Foto:HTV/HRT
U Glini se obilježava 33. obljetnica početka oružanog otpora srpskom agresoru na tom području. U rano jutro 26. lipnja 1991., dogodio se prvi otvoreni oružani napad na samostalnu Republiku Hrvatsku, samo nekoliko sati nakon što je Hrvatski sabor dan ranije, 25. lipnja donio Deklaraciju o proglašenju suverene i samostalne Republike Hrvatske.
Iz Gline se za Dnevnik HTV-a javio Leon Čuljak.
– U sukobu u glinskoj policijskoj postaji prije 33 godine svoj život za domovinu dao je redarstvenik Tomislav Rom. Upravo na njegovom grobu polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća počeo je službeni program obilježavanja obljetnice.
On je nastavljen kod spomen područja poginulim hrvatskim braniteljima i civilima Domovinskog rata. Položeni su vijenci, vijence je položila i obitelj Tomislava Roma, zatim predstavnici Vlade, policije, braniteljskih udruga, odnosno veterana Domovinskog rata. Bili su tu i predstavnici Hrvatskog generalskog zbora, zatim predstavnici ATJ Lučko, te predstavnici grada Gline i Sisačko-moslavačke županije.
Nakon toga održana je i svečana akademija na kojoj je istaknuta povijesna važnost ovoga dana, kao i važnost uloge koju su tada imali hrvatski policajci i hrvatski branitelji. Treba spomenuti da je prije 33 godine na današnji dan 16 hrvatskih branitelja s ovoga mjesta odvedeno u srpske koncentracijske logore u kojima su zvjerski mučeni.
Vrlo važnu ulogu imala je i ATJ Lučko, jer upravo zbog njihove intervencije u svega 90 minuta vraćena je potpuna kontrola nad gradom Glinom, izvijestio je Čuljak.
– Danas se posebno prisjećamo hrvatskog policajca Tomislava Roma, ali i svih ubijenih, poginulih hrvatskih branitelja, najvećih junaka u hrvatskoj povijesti koji su nam osigurali slobodu, neovisnost i demokraciju, kaže Ivan Celjak, sisačko-moslavački župan.
– Bio je jasan znak od strane srpskog agresora, pobunjenih Srba s ovog područja da ne prihvaćaju hrvatsku državu. Međutim, s druge strane, vrlo jasan i odlučan otpor, prije svega hrvatske policije koja je u tom trenutku bila jedina organizirana snaga koja je u ime države štitila javni red i mir, rekao je Davor Božinović, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova.
– Učimo mlade danas da vide s čim se sve nosila hrvatska policija u to vrijeme. Učimo ih kako su bili odvažni, hrabri, požrtvovni hrvatski policajci koji nisu uopće razmišljali o svojim životima u to vrijeme i zaista smo ponosni na sve što je hrvatska policija i kasnije zajedno s Hrvatskom vojskom postigla tijekom Domovinskog rata, kazao je Nikola Milina, glavni ravnatelj policije, objavio je HRT.