Foto:Ilustracija
Hrvatski domoljubi iz Širokog Brijega i susjednih općina, 7. svibnja 1991. zaustavili su prepriječenim kamionima na duljini od nekoliko kilometara tenkovsku kolonu Jugoslavenske narodne armije koja je iz Mostara krenula ka Dalmaciji.
Sve je počelo u noći sa 6. na 7. svibnja 1991. kada je iz Beograda u mostarsku vojarnu stigla direktiva general-majoru Milovanu Zorcu da se dio 10. motorizirane brigade JNA pripremi za polazak u Hrvatsku. Ruta kojom su se trebali kretati prolazila je dijelom zapadne Hercegovine, kroz Sinj pa sve do Splita u kojem su dan ranije održane demonstracije protiv jugovojske.
U rano jutro 7. svibnja, golema kolona od više od 100 vojnih vozila – tenkova, transportera, kamiona, krenula je iz Mostara. Građani su u panici javili u Široki Brijeg informaciju da su tenkovi krenuli prema njima. Čelništvo tadašnje općine Lištica i fratri predvođeni fra Mladenom Hrkaćem dogovorili su se da će tenkove pokušati zaustaviti tako da im zapriječe put kamionima natovarenim pijeskom. Izabran je Polog, mjesto na samoj granici tadašnjih općina Mostar i Lištica.
Kada je kolona vojnih vozila JNA naišla na blokadu dugu oko pet kilometara, bila je prisiljena na zaustavljanje. Kako nitko od vojnika nije izlazio, njima je odlučio prići predsjednik skupštine Lištica i jedan od glavnih organizatora blokade Anđelko Mikulić. Upravo je Mikulić započeo pregovore s pukovnikom Pantelićem koji je vodio kolonu JNA. Generalštab na čelu s Kadijevićem ne samo da je ostao zatečen, nego je i bio bijesan jer su Hercegovci uspjeli zaustaviti njihove tenkove, stoga je vršen strašan pritisak na Zorca i Pantelića da krenu na narod.
Vojnici, koji su bili uglavnom ročnici iz raznih republika tadašnje Jugoslavije, dobivali su hranu i piće od lokalnog pučanstva. Osim radija Split, koji je prvi izvijestio o događajima u Pologu, istog dana emitiran je prilog o blokadi i na televizijama Sarajevo, Zagreb te Ljubljana, što je još više uznemirilo vodstvo JNA. Narod nije htio ni čuti za uzmicanje, a njihov broj sve se više povećavao Hrvatima iz Gruda, Posušja, Ljubuškog i Imotskog…
Vrh JNA čekao je da među okupljenom gomilom dođe do nekakvog incidenta kako bi imali opravdanje za intervenciju. Srećom, hrvatski domoljubi nisu podlegli pritisku te su mirno ostali stajati uzvikujući razne parole poput „Vojska u vojarne“ i slično.
Trodnevna blokada 10. motorizirane brigade JNA dovela je do zastoja priprema jugoslavenske vojske za dovođenje na zadane pravce (Split, Sinj, Kupres ili Tomislavgrad), a zastoj je koristio za pripremu obrane Hrvatske. Kolona je na kraju prošla te se “ulogorila” na području Kupresa.
Podsjetimo, ovaj važan datum za hrvatski narod izabran je kao i Dan hrvatskih branitelja Grada Širokog Brijega, piše Katolički tjednik.