Utorak, 26. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Nakon 30. godina doznali smo za nevjerojatan slučaj stranog dragovoljca Erwina Cornelisa van der Masta, koji je poginuo na današnji dan 16. rujna 1991. godine, u borbama kod Nove Gradiške…

Nemali je broj onih koji su sudjelovali u obrani Hrvatske, pa i onih koji su ranjavani ili čak poginuli, a čiji status nije riješen ni danas, 30 godina nakon početka velikosrpske agresije. Prije nekoliko dana doznali smo za jedan takav, pomalo nevjerojatan slučaj stranog dragovoljca Erwina Cornelisa van der Masta, koji je poginuo na današnji dan 16. rujna 1991. godine, u borbama kod Nove Gradiške…

Tog dana, koristeći moć oklopa JNA u strahovitom naletu, srpski agresor osvojio je ne samo Novu Varoš, nego i: Kosovac, Dubovac, Čovac, Gređane i Gornje Bogićevce. Borbe su trajale cijeli dan, a iako su pripadnici 1. gbr ZNG-a Tigrovi i domicilni branitelji napadaču nanijeli velike gubitke u ljudstvu i tehnici, u konačnici nisu uspjeli zadržati neprijatelja, koji je nadirao tenkovima T-84. U borbama su sudjelovali i vojnici koji su se uskoro prometnuli u junake Domovinskog rata, primjerice Ante Gotovina, Damir Tomljanović – Gavran, Tomo Medved, itd. Nažalost veliki broj Tigrova i domaćih branitelja poginuo je u borbama oko Nove Varoši.

U kontaktu sa stranim dragovoljcem Nizozemcem Raymondom van der Lindenom saznali smo da je tog kobnog dana, 16. rujna 1991., poginuo i njegov sunarodnjak Erwin Cornelis van der Mast. Isto tako, saznali smo da Mast uopće nije zaveden kao hrvatski branitelj, da sve do nedavno nije bio na popisu poginulih u Domovinskom ratu, a do 2020. nije ga se vodilo čak ni na listi stranih dragovoljaca koji su se borili u Domovinskom ratu. Linden objašnjava kako se to dogodilo: „Slučaj Erwina Cornelisa van der Masta otkrio je krajem 2020. godine povjesničar Tomislav Šulj, koji već godinama istražuje djelovanja stranih dragovoljaca u Domovinskom ratu. Zajedničkim snagama otkrili smo tragove i, onoliko koliko se zasada moglo, složili smo dijelove ove pomalo nevjerojatne priče o mojem sunarodnjaku. O njemu nisam imao gotovo nikakvih informacija, osim što je te, sada davne 1991., u Perušiću, gdje smo pod vodstvom pokojnog Johanna Tildera djelovali kao Prva Nizozemska Dragovoljačka postrojba, saznali da je u Slavoniji navodno poginuo jedan dragovoljac iz Nizozemske. To je ujedno bilo sve što smo mi znali o tome, odnosno sve što sam znao narednih skoro 30 godina, sve do Šuljevog otkrića. Nakon što mi je Šulj poslao osnovne podatke o njemu, točno ime, prezime i mjesto prebivališta, uz dosta truda, uspio sam uspostaviti kontakt s njegovom bivšom djevojkom Heidrunom.

Erwin Cornelisa van der Mast -strani dragovoljac Domovinskog rata

Od nje sam saznao da je Mast prije rata bio pripadnik elitne komando postrojbe Nizozemske vojske, padobranac-izviđač. Nakon razvojačenja u Nizozemskoj vojsci Mast je zdušno prionuo studiranju povijesti, no zbog izbijanja rata u Jugoslaviji, odmah je tijekom ljeta došao i stavio se na raspolaganje obrani Republike Hrvatske.

Mjesto ukopa stranog dragovoljca Erwina Cornelisa van der Masta u Bosanskoj Gradišci

Nakon pogibije  njegovo tijelo završilo je u rijeci Savi, te je izvađeno, isplivalo je kod Bosanske Gradiške, u BiH. Kako Mastova obitelj nije imala novaca za troškove ekshumacije i prijenosa tijela u Nizozemsku, a kako ni Republika Hrvatska nije bila voljna platiti ekshumaciju, Mast je ostao pokopan u Bosanskoj Gradišci. Na inicijativu Mate Modrića, odnosno veterana 121. brigade HV-a, koji su se Tigrovima borili kod Nove Varoši, pokrenuta je inicijativa da se na mjestu junačke pogibije u borbi protiv oklopa JNA Mastu digne spomen obilježje. Na osnovu informacija, zajedno sa suborcima i bivšom Mastovom djevojkom, i ja sam pokrenuo jednu širu inicijativu da se Mastovo tijelo ekshumira i pokopa na Mirogoju, te da bude što bliži još jednom nizozemskom junaku Domovinskog rata, poručniku HV-a Johannesu Tilderu. Zanimljivo, Tilder je također bio pripadnik komando postrojbe kojoj je pripadao Erwin, i također je bio padobranac-izviđač.

Slučaj Erwina Cornelisa van der Masta otkrio je krajem 2020. godine povjesničar Tomislav Šulj

U drugom koraku naše inicijative, truditi ćemo se da Mast posmrtno stekne sva prava, kakva ima svaki dragovoljac koji je poginuo 1991. godine. To je simbolička gesta jer prilično je sigurno da ta prava nitko neće iskoristiti. Čeka nas veliki posao, no zasada smo odradili ono najvažnije. Identificirali smo poginulog branitelja-dragovoljca Domovinskog rata, locirali smo točno mjesto njegovog mjesto ukopa u BiH, te aktivno surađujemo na dizanju spomen obilježja. Za sve ostalo čeka nas još dosta posla u rješavanju birokratskih zamki. Ponajprije moramo saznati kojoj je točno postrojbi Mast pripadao, jer iako je očito da je poginuo boreći se s pripadnicima Tigrova, pod zapovijedanjem Ante Gotovine, to zasada nije dovoljno jasno. Treba istaknuti da je o Erwinu van der Mastu 2004. godine (10. kolovoza 2004.) na Nizozemskoj televiziji emitiran dokumentarni film, u kojem su dvojica branitelja: Željko Galeković i Drago Romić govorili o njegovoj herojskoj pogibiji. No izgleda da im novinari nisu postavljali konkretna pitanja, tako ni ono najvažnije, kojoj postrojbi su oni, odnosno Mast, pripadali. No, između vrijeme sam saznao da Gosp. Galekovića i Romića su samo svjedočili tragični događaj kao Izviđači iz Bojne pod zapovjednišvom Gen. Ante Gotovine, a da nisu ni znali kome pripadaju jedince Erwin i Borisa u tom kaosu na bojnim poljima. Sa time što je potvrđen da je pok. Boris Jerneić bio pripadnik 2 Bojne 1 A Brigade ZNG-RH Tigrova, logično je da je Erwin bio isto u ta jedinica, ali na neki način nikada kao takav upisan u evidencije, i još ne možemo to dokazati 100% sigurnošću. Bez obzira na kaos koji je tada vladao na tom ratištu, siguran sam da mora postojati više branitelja koji su upamtili Erwina i koji bi mogli potvrditi kojoj je točno pripadao postrojbi. Uostalom, dobro se sjećam kako su nas strane dragovoljce prihvaćali naši suborci i kolege, koliko su se htjeli družiti s nama, i koliko nas je ljudi došlo posjetiti, makar samo da nam zahvale što smo došli. U ovom slučaju očito se poklopila okolnost da je Erwin vrlo brzo po pristizanju na bojišnicu poginuo, a ne treba zanemariti ni postojanje jezične barijere, što je utjecalo na manjak informacija u službenoj dokumentaciji“, Kaže nam Raymond van der Linden

Iz svega navedenog jasno je da je ovdje riječ o svojevrsnoj tragediji, pa i nepravdi koju treba ispraviti. Stoga apeliramo na sve svjedoke bitke kod Nove Varoši, na dan 16. rujna 1991., odnosno one koji se sjećaju i bili su u kontaktu s Erwinom van der Mastom, da se jave gospodinu Raymondu van der Lindenu ili direktno u Uredništvo Braniteljskog portala na email (braniteljskiportalhr@gmail.com). Na taj način, temeljem svjedočanstva, stekli bi se valjani zakonski uvjeti da se Erwin Cornelis van der Mast upiše u registar hrvatskih branitelja, jer bez toga, iako je poginuo junačkom smrću, on i dalje ne postoji, odnosno ne pripada ni jednoj ratnoj postrojbi. Tomislav Šulj, djelatnik Hrvatskog Memorijalno Dokumentacijskog Centra Domovinskog Rata, objasnio je način na koji je otkrio slučaj zaboravljenog dragovoljca Erwin Cornelisa van der Masta, čime je Mast napokon uveden u popis poginulih Domovinskog rata, kojeg vrijedno ažuriraju djelatnici Centra: „O Mastu sam podatke dobio prije nekoliko godina no zbog više krivih tragova, napose zbog policijskog izvješća u kojem se navodi da je bio novinar, nisam vidio ono što je bilo očito, da je Mast poginuo kao pripadnik ZNG-a. Taj dio priče povezao sam tek proučavanjem srpskih izvora, odnosno njihovog ratnog tiska, koji je objavio dvije reportaže o Mastovoj pogibiji.

Uglavnom, pred kraj ljeta, odnosno krajem kolovoza 1991., Mast je došao na osječku bojišnicu, te se, ne znamo kako, povezao s pripadnicima 1. brigade ZNG-a Tigrovi. Došao je u Zagreb, i s Tigrovima je već za manje od dva dana bio interventno upućen na bojišnicu kod Nove Gradiške, gdje je sudjelovao u zaustavljanju napada velike oklopne sile na selo Nova Varoš. Mast je, po svim dostupnim informacijama, poginuo junačkom smrću, u direktnoj borbi s tenkovima koji su nadirali. U tim borbama poginulo je više Tigrova i domicilnih branitelja, a njegovo tijelo, kao i tijelo poginulog pripadnika Tigrova Jerneić Borisa, završilo je u rijeci Savi, te je izvađeno na suprotnoj strani rijeke, kod Bosanske Gradiške. Nažalost, Mast je tamo i ostao pokopan, te kako nije bio zaveden u popisima postrojbi, nije stekao status branitelja, a čak se do nedavno nije vodio kao poginuli u Domovinskom ratu.

Priča o Mastu ponovno je oživjela tijekom 2020., isprva s prepoznavanjem njegovog statusa, a postupno i s inicijativom veterana 121. brigade HV-a da u sklopu projekta dizanja spomenika poginulima u borbi za Novu Varoš dobiju pouzdane podatke o imenu, prezimenu i datumu rođenja van der Masta. Naravno, podatke sam im ustupio, te sam ih ujedno spojio s drugim stranim dragovoljcem, Nizozemcem Raymondom van der Lindenom. Linden je za svega nekoliko dana uspio stupiti u kontakt s nesuđenom Mastovom suprugom, dobiti njegove fotografije iz Nizozemske vojske, pa čak i fotografije mjesta Mastovog posljednjeg prebivališta u Bosanskoj Gradišci. Inicijativa je sad dobila i novu fazu, jer Linden zajedno sa suborcima pokušava realizirati i posljednji korak, kako bi cijela priča dobila kraj kakvog zaslužuje.

Mjesto ukopa stranog dragovoljca Erwina Cornelisa van der Masta,

Uglavnom, u komunikaciji s nesuđenom Mastovom suprugom, pokušava se stupiti u kontakt s jedinim preostalim živim pripadnikom Mastove obitelji, kako bi on podnio zahtjev za ekshumaciju tijela, odnosno prebacivanje i ukop s groblja u Bosanskoj Gradišci, na groblje na zagrebačkom Mirogoju. Smatram da je to obaveza ove države jer uistinu postoje svi elementarni dokazi o tome da je Mast poginuo junačkom smrću, na teritoriju Republike Hrvatske, braneći ju od velikosrpske agresije, kaže nam Tomislav Šulj.

Uredio / M.M. /Viribus unitis

Braniteljski portal

—————-

P.S. Još jednom pozivamo sve hrvatske branitelje koji nam mogu pružiti neke informacije o stranom dragovoljcu Erwinu Cornelisu van der Mastu, koji je poginuo na današnji dan 16. rujna 1991. godine, u borbama kod Nove Gradiške da nam se jave na e mailove i broj mobitela…(kontakt@braniteljski-portal.com) …(braniteljskiportalhr@gmail.com)…(mob. 095 910 76 00)…Ukoliko imate neku zajedničku fotografiju sa poginulim Erwinom , pošaljite nam je…

 

Najnovije

Otkriveno tko je šef Velike lože Hrvatske kojoj pripada i Vili Beroš: Nedavno su izabrali novo vodstvo

Devet noći, izgleda, toliko će ukupno u Remetincu morati izdržati Vili Beroš, barem za sada. Kako doznaje Teleskop.hr, u ponedjeljak bi mogao na slobodu,...

Visoki dužnosnik iz Poljske otkrio shemu pranja novca u Ukrajini

Visoki europski dužnosnik upozorio je na tu shemu, otkrivši da je čak polovica financijske pomoći koja stigne Ukrajini pronevjerena. Eksplozivne optužbe iznio je bivši...

Tajnim letovima vraćaju ilegalne migrante u Hrvatsku, postat ćemo europski hot spot ako se ne probudimo

Gradonačelnik Sinja i saborski zastupnik Mosta Miro Bulj napisao je na svom facebook profilu kako jedne dnevne novine na naslovnici donose priču o tajnim...

25. studenoga 1991. Ernestinovo (Osijek) – 11 neprijateljskih tenkova u napadu na selo

Tragediju sela Ernestinovo kod Osijeka donosimo na današnji dan iz razloga jer se pad sela poklapa sa zločinima u Vukovaru i Ovčari pa se...

Biblijska poruka 25. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Najveći dar – vlastiti život

Lk 21,1-4     Kad Isus pogleda, vidje kako bogataši bacaju u riznicu svoje darove. A ugleda i neku ubogu udovicu kako baca onamo dva novčića....