri godine kasnije, 1904. na red je došla i “Zdravo djevo”. Koju je Perica spjevao za proslavu pedesete godišnjice proglašenja dogme Bezgrešnog začeća. I koja je tijekom XX. Stoljeća izrasla u najizvođeniju marijansku pjesmu hrvatskih katolika.

Studij teologije završio je u Innsbrucku. Mladu je misu 1914. služio u rodnoj Kotišini.

U Zagrebu je bio urednik “Glasnika Srca isusovog, potom i upravitelj Apostolata molitve u Zagrebačkoj nadbiskupiji. Kratko je boravio i u Travniku, no potom se vratio u Dalmaciju. U Split je, u rezidenciju Družbe Isusove, došao 1919. godine. Tu je proveo deset godina. Iz Splita se preselio u Šibenik, na mjesto duhovnika u Dječačkom sjemeništu. Onda se 1937. seli u Dubrovnik i postaje supervizor tamošnje isusovačke zajednice.

U politiku se nije petljao.

Uhićen je u nedjelju 22. listopada 1944. godine iza 22 sata. Zajedno sa ostalim zarobljenicima odveden je na otočić Daksu. Skinuli su ga do gola, pretukli i bacili u jamu. Ubijen je 25. listopada metkom u potiljak.

Posmrtni ostaci Petra Perice identificirani su 65 godina nakon njegovog ubojstva, prema uzorcima krvi članova njegove obitelji iz Australije obavljene 2009. godine. I sahranjeni na dubrovačkom groblju Boninovo.

Biskup Mate Uzinić predložio ga je za blaženika. O njegovom životu i djelu isusovac dr. Roko Prkačin objavio je knjigu. “Zdravo djevo” i “Do nebesa” i danas su neke od najizvođenijih crkvenih pjesama.

Najnovije

Samo neka na Hipodromu ne bude (nikakva) „kuršlusa“

Nije aktualni zagrebački gradonačelnik prvi koji je opstruirao, ili makar pokušao opstruirati, Thompsona. Još za Bandića (slučajno…) isključili su mu razglas na Jelačić placu...

Trump sve više frustriran zbog ruskog odugovlačenja u pregovorima

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u subotu da pregovori usmjereni na okončanje rata u Ukrajini možda teku dobro, ali "postoji točka u kojoj...

Biblijska poruka 13. 4. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Cvjetnica

  Lk 22,14 – 23,56   Kada dođe čas, sjede Isus za stol i apostoli s njim. I reče im: »Svom sam dušom čeznuo ovu pashu blagovati...

Obljetnice stradavanja Hrvata pohode oni kojima tu nije mjesto

Svake godine u ovo vrijeme, pred Uskrs i nakon njega hrvatski narod u RH i BiH obilježava razne obljetnice iz njihove starije i ove...

Vukovar: Sjećanje na Put Spasa uoči Cvjetnice

U Vukovaru, na Kukuruznom putu koji je poznat i kao Put spasa, uoči blagdana Cvjetnice održan je križni put. Od Zavjetne kapelice na Lušcu...