Sve do konačnog povlačenja jugovojske iz Maršalke u studenom 1991., vojska je, zbog navodne ugroženosti, nebrojeno puta otvarala vatru po civilnim zgradama u Zagrebu. Stanari okolnih zgrada danima su spavali u skloništima dok je u svom bijesu vojska pucala po zgradama, uništavala imovinu i palila stanove. Odlasku omražene jugovojske iz Zagreba, prethodio je sporazum o povlačenju JNA iz Hrvatske. Naime, blokirane vojarne bile su jedan od glavnih izgovora kojima je jugoslavenska strana opravdavala agresiju na Hrvatsku. Nakon povlačenja, glavni hrvatski grad konačno je oslobođen stalne prijeteće opasnosti. Preko Karlovca jugovojska se povukla u Bihać i Banja Luku, na područje Bosne i Hercegovine, gdje se već nazirao novi krvavi rat.
U svom izlasku iz vojarne jugovojska je otvorila vatru na civile i pala je prva civilna žrtva koju je JNA ubila na svom krvavom izlasku iz “maršalke”.
Odlazak iz vojarne “maršalke” je bio dogovoren uz pratnju Hrvatskih policajaca koji su vozili ispred tenkovske kolone do crte razdvajanja na pravcu Zagreb – Petrinja .
Za dragovoljce su se javili pok. Perić i Halapa iz policijske postaje Sesvete!
Neposredno prije crte razgraničenja , hrvatski policajci, prema Sporazumu su se zaustavili u policijskom automobilu s desne strane kolnika i dali žmigavac da jna kolona prođe !
Zapovjednik tenkovske kolone srbočetničke armije je zapovjedio vojnicima u prvom tenku da pregaze policijski automobil u kojem su bili hrvatski policajci!
Kad je pala zločinačka zapovijed jna tenk je pregazio automobil(policijski stojadin) u kojemu su na smrt pregažena dvojica hrvatskih policajaca, nakon što su izveli kolonu iz Zagreba na cesti Sisak Petrinja…
Za ovaj stravični zločin- zločinačko agresorske JNA nikad nitko nije odgovarao!
Nažalost, meni je pripala najteža dužnost da sa Općinskom delegacijom obavijestim obitelji, supruge s malom djecom, pregaženih hrvatskih policajaca koje su srbočetnički jna tenkisti na smrt pregazili dok su naši policajci savjesno vršili svoju dužnost Za ovaj teški ratni zločin agresorske jna, koji nikada nitko ne spominje, nitko nije odgovarao.
Neka ih dragi Bog nagradi na nebu , budući da su zaboravljeni kao i mnogi dragovoljci koji su stvorili i obranili Domovinu, govori tužno i rezignirano Zapovjednik dragovoljačkih odreda Sesvete!…, dragovoljac Domovinskog rata, Vlado Kolak.
JNA ga ubila pred ‘maršalkom
Jugoslavenska vojarna „maršalka“ bila je jedna od najvećih vojarni u Hrvatskoj, ujedno regionalni centar 5. Vojnog Okruga i 10. Korpusa, te manjih potpornih jedinica, samim time i velika prijetnja Zagrebu.
Prva civilna žrtva JNA
Naime, kolona vozila i sedam tenkova jugovojske upućena je u Sloveniju kao pojačanje snagama u napadu na tu nedavno proglašenu samostalnu republiku, a prilikom pokušaja zaustavljanja kolone poginuo je 32-godišnji Raveno Čuvalo.
Zaboravljeni Raveno
Na goloruke ljude okrenule su se tenkovske cijevi… Neki građani bacali su molotovljeve koktele na tenkove tako da su ostale upamćene slike kako gorući tenkovi prolaze Novim Zagrebom. Vatru su na građane otvorili vojnici iz oklopnih transportera. Osim ubijenog Čuvala, ranjeno je još devet civila i dva pripadnika ZNG-a.
Raveno Čuvalo bio je prva civilna žrtva JNA u Hrvatskoj. U Zagrebu niti jedna ulica, perivoj, park ili trg ne nose njegovo ime.
U Sloveniji je poginuo veći broj pripadnika JNA i slovenske Teritorijalne obrane, a načelnik Generalštaba, general pukovnik Blagoje Adžić, na Dnevniku TV Beograda proglasio je nastavak rata u Sloveniji. Ipak, rat u Sloveniji primicao se kraju, dok se u Hrvatskoj rasplamsavao.
Na svim područjima srpske pobune intenzivirani su sukobi, osobito u Banovini i istočnoj Slavoniji. Početkom srpnja u pokušaju smirivanja krizne situacije poginuo je i načelnik Policijske uprave Osijek Josip Reihl-Kir. Pripadnik rezervnog sastava MUP-a otvorio je vatru na Reihl-Kirovo vozilo, pri čemu su još poginuli i osječki dužnosnici Goran Zobundžija te Milan Knežević, a teško je ranjen Mirko Tubić, predsjednik Mjesne zajednice Tenje.
Uredio /M.M.Viribus unitis
Braniteljski portal