Nedjelja, 22. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Obilježena 26. obljetnica obrane Splita od napada jugoslavenske mornarice…(VIDEO)

Izložbom fotografija ratnoga puta 1. obalno topničke bitnice “Kašjuni” u splitskoj Villi Dalmacija i svečanim postrojavanjem bivših pripadnika te postrojbe ispred spomen obilježja “Spomen i želja” na plaži Kašjuni u srijedu je obilježena 26. obljetnica obrane Splita i razbijanja vojno- pomorske blokade na Jadranu.

Brod “Split” bivše JNA je u jutro 15. studenog 1991. godine granatirao Split zaprijetivši da će razoriti grad, ali su pripadnici ove postrojbe snažno odgovorili i protjerali brodove okupatorske jugomornarice iz splitskoga akvatorija, oslobodivši na taj način grad pod Marjanom.

Izaslanik predsjednice Republike i vrhovne zapovjednice Oružanih snaga RH Kolinde Grabar Kitarović komodor Ivo Raffanelli je, obraćajući se nazočnima, istaknuo kako je zaslugama 1. obalno topničke bitnice “Kašjuni” 15. studenog 1991. godine planuo tračak svjetlosti slobode koji se prenio na druge oslobodilačke akcije tijekom Domovinskog rata.

“U studenom 1991. godine silna agresija obrušila se na našu domovinu iz svih pravaca – s mora, kopna i iz zraka i u tom se mjesecu nadvio mrak nad našom domovinom, ali je Obalna topnička bitnica svojom akcijom 15. studenog 1991. protjerala neprijatelja iz Dalmacije i oslobodila akvatorij Dalmacije, donoseći tračak svjetlosti, koji se kasnije prenio na sve oslobodilačke akcije,” rekao je Raffanelli. Poruči je kako Obalna topnička postrojba “Kašjuni” treba biti ponosna, jer je ona donijela svjetlost slobode koju baštinimo u slobodnoj, demokratskoj i suverenoj Hrvatskoj.

Brigadir Jozo Škarić, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda je istaknuo kako su pripadnici 1. obalno topničke bitnice “Kašjuni” 15. studenog 1991. bili “ondje gdje je trebalo biti.” Izaslanik ministra obrane Damira Krstičevića i načelnika Glavnog stožera OS RH generala Mirka Šundova umirovljeni admiral Ante Urlić je naglasio kako su pripadnici 1. obalno topničke bitnice “Kašjuni” svojim hrabrošću i htijenjem otjerali iz Bračkog kanala brodove jugomornarice.

“Kasnije su ti brodovi došli u Hvarski i Korčulanski kanal ali su ih dočekali hrabri Korčulani i Pelješčani i zadali im posljednji udarac,” kazao je Urlić

Splitski gradonačelnik Andro Krstulović Opara je istaknuo kako je današnji nadnevak “veliki datum za hrvatsku državu” jer je na današnji dan prije 26. godina oslobođen, ne samo Split, nego i najveći dio hrvatskoga Jadrana. “Ovo je bio ‘boj za Split’ koji dosad nije bio adekvatno valoriziran,” rekao je Krstulović Opara.

Ratni zapovjednik 1. obalno topničke bitnice”Kašjuni” Milivoj Butigan je podsjetio kako su pripadnici te postrojbe “pružili otpor suludoj velikosrpskoj politici” i oslobodili splitski akvatorij od “agresorske srpske armije. Ne raduje me činjenica da ja nakon Domovinskoga rata do sada preminulo 56 000 hrvatskih branitelja,” napomenuo je Butigan.

Podsjetimo; 

Napad na Split – Preokret u ratu na moru: Jadran više neće trpjeti blokade“, naslov je teksta objavljenog u Slobodnoj Dalmaciji 16. studenog 1991., dan nakon napada na grad Split. Bile su to proročanske riječi jer bojevi u Splitskom i Korčulanskom kanalu ( 15. i 16. studenog 1991.)  predstavljali su velike pobjede tada još mlade Hrvatske ratne mornarice (HRM) nad znatno nadmoćnijom Jugoslavenskom ratnom mornaricom (JRM). Ovim pobjedama HRM je deblokirala sve hrvatske luke, osim Dubrovnika, i uspostavila normalne komunikacije na moru, a JRM je bila prisiljena povući se iz unutrašnjih morskih voda Republike Hrvatske u njena posljednja uporišta na otocima Visu i Lastovu odakle njeni brodovi više nisu isplovljavali radi bojnih djelovanja i odakle su se konačno povukli u svibnju 1992. Osjećaji ponosa i sreće koje smo tada osjetili nažalost nisu potrajali. 18. studenog pao je grad Vukovar, a istog i narednog dana  (19. studenog) okupirana su ravnokotarska sela Škabrnja i Nadin gdje su srpski teroristi masakrirali velik broj mještana.

Na splitskom području JNA je raspolagala velikim vojnim snagama među kojima su bile i Zapovjedništvo JRM, Bataljun vojne policije-Dračevac, Ratna luka Lora s vojnom školom i pomorskom flotom, Vojna volnica, Vojnopomorska baza u Divuljama te niz skladišta s naoružanjem i opremom. Unatoč tome, Split je do studenog 1991. bio pošteđen žešćih napada. Do tog trenutka dalmatinski gospodarski kapaciteti uglavnom su prestali s proizvodnjom, kopnene komunikacije su bile presječene, plovni putovi pod nadzorom JRM, uvjeti života, naročito na otocima, bili su sve teži, a borbe su se već vodile na svim dalmatinskim bojištima.

H/B.P./A.K.

Najnovije

Biblijska poruka 22. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Nove mjere i mjerila

Mk 9,30-37   Otišavši s gore, Isus i njegovi učenici prolažahu kroz Galileju. On ne htjede da to itko sazna. Jer poučavaše svoje učenike. Govoraše im:...

Fra Jozo Zovko: Gospa treba tvoju svetost!

Međugorje se ne može svesti na neku temu u razgovoru ili u raspravi. Međugorska istina ne ovisi o ljudima, ne ovisi o svećeniku, ne ovisi...

265. Evanđelje dana iz Međugorja: Pripremiti se za velike promjene koje dolaze!

https://www.youtube.com/watch?v=mUAvvNvl4OE&t=3957s

Tomislav Jonjić gostovao u emisiji Pleter i otkrio razloge svoje kandidature za predsjednika RH

Foto:Boris Šćitar   Odvjetnik, diplomat, publicist, povjesničar i političar Tomislav Jonjić i kandidat za predsjednika Republike Hrvatske gostovao je u emisiji Pleter u kojoj je na...

Washington i Kapitol: Masonska vizija države

Washington D.C., sjedište vlasti Sjedinjenih Američkih Država, odražava snažan utjecaj masonerije, tajnog društva kojem su pripadali mnogi osnivači SAD-a, uključujući prvog predsjednika, Georgea Washingtona....