Nedjelja, 13. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Otvoren četvrti hrvatski iseljenički kongres „Povratak – stvarnost ili utopija?“

U organizaciji Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva, u četvrtak 5. listopada u središtu Matice hrvatske u Zagrebu, otvoren je četvrti hrvatski iseljenički kongres „Povratak – stvarnost ili utopija?“…

Prvi, radni dio programa započeo je ceremonijom otvaranja tijekom koje su se  pozdravnim govorima prisutnima obratili ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar prof. dr. sc. Željko Holjevac, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Boris Crnković, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras, prorektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Vlado Majstorović, ravnatelj Ureda Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine za dušobrižništvo Hrvata u inozemstvu dr. sc. Tomislav Markić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić, zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Dario Magdić te predsjednik Programsko-organizacijskog odbora Četvrtog hrvatskog iseljeničkog kongresa Marin Sopta.
Dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku prof. dr. sc. Boris Crnković je putem video-javljanja zahvalio na kontinuitetu održavanja Kongresa unatoč situaciji u Hrvatskoj i svijetu. Istaknuo je da je tema povratka iseljenika sve manje prisutna u medijima te ju je zato važno promicati na ovakve načine. Ravnatelj Hrvatske matice iseljenika Mijo Marić rekao je kako danas imamo znatno veću mogućnost uzajamnog odnosa s hrvatskim iseljeništvom. U tom je kontekstu naglasio da se snage prvenstveno moraju ulagati u komunikaciju i dijalog kako bismo mogli promišljati o povratku.

Četvrti hrvatski iseljenički kongres „Povratak – stvarnost ili utopija?“

Ravnatelj Ureda Hrvatske biskupske konferencije i Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine za dušobrižništvo Hrvata u inozemstvu dr. sc. Tomislav Markić je istaknuo da je tema ovogodišnjega Kongresa posebno izazovna. “Tema ovogodišnjega Kongresa posebno je izazovna jer govori o našem snu, o povratku ako ne onih koji su iselili iz naše Domovine, onda o dolasku i useljavanju njihovih potomaka, o ponovnom sabiranju onih koji su, biblijskim rječnikom, tijekom povijesti bili raspršeni”, rekao je dr. Markić.

Dr. sc. Tomislav Markić, ravnatelj Ureda HBK i BK BiH za dušobrižništvo Hrvata u inozemstvu

Pojašnjavajući pojam dijaspore u Svetome pismu, nadodao je da dijaspora nije samo raspršenost i udaljenost od središta. “Dijaspora je jedna providnost koja omogućuje nove stvarnosti i nove iskorake, možda u ovome trenutku nepojmljive i nezamislive, o kojima se ne usuđujemo niti sanjati, koji se iz ove perspektive čine čistom utopijom”, istaknuo je dr. Markić. “Na razumu konstituirana zajednica u svom životu promiče opće dobro, a u opće dobro našega hrvatskog naroda svakako spada i pripada povezanost naše Domovine Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, gdje su Hrvati također konstitutivan narod, sa svojim iseljeništvom, sa svojom dijasporom”, zaključio je dr. Markić.

Prorektor Sveučilišta u Mostaru prof. dr. sc. Vlado Majstorović rekao je da živimo u vremenu brojnih kriza i izazova, istaknuvši demografsku krizu te da je upravo zbog toga organizacija ovakvih susreta, osobito u vremenu krize u kojoj se nalazimo, jako važna. Istaknuo je da treba vjerovati da postoje mjere koje mogu minimizirati negativne demografske trendove.

Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić istaknula je da je njihov Ured otvoren prema svim dionicima društva kako bi kroz formiranje politika stvorili pozitivno ozračje za povratak mladih ljudi koji mogu doprinijeti društvu. Zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske Dario Magdić rekao je kako je jedna od strateških ciljeva njihovog Ureda poticanje povratka hrvatskih iseljenika te da su ponosni pokrovitelji svih skupova Centra za istraživanje hrvatskog iseljeništva. Rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras je putem video-javljanja poručio da je tema Kongresa znakovita te naglasio da je Sveučilište u Zagrebu odredilo upisna mjesta za studente prve, druge i treće generacije iseljenika kako bi se na taj način mladima omogućio povratak.

Predsjednik Programsko-organizacijskog odbora Četvrtog hrvatskog iseljeničkog kongresa Marin Sopta pojasnio je koji su ciljevi Kongresa. „Kroz ova dva dana, kao i kroz prethodna tri kongresa, koji su se održali 2014. u Zagrebu, zatim 2016. u Šibeniku i 2018. u Osijeku, želimo kroz predavanja znanstvenika, poslovnih ljudi, svećenika i drugih potaknuti temu povratka. To je aktualna tema o kojoj trebamo voditi računa“, naglasio je Sopta.

Predsjednik Programsko-organizacijskog odbora Četvrtog hrvatskog iseljeničkog kongresa Marin Sopta

Iako smatra da masovni povratak Hrvata nije moguć, Sopta vjeruje da je povratak nekih ipak moguć, no da su potrebne određene predradnje. Istaknuo je da se hrvatski politički vrh mora jasno opredijeliti jesu li za povratak iseljenika ili ne. Pojasnio je da se mora razviti moderna strategija koja će biti usmjerena na povratak iseljenika. U hrvatskom iseljeništvu nastala je apatija, naglasio je te rekao kako se mora istražiti zašto je do nje došlo i što se može napraviti. „Moramo razviti kulturu povratka jer kroz kulturni identitet možemo privući veliki broj Hrvata u Hrvatsku“, nadodao je Sopta.

Zbog pandemijom uvjetovanih okolnosti, Kongres će se održati u dva dijela. Prvi, radni dio programa, koji se sastoji od izlaganja i rasprava održat će se 5. i 6. studenoga, dok će se drugi dio s tradicionalnim kulturno-umjetničkim programom, svečanom večerom i prigodnim izlaganjima održati u proljeće 2021. kada se steknu organizacijski uvjeti.



PROGRAM-Četvrti hrvatski iseljenički kongres „Povratak – stvarnost ili utopija?“

05.11.2020. – 06.11.2020.

Četvrti hrvatski iseljenički kongres o temi „Povratak – stvarnost ili utopija?“ zbog pandemijom uvjetovanih okolnosti organizira se u dva dijela.

Prvi, radni dio programa, koji se sastoji od izlaganja i rasprava održat će se 5. i 6. studenoga, dok će se drugi dio s tradicionalnim kulturno-umjetničkim programom, svečanom večerom i prigodnim izlaganjima održati u proljeće 2021. kada se steknu organizacijski uvjeti.

PROGRAM

ČETVRTAK, 5. 11. 2020.

MATICA HRVATSKA Ulica Matice Hrvatske 2, Zagreb 8.30 sati

8.30 – 9.00 sati REGISTRACIJA SUDIONIKA / AKREDITACIJA

9.00 – 10.00 sati CEREMONIJA OTVARANJA Voditeljica programa: Josipa Mijoč

POZDRAVNI GOVORI:

Prof. dr. sc. Željko Holjevac, ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar

Prof. dr. sc. Boris Crnković, dekan Ekonomskog fakulteta u Osijeku

Prof. dr. sc. Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu

Prof. dr. sc. Vlado Majstorović, prorektor Sveučilišta u Mostaru

Dr. sc. Tomislav Markić, ravnatelj Ureda HBK i BK BiH za dušobrižništvo Hrvata u inozemstvu

Željka Josić, državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade

Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH

Marin Sopta, Predsjednik Programsko-organizacijskog odbora Četvrtog hrvatskog iseljeničkog kongresa

10.00 – 10.15 STANKA ZA KAVU

10.15 – 11.15 sati

UVODNI PANEL

Voditeljica programa: Josipa Mijoč

Marin Sopta (Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva): Da li je realno očekivati masovni povratak iseljenika

Božo Skoko (Fakultet političkih znanosti, Sveučilište u Zagrebu): (Re)definiranje suvremenog hrvatskog identiteta kao motivacijski element u smislu poticanja povratka iseljenika, ulaganja i jačanja veza s domovinom

Mladen Vedriš (Pravni fakultet, Sveučilište u Zagrebu): Povratak u Hrvatsku : kako da postane win-win opcija?

Vlatka Lemić (Sveučilište u Zagrebu): Baština i kultura – korijeni i krila

Damir Don Markušić (povratnik iz Australije): Croatia, a nice place to live or a nice place to leave?

11.15 – 12.45 sati

POLITIKA POVRATNIŠTVA U LOKALNIM ZAJEDNICAMA

Moderator: Tanja Trošelj Miočević

Damir Mandić, gradonačelnik Karlovca

Karlo Starčević (gradonačelnik Gospića)

Ivo Radica (načelnik općine Vis)

Ernest Svažić (načelnik općine Krapinske Toplice)

Sandra Herman (zamjenica župana Međimurske županije)

Stipe Hrkač (povratnik iz Kanade): Digitalno – nomad – viza

Damir Zorić (Hrvatska udruga poslodavaca – HUP): Rad na daljinu – aspekti

Karolina Kudelić (Salvia Senior Residence): Salvia Senior Residence – dašak luksuza u Primorju

12.45 – 14.30 PAUZA ZA RUČAK

Importanne Gallerija, Iblerov trg 10 / Centro restoran (etaža -1)

14.30 – 16.00 PARALELNI PROGRAM

NEKADA I SADA (DVORANA 1) Moderator: Marin Sopta

Mario Bara, Vid Kovačić (Hrvatsko katoličko sveučilište): Otok i iseljenici između o(p)stanka i povratka: primjer iseljenika otoka Suska

Zvonimir Ancić (Hrvatska biskupska konferencija): Povratak Hrvata iz Janjeva u Hrvatsku. Slučaj doseljavanja u mjesto Kistanje.

Rebeka Mesarić Žabčić (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar), Ana Malnar (Institut za migracije i narodnosti): Austrija: stara – nova privlačna destinacija za Hrvate

Zrinka Duspera Casella: Moje tri Domovine: Švicarska, Hrvatska, Bosna i Hercegovina. Sačuvati i obogatiti svoj izvorni identitet. Iskustvo pozitivnog hrvatstva

Mislav Rubić: Hrvati iseljenici i povratnici

DUHOVNOST I KULTURA (DVORANA 2)

Moderator: Marija Žebec

Ksenija Abramović (TV Laudato): Utjecaj hrvatske televizije s kršćanskim vrijednostima na zajedništvo iseljene i domicilne Hrvatske

mons. Mile Bogović: Projekt Kombi.hr

Tuga Tarle: Emisija Hrvatskog katoličkog radija Živa veza, posvećena Hrvatima izvan domovine

vlč. Josip Levaković: Najmlađa hrvatska katolička misija – HKM Dublin

fra Ivica Jagodić: Franjevci u Vukovaru – povijest, duhovnost, baština

fra Josip Bebić: Franjevački samostan Zaostrog

16.00 – 17.30 PARALELNI PROGRAM

FILOZOFSKO-ETIČKA I PRAVNA PITANJA MIGRACIJA (DVORANA 1)

Moderator: Rozalija Bregović Pračić

Rozalija Bregović Pračić (Centar za poslovnu etiku, Zagreb): Nužnost interdisciplinarnog pristupa u proučavanju migracija

Domagoj Novosel (Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku RH): Migracije i dijaspora kao dio hrvatskog identiteta

Ivana Đuras (Ustavni sud RH): Azil – pr(a)vi cilj migracije

Neda Rogošić (Državni ured za reviziju): Iskustvo emigracije i etika Paula Tillicha

Ratka Jurković (Visoko učilište Algebra, Zagreb): „Sweatshops“ – ekonomski i etički problem eksploatacije migrantskog rada

PREDSTAVLJANJE MISIJSKIH JUBILEJA (DVORANA 2)

Moderator: Tomislav Markić

fra Josip Koren: 60 godina Hrvatske katoličke misije Beč

fra Anto Bobaš: 50 godina Hrvatske katoličke misije Hamburg

fra Ljubomir Šimunović, 50 godina Hrvatske katoličke misije London

vlč. Vilim Koretić: 50 godina Hrvatskih katoličkih zajednica Aalen i Heidenheim

fra Ivan Čikara: 50 godina Hrvatske katoličke zajednice Darmstadt

PETAK, 6. 11. 2020.

MATICA HRVATSKA Ulica Matice Hrvatske 2, Zagreb

9.30-11.00 PARALELNI PROGRAM

MIGRACIJSKE POLITIKE (DVORANA 1)

Moderator: Marina Perić Kaselj

Tado Jurić (HKS): Povratak kao pusta želja

Nada Rajić (Grad Zagreb): Nacionalna migracijska politika i mjere za povratak iseljenih

Jure Vujić (Institut za geopolitiku i strateška istraživanja, Zagreb): Ideologija globalne mobilnosti i pitanje remigracije hrvatskog iseljeništva

Saša Borić (Institut društvenih znanosti Ivo Pilar): Hrvatska znanstvena politika u uvjetima globalne digitalne transformacije

Krešimir Sever: Iseljavanje iz hrvatske i promjene na tržištu rada

BAŠTINSKI TEMELJI – KULTURA I JEZIK (DVORANA 2)

Moderator: Jasna Horvat

Dario Magdić (SDUHIH): Program učenja hrvatskog jezika u Republici Hrvatskoj Ivana Hebrang Grgić, Ana Barbarić (Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu): Čuvanje kulturne baštine : novine novozelandskih Hrvata kroz povijest

Zdenka Weber: Pola stoljeća vjernosti Bogu i Domovini – Glazbom čuvani nacionalni identitet u povodu 50. obljetnice djelovanja Hrvatskih katoličkih misija u Berlinu i Beču

Nada Pupačić (povratnica iz SAD), Ivana Bačić Srdarević i Drago Šaravanja (povratnici iz Australije): Hrvatska iseljenička lirika 2000. – 2020.

Petar Elez (Državni arhiv u Vukovaru): Kulturno-znanstvena i odgojno-obrazovna djelatnost Državnog arhiva u Vukovaru – doprinos istraživanju i usvajanju znanja o novovjekovnoj prošlosti Srijem

11.00 – 11.30 PAUZA

11.30-13.00 PARALELNI PROGRAM

IDENTITET (DVORANA 1)

Moderator: Marin Sopta

Dario Magdić (SDUHIH): Registar hrvatskih subjekata izvan Republike Hrvatske Željko Holjevac (Institut Ivo Pilar): Očuvanje identiteta gradišćanskih Hrvata u Mađarskoj u povijesnoj perspektivi

Marina Perić Kaselj; Zlatko Šram; Natasha Ružić (Institut za migracije i narodnosti): Vrijednosne orijentacije, osobine ličnosti i katolička religioznost: relacije unutar hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini (Srbija)

Đanino Kutnjak i Renata Praća (Savez hrvatskih društava u Sloveniji): Djelovanje Saveza hrvatskih društava u Sloveniji na području očuvanja hrvatske kulturne baštine i razvijanja nacionalnog identiteta u hrvatskoj zajednici

Jim Hlavač (Monash University, Melbourne, Australija) i Diana Stolac (Filozofski fakultet u Rijeci): Hrvatski kao nasljedni jezik – sociolingvistički pogled

POVIJESNI OSVRTI (DVORANA 2)

Moderator: Tanja Trošelj Miočević

Stjepan Šulek (povratnik iz Njemačke): Kako su njemački povjesničari, publicisti i političari ocjenjivali socijalističku Jugoslaviju i hrvatsko pitanje nakon Drugoga svjetskog rata do 1991.

Darija Hofgräff (HDA): Karta u jednom smjeru: Razlozi povratka i razine zbrinjavanja u Hrvatskoj između dva svjetska rata

Vlado Glavaš (povratnik iz SAD): Hrvatski radio “Slobodna Hrvatska” Chicago

Marin Knezović (Hrvatska matica iseljenika): Iseljeništvo u periodici Hrvatske matice iseljenika 50-tih godina 20. st.

Koraljka Kuzman Šlogar (Institut za etnologiju i folkloristiku, Zagreb): Etnološka i folkloristička istraživanja u Gradišću od 1966. do 1976.

13.00 – 14.30 PAUZA ZA RUČAK

Importanne Gallerija, Iblerov trg 10 / Centro restoran (etaža -1)

14.30-16.00 PARALELNI PROGRAM

KOMUNIKACIJA BAŠTINE (DVORANA 1)

Moderator: Vlatka Lemić

Jasna Horvat, Josipa Mijoč (Ekonomski fakultet u Osijeku), Ivana Jobst (Andizet): Kružna kreativnost u kulturnom brendiranju grada – primjer grada Osijeka

Josipa Mijoč, Dora Radl Ćućić (Ekonomski fakultet u Osijeku), Ana Zrnić (Andizet): Veleposlanička uloga Milenijskog natjecanja iz kreativne industrije

Vlatka Lemić (Sveučilište u Zagrebu): Digitalna platforma Topoteka

Željko Trbušić (HAZU): Znameniti.hr – kulturna baština bez granica

Jasminka Faber Bogdan (HAZU): DIZBI – Digitalni repozitorij HAZU

ZNAMENITI I ZASLUŽNI HRVATI U POVIJESTI (DVORANA 2)

Moderator: Mijo Korade

Mijo Korade: Ivan Vreman (1583-1620) između Kine i Japana. Uz 400. obljetnicu smrti

Marijana Borić (HAZU, Odsjek za povijest prirodnih i matematičkih znanosti): Nikola Tesla – ‘kao rođeni sin svoje zemlje’

Anto Pranjkić: Fra Augustin Augustinović: Hrvatski misionar i znanstvenih u dalekoj Venecueli

Marija Benić Penava, Anja Vlašić: Otac Ante Gabrić: svećenik i misionar u Indiji Sanja Vulić, Tamara Bodor (Fakultet hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu): Krsto Spalatin – promicatelj hrvatskoga jezika i identiteta u iseljeništvu

M.M.

Najnovije

Jonjić o ovlastima predsjednika Republike Hrvatske

Fito:Boris Šćitar   Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonjić  naveo je kako nikada pojedincu ne bi dao prevelike ovlasti jer može se jednom opet dogoditi za...

13. listopada 2000. Deklaracija o Domovinskom ratu – Što ona donosi?

Nakon smrti predsjednika Tuđmana (ali i već za njegova života) na poticaj hrvatske javnosti, branitelja i domoljuba donesena je Deklaracija o Domovinskom ratu.   Bio je...

Biblijska poruka 13. 10. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Izdržati Isusov pogled

Mk 10,17-30   Dok je Isus izlazio na put, dotrči netko, klekne preda nj pa ga upita: »Učitelju dobri, što mi je činiti da baštinim život vječni?«...

Sjećate li se (proročkih) riječi Viktora Orbana?!

Mađarskog su premijera na početku njegove „migrantske epopeje“ nazivali malim Donaldom. U međuvremenu učenik je (gotovo) nadmašio učitelja i već – svukud po Europi!...

Odana počast poginulim hrvatskim braniteljima na Osojniku i južnom bojištu

U organizaciji Udruge djece poginulih i nestalih hrvatskih branitelja Domovinskog rata – Podružnice Splitsko-dalmatinske županije te Udruge roditelja i udovica poginulih branitelja Domovinskog rata...