„Tek sada nakon što smo dobili dodatne informacije od naših birača koji žive u Njemačkoj i koji su hrvatskog podrijetla, nakon Dokumenta Države Izrael koji je podržao prijedloge hrvatskih stranaka u BiH i nakon što je veleposlanstvo Islamske Republike Iran podržalo politiku koju vode bošnjačke stranke stekli smo cjelovitu sliku“, ističe SPD-ov zastupnik.
Nekolicina zastupnika vladajuće semafor koalicije iz SPD-a, zelenih i liberala u njemačkom Bundestagu mišljenja je kako nisu imali cjelovitu sliku i sve potrebne informacije kada su glasovali za rezoluciju o BiH, doznaje Pogled ba.
Podsjetimo, u toj su se rezoluciji pod nazivom „Podrška BiH na putu ka boljoj budućnosti“ njemačka vladajuća politika, ali i veći dio demokršćanske oporbe, izravno stavili na stranu projekta pretvaranja Federacije BiH u jednonacionalni entitet bošnjačkog naroda.
Zastupnik SPD-a u Bundestagu koji je zatražio diskreciju za Pogled ba navodi kako nisu imali sve potrebne informacije.
„Naš kolega iz SPD-a Adis Ahmetović bio je dosta aktivan i iznio nam je podatke za koje smo smatrali da su točni i da su u interesu svih zajednica u BiH. Moram ga pohvaliti što se tiče angažman on se zaista zauzeo za tu rezoluciju, ali je očigledno imao neke svoje motive“, navodi naš izvor, prenosi dnevnik.ba.
„Tek sada nakon što smo dobili dodatne informacije od naših birača koji žive u Njemačkoj i koji su hrvatskog podrijetla, nakon Dokumenta Države Izrael koji je podržao prijedloge hrvatskih stranaka u BiH i nakon što je veleposlanstvo Islamske Republike Iran podržalo politiku koju vode bošnjačke stranke stekli smo cjelovitu sliku“, ističe taj SPD-ov zastupnik.
„Ovdje je očigledno riječ o zloupotrebi građanskog modela države i to na način da ona zajednica koja je većinska nameće zajednici koja je malobrojnija neke svoje vrijednosti. Politiku sile ne možemo podržati. Još je problematičnije što je takvu građansku državu podržala Islamska Republika Iran. Zalažem se za građanski model, ali mi s Iranom ne dijelimo nikakve vrijednosti ni što s tiče građanskog, ni zaštite manjina, ni sekularizma“, poručuje naš izvor.
On nadalje drži kako je to posebno osjetljivo za zastupnike liberala i zelenih koji su ostali šokirani nakon iranske potpore takvoj politici.
„Dodatno nas je šokiralo kada smo vidjeli da je Izrael otvoreno stao u zaštitu pojma konstitutivnosti to jeste kontra onog što smo mi zaključili u Rezoluciji. Vrhunac je bio napad iranskog veleposlanstva na izraelsku državu zbog toga. To je za nas Nijemce posebno problematično u cijeloj priči“, navodi naš sugovornik.
Kao posebno velik problem ističe ratnohuškačke izjave koje dolaze od jednog dijela bošnjačkih političara, a koji se očigledno zalažu za građanski model koji je nepoznat Europi.
„Osuđujem pozivanje na rat i prebrojavanje. Prosvjedi u Sarajevu su pokazali da je riječ o organiziranom događaju od strane politike pomoću kojih se želi vršiti pritisak na visokog predstavnika Christiana Schmidta. Posebno nas brine značajan porast antisemitizma i anticionizma koji se pojavljuje u Sarajevu. To Njemačka ne može i neće podržavati“, ističe ovaj njemački političar.
„U našem pogledu na budućnost BiH zanemarili smo ono najbitnije, a to je daytonski sporazum koji je bosanski Ustav te da je jako opasno dirati u takve mirovne sporazume. Na taj način smo se umjesto faktora stabilnosti pristali uvući u politiku jedne strane i to one koju podržava Iran. To ne rade ozbiljne države. SAD, Velika Britanija i Francuska su se u svemu ovome znatno zrelije postavili.“
Osudio je i separatizam Milorada Dodika. „Sve ovo ne znači da ćemo ikada podržati separatističke nakane koje provodi Dodik. Bosanska država će sve ovo izdržati. Zato mislim da s velikom ozbiljnošću treba uzetu u obzir prijedloge hrvatske strane o federalizaciji zemlje, ali koja bi odbacivala bilo kakvu mogućnost raspada države. Tu postoji prostor da hrvatske stranke to još bolje izdefiniraju.“
On je posebno izrazio čuđenje zašto njihov kolega hrvatskih korijena SPD-ovac Josip Juratović nije pomogao u sklapanju cjelovite slike. „Mislim da nam je mogao pomoći. Zauzeo se tek oko toga da se i bosanskog političara Bakira Izetbegovića spomene u negativnom kontekstu no to nije prošlo. Rezolucija je još jedna mrlja na njemačkoj vanjskoj politici koja se sve više srozava i u slučaja Balkana, invazije na Ukrajinu, energetske krize, ali i brojnih unutarnjih pitanja. Ne treba čuditi da je dvije trećine ispitanika u jednoj anketi dalo negativnu ocjenu Olafu Scholzu i njegovoj vladi“, mišljenja je ovaj političar.
SPD-ov zastupnik kao još jedan u nizu gafova ističe i priopćenje njemačkog Ministarstva vanjskih poslova u povodu dolaska njemačkih vojnih snaga u okviru misije EUFOR-a u BiH. „Kao da ga je pisao netko tko želi izvršiti invaziju na drugu državu. Žalosti me sve to“, poručio je izvor za Pogled.ba.