Petak, 10. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Na prosvjedu protiv VRO Oluja iste prosvjednice kao i na Hodu za život

Foto:Narod.hr

 

Ove godine kao i svake prethodne uoči obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, lijevi aktivisti, s posebnim naglaskom na feministice iz Ženske mreže Hrvatska te Centra za žene žrtve rata ROSA, prosvjeduju na Trgu bana Jelačića u Zagrebu. Prosvjedima podsjećaju na, kako kažu, zločine počinjene od HVO-a u VRO Oluja nad srpskim civilima, dakako preuveličavajući brojke. No, ono što je zanimljivo jest da se iste prosvjednice može vidjeti i na prosvjedu protiv Hoda za život ili pak protiv molitelja krunice. Riječ je o profesionalnim prosvjednicama koje ne propuštaju nijedan od ovih skupova, piše Narod.hr.

Među prosvjednicama je najistaknutija crvenokosa Sanja Juras, koordinatorica Ženske mreže Hrvatska, koja je ove godine napravila dramu na Hodu za život žaleći se kako joj je pozlilo od vrućine, premda je bio tek svibanj. Žalila se i na policiju koja je štitila prostor sudionika Hoda za život od verbalnih napada feministica, ocijenivši takvo ponašanje zlostavljanjem.

Na prosvjedu protiv VRO Oluja iste prosvjednice kao i na Hodu za život

Lijevo na fotografiji s jučerašnjeg prosvjeda nalazi se crvenokosa Sanja Juras, koordinatorica Ženske Mreže Hrvatska. Uz nju su još i crnokosa Nela Pamuković te Sanja Kovačić sa zelenom trakom.

Na fotografiji ovogodišnjeg Hoda za život u Zagrebu lako prepoznatljiva Juras s narančastom kosom, te crnka Nela Pamuković. NA fotografiji se  nalazi i plava gospođa s naočalama koja je jučer također prosvjedovala protiv VRO Oluja na Trgu.

Protiv čega sve prosvjeduju ove feministice?

Osim što se na tzv. antiratnom prosvjedu prisjećaju pojedinih zločina VRO Oluja nad srpskim civilima čije brojke uveličavaju, prosvjeduju i protiv Hoda za život te protiv muške krunice na trgovima.

Tako primjerice, aktivistice iz Ženske mreže Hrvatske, Centra za žene žrtve rata – ROSA i druge feminističke inicijative poput Ženske mreže Hrabre sestre traže zabranu održavanja muške krunice.

Vrlo su aktivne u zagovaranju pobačaja za kojega tvrde da je ”žensko pravo”. Nude trudnicama podršku za obavljanje pobačaja i pratnju prilikom njegovog obavljanja. Bile su aktivne i u slučaju Čavajda. Hvale se da se njihovim uslugama do sada koristilo 400 žena. Pa onda u tom kontekstu svake godine prosvjeduju i protiv Hoda za život. Smatraju da je hodanje i borba za život nerođene djece obezvrjeđivanje ženskih života i toksični napad na žene.

Centar za žrtve rata ROSA

Centar za žene žrtve rata – ROSA, feministička je i antimilitaristička organizacija osnovana 1992. godine s ciljem pružanja podrške i pomoći ženama koje su preživjele ratno i ostale oblike nasilja na osnovu spola. Ova udruga bogato je financirana od države, Grada Zagreba i stranih donatora. Koordinatorica Centra za žene žrtve rata – Rosa je deklarirana lezbijka Nela Pamuković.

Pamuković je jedna od osnivačica zagrebačke homoseksualne povorke i predavačica Povijesti lezbijskog i feminističkog pokreta u Centru za ženske studije. Pamuković je s Vesnom Teršelič bila predstavnica Hrvatske u Koordinacijskom vijeću Koalicije za REKOM od 2009. do 2014., kontroverzne inicijative koja je nastojala izjednačiti agresora i žrtvu u Domovinskom ratu.

Ženska mreža Hrvatska

Ženska mreža Hrvatska za sebe kaže da djeluje u skladu s feminističkim principima i okuplja nevladine organizacije, grupe i inicijative koje se suprotstavljaju patrijarhalnom sustavu i svim oblicima spolne diskriminacije. Mreža ima 40 udruga članica i također je bogato financirana od države, Grada Zagreba i drugih stranih donatora. Kordinatorica Ženske mreže Hrvatska je lezbijska Sanja Juras.

Juras je jedna od pionirki hrvatskog lezbijskog pokreta, zaslužna za stvaranje pravnog tima Iskoraka i Kontre. Kao i za izglasavanje Zakona o istospolnim zajednicama 2003. Zaslužna je i za to što su se u zakonodavstvo uspjele implementirati odredbe protiv diskriminacije na temelju seksualne orijentacije.

Sa svojim timom Juras se godinama zalagala za žrtve tzv. zločina iz mržnje, istupajući u ime LGBT zajednice koja je zahvaljujući njoj dobila odredbu o Zločinu iz mržnje, implementiranu u Kazneni zakon 2006. godine.

Najnovije

Sveti Agaton – Zašto je taj papa važan za Hrvate?

Sveti Agaton bio je papa, a o njegovu životu znamo prilično malo. Ipak, njegovo bi ime i spomendan u srcu svakog Hrvata vjernika moralo...

Preminuo brigadni general Marko Rajčić

Nakon kraće bolesti preminuo je brigadni general Marko Rajčić.   Marko Rajčić rodio se u Dubravicama 23. srpnja 1948. Poznat po nadimku Drago te stečenoj tituli...

Smrt fašizmu i narodu je agenda koalicije Možemo i SDP-a

Piše: glavni urednik Vlado Kolak   Kao politička opcija koja se deklarira kao progresivna, Možemo! je u Zagrebu preuzela vlast s obećanjima o poštenju, transparentnosti, zelenim...

Milanovića biraju oni koji slušaju cajke

Često sam se u svojim razmišljanjima znao zapitati s koje strane ili otkud je velika većina mladih Hrvata prihvatila turbo-folk kulturu s istoka, tako...

31 . godišnjica pokolja nad Hrvatima u Buhinim Kućama

Pokolj u Buhinim Kućama bio je ratni zločin koji su počinile bošnjačko-muslimanske snage nad Hrvatima tijekom napada Armije BiH na hrvatska sela u dolini...