Petak, 20. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Ova je namirnica atomska bomba protiv mnogih bolesti…od nje možete uraditi jako zdrav i ukusan sok…

Svojom ljekovitošću i hranjivošću cikla (Beta vulgaris subsp. rubra, engl. beetroot) se izdvaja od sveg povrća kojeg možemo uzgojiti u vlastitom vrtu, pa je stoga veoma korisno znati kako ju uzgajati i čuvati tako da nam uvijek dostupna, bilo za lijek bilo za hranu…

Najzdravije je jesti ono sezonsko, a to će vam potvrditi i odlazak na tržnicu koja je upravo prepuna nečim drugim, a to je cikla. Da, cikla je upravo ono što trebate ako ne želite biti bolesni ove zime. Ako ju shuhate, narežete na tanke ploškice, pospete kimom i konzerivate , sigurno nećete pogriješiti jer će se tako odlično odlično uklopiti uz toplu porciju graha, ali ako želite još jaču dozu vitamina izribajte je ili napravite od nje hladno prešani sok.

Unsplash

Ako ju odlučite ribati, možete ju jesti u slanoj varijanti s malo soli ili u slatkoj, u kombinaciji s jabukom, mrkvom, malo meda i limuna. I slanoj varijanti možete dodati mrkvu pa čak i jabuku. Sve to skupa možete dodati nekoj od zelenih salata i posuti ovu kombinaciju prženim sjemenkama. Ma načina je bezbroj, a bitno je samo da je naribana jer je tako najbolje u stanju očuvati svoja hranjiva svojstva. Ako pak odlučite od cikle napraviti sok, ni tu nećete pogriješiti, a osim za imunitet, odličan je izbor za one koji se bave sportom jer pojačava izdržljivost tijela. U tom su vam slučaju potrebne sljedeće namirnice; dvije srednje cikle, jedna zelena jabuka i šaka bobičastog voća. U sokovniku jednostavno napravite hladno prešani sok i to je to.

Sok od cikle-centarzdravlja-hr

Uključite ovu namirnicu u svoju prehranu, jer prema najnovijem istraživanju provedenom u SAD-u, odlična je za snižavanje krvnog tlaka i tjelesnu izdržljivost, a dovoljna je samo jedna čaša soka od cikle na dan kako bi osjećali poboljšanje. No, kao što vidite ne mora to nužno biti čaša soka, može biti i porcija u obliku hrane.

CIKLA: Uzgoj i recepti za hranu i lijek

Svojom ljekovitošću i hranjivošću cikla (Beta vulgaris subsp. rubra, engl. beetroot) se izdvaja od sveg povrća kojeg možemo uzgojiti u vlastitom vrtu, pa je stoga veoma korisno znati kako ju uzgajati i čuvati tako da nam uvijek dostupna, bilo za lijek bilo za hranu. Potiče od divlje srodnice koja i danas samoniklo rastoe na obalama Sredozemnog mora, a uzgajala se još u vrtovima stari Asiraca.

Grci su ju cijenili i prinosili kao žrtvu bogu Apolonu, a stari Rimljani su kao ljekovite koristili listove cikle – u to doba još nisu razvijene sorte za odebljalim korijenom. U starom Rimu bila je toliko popularna da je i do danas ponegdje opstalo ime “rimsko povrće” za ciklu, a na području Apeninskog poluotoka počeo je i intenzivni uzgoj sorti sa odebljalim korijenom. Danas se poglavito koristi zadebljali korijen cikle, a mnogo rijeđe lišće, koje se može pripremati kao špinat i blitva, no zbog visoke količine oksalne kiseline ne preporučuju se za čestu uporabu.

Počinje se brati kad postigne veličinu golf loptice, za kiseljenje je najbolja kad dostigne promjer 5 cm. Može se ostaviti da još naraste, ali se svakako treba pobrati prije nego što korijen počne drveniti. Cikla se mora pobrati kad joj se lišće obijesi prema tlu, ljeti sijanu ciklu do prvih mrazeva. U toplim priobalnim krajevima gdje može i zimi ostati u tlu za vađenje prema potrebi. U kontintnetalnim krajevima zimi se može čuvati u trapu odnosno u hladnom podrumu. Ciklu izvađenu sredinom jeseni spremamo u sanducima s vlažnim pijeskom ili piljevinom, ostavljajući razmak između korijena. Ako je redovito pregledavate i odstranjujete korijene koji počnu propadati, imate ćete je do sredine proljeća sljedeće godine, kad već dospjeva cikla koju zasijete na toploj gredici u veljači. Na taj način uvijek možete ciklu konzumirati svježu, što je i uvijet njenog ljekovitog djelovanja.

Preventivno i terapijsko uzimanje cikle

Još od davnina je cikla smatrana ljekovitom biljkom.Zbog njene crvene boje ljekarnici su je preporučivali za obnavljanje krvi. Godine 1961. Mašarski liječnik dr. Aleksandar Ferenci 1961. otkrio je da tvar antocijan, koja cikli daje crvenu boju, smanjuje stanicae tumora, a napadnuto tkivo ponovo poprima normalnu staničnu strukturu. Cikla sadrži znatne količine željeza koje se ugrađuje u hemoglobin, nedostatak kojeg izaziva slabokrvnost. Zbog obnavljanja krvi i ubijanja tumora, cikla se posebno preporuča kod oboljlih od leukemije. Daljnjim istraživanjima utvrđeno je da štiti od posljedica štetnog zračenja, poput rentgenskog i radioaktivnog, te liječi posljedice tih zračenja. Sadrži i betain, ljekoviti sastojak koji djeluje na funkciju jetre i lučenje žuči, zbog čega je cikla odličan dodatak kurama detoksikacije i dijetama za mršavljenje. U pučkoj se medicini koristi kod gastritisa, hemoroida i opstipacije i protiv slabokrvnosti, niskog tlaka. Antocijan je snažan antioksidant pa se kure sa svježom ciklom preporučaju i za usporavanje degenerativnih bolesti te općenito starenja.

Preporuka Richarda Willforta u knjizi “Ljekovito bilje i njegova upotreba” (Mladost Zagreb, 1989) je da se preventivno uzima po čaša svježe pripremljeno soka cikle tijekom dana, između obroka, u malim gutljajima. Kad je bolest nastupila, preporuča Willfort, kao terapija se pije u početku po pola litre sirovoga soka, a nakon poboljšanja stanja se smanji na čašu (četvrt litre), te se nastavlja još mjesec-dva već prema bolesti.

Kao i kod svih drugih ljekovitih čajeva i pripravaka, ne bi trebalo niti ovu preventivnu terapiju provoditi dulje od dva-tri mjeseca u kontinuitetu, stoga napravite barem mjesec dana pauze. Oprezni posebno trebaju biti bubrežni bolesnici te osobe s nedostatkom kalcija s obzirom da i cikla sadrži oksalnu kiselinu. U tom smislu, općenita je preporuka da cikla bude na jelovniku svake obitelji 2 do 3 puta tjedno.

Sok i salata od svježe cikle za mnoge su neugodna okusa, kod nekih izaziva i povraćanje, neke plaši što mokraća i stolica poprime crvenkastu boju, kao da je prisutno krvarenje.

Okus se poboljšava dodavanjem u salatu i sokovnik drugo svježe povrće ili voće. Posebno je preporučljivo u sokovnik dodati mrkvu (ta će mješavina pozitivno djelovati kod gihta), naribani hren (za proljetno čišćenje krvi), sjemenke kima (za čišćenje crijeva) i med (za podizanje imuniteta). Uzimanje cikle preventivno ili u sklopu terapije nema negativnih posljedica na bolesnika, ne oštećuje želučanu sluznicu i preporuča se kao sredstvo podizanja imuniteta, koje će pomoći ljekovitom djelovanju konvencionalnih terapija koje pacijent uzima. Tek ubrana cikla daje pola litre do 7 dl sok po kilogramu, a odstajala ili iz trapa znatno manje.

Nutritivne vrijednosti

Cikla obiluje mineralima, pa ih u kilogramu cikle ima oko 1 dag. Najviše kalija, natrija i kalcija, te mangana, željeza, bakra, cinka, kobalta, joda, sumpora, broma, rubidija, cezija, stroncija i litija, a od vitamina najviše je vitamina C, zatim vitamina B1,B2, niacina, provitamina A i vitamina P. Bogata je i folnom kiselinom pa se preporuča trudnicama. Posebno vrijedna su vlakna u cikli. Kao i vlakna mrkve, vjerojatno zahvaljujući sadržaju pektina, imaju posebno zdravstveno djelovanje u prevenciji raka debelog crijeva i kardio-vaskularnih bolesti. Za tu svrhu ciklu treba jesti kao salatu, kuhanu ili sirovu.

Pripremanje soka od cikle

Ciklu treba dobro oprati i iščetkati četkicom za povrće. Za sokovnik, dovoljno je narezati korijen na komadiće i ubaciti ih u stroj. Po ukusu ili prema vitaminskom ili ljekovitom efektu koji želite dodati vaše soku cikle, dodajte mrkvu, list i korijen peršina ili celera, ili voće – jabuke, trešnje, jagode, marelice, naranče, mandarine, sok limuna. Po želji, zasladite medom.

Ako nemate sokovnik, ciklu što sitnije naribajte, prekrijte i pustite da odstoji nekoliko sati i pusti sok. Stavite u gazu ili lanenu krpu, pa istisnite sok.

I ovaj se sok, kao i drugi, može pasterizirati ili zamrzavati, pa tako čuvati za zimu. Ali čemu, kad samo punu vrijednost ima samo svježe pripremljen sok od cikle, a svježa cikla, iz vrta ili trapa, dostupna nam je cijele godine.

Salata od sirove cikle

Opran i očišćen korijen cikle sitno se nariba i začini jabučnim octom ili limunom, maslinovim uljem, solju prema ukusu

Salata od sirove cikle, hrena i celera

U jednakim omjerima naribajte korijen celera, hrena i cikle pa začinite jabučnim octom ili limunom, maslinovim uljem, solju i šećerom po ukusu.

Salata od cikle uz dodatak mladog luka i sira

Salata od kuhane cikle

Kako bi što manje ljekovitog soka cikle otišlo u vodu za kuhanje, listove cikle pažljivo otrgnite dva tri centimetra iznad korijena. Dobro operite korijen, iščetkajte i stavite kuhati u uzavrelu slanu vodu. Ako je moguće za kuhanje izaberite podjednake korijene cikle, optimalno bi bilo da su promjera 5 cm. Ako su različitih veličina, tada prvo stavite kuhati najveće, pa postepeno dodajte one manjih veličina, kako biste izbjegli raskuhavanje manjih. Kuha se oko pola sata. Tada probajte tankim nožićem ili štapićem za ražnjić probosti do sredine. Ako štapić lagano prolazi, isključite vatru i ocijedite ciklu. Kad se ohladila ogulite ju i narežite na ploške debljine do 0,5 cm. Začinite uljem, octom i solju. Posebno je ukusna ako ju pospete i sjemenkama kima, donosi dobarzivot.net .

Kuhana cikla u salati kao niti ona iz zamrzivača ili ukiseljena, nemaju onakvo ljekovito djelovanje kakvo ima svježa cikla. Ipak izuzetno blagotvorno djeluje na krvnu sliku i na probavni sustav, i obogaćuje zimski meni.

Kiseljenje cikle

Cikla skuhamo i narežemo na ploške kao za salatu. Staklenke i poklopci steriliziramo u pećnici zagrijanoj na 70 stupnjeva Celzijusovih, pa ih izvadimo i napunimo narezanom ciklom. Na vrh stavimo prekrižene štapiće, kako bi ploške ostale pokrivene kiselinom. U loncu zagrijte tekućinu za kiseljenje u kojoj je 1/4 alkoholnog octa a 3/4 vode. Na litru tekućine dodajte malo soli, slabi prstohvat,i i nekoliko zrna papra. Dodavanje šećera nije potrebno za bolje čuvanje ove zimnice, a može pokvariti okus budući je cikla već sama slatka. Štoviše, u 19. stoljeću u Poljskoj je radila tvornica šećera koji se dobivao iz cikle.

Prokuhajte tekućinu za kiseljenje pa još vrelom napunite staklenke sa narezanom ciklom do vrha. Nakon pola sata dolijte tekućine za kiseljenje da nadoknadite tekućinu koju je “popila” cikla, dobro zatvorite pa stavite u pećnicu zagrijanu na 70 stupnjeva Celzijusovih. Nakon sat vremena isključite pećnicu i ostavite da se staklenke u njoj ohlade preko noći. Steriliziranje u pećnici je daleko praktičnije nego grijanje zatvorenih staklenki u velikom loncu s vodom.

Sastojci za10 osoba ukiseljene cikle po bakinom receptu
2 kg mlade cikle
100 gr grozđica
2 žlice vegete
2-3 žlice šećera
3-5 žličica limunske kiseline
6 režnja češnjaka
hren oko 2 cm korijena
3 kom lovorovog lista
3 kom grančice kopra
10 kom zrna bibera
1dcl octa 9 %

Zamrzavanje cikle

U zamrzivaču će ciklu čuvati oni kojima je ukiseljena cikla prekisela. Odaberite  korijenove cikle veličine promjera 3-4 centimetra, dakle manje od onih za kiseljenje. Skuhajte, ohladite i ogulite pa spremite u vrećice u količinama dovoljnim za jednu upotrebu. Zimi ciklu izvadite iz zamrzivača večer prije korištenja, tako da se preko noći polagano odmrzne. Odmrznutu narežite na ploške i začinite za salatu.

T.H.

Najnovije

19. rujna 1991. Beograd – ‘bacanje cveća pred tenkove’ koji kreću napasti Vukovar

Foto:Screenshot   Na današnji dan, 19. rujna 1991, dogodilo se poznato „bacanje cveća pred tenkove“ u Beogradu. Bilo je to prilikom kretanja Prve gardijske oklopne divizije...

Menadžer otkrio: Olmo je nazvao Mamića kad je potpisao za Barcelonu, Zdravko je počeo plakati

Foto:Screenshot   Dani Olmo sjetio se Zdravka Mamića nakon što je potpisao za Barcelonu, otkrio je to njegov menadžer Andy Bara. Bara je otkrio detalje odnosa...

Vatikan dao zeleno svijetlo Međugorju

Dokument Dikasterija za nauk vjere koji je odobrio papa Franjo ne govori o nadnaravnosti, ali priznaje obilne duhovne plodove vezane za župu-svetište Kraljice mira...

Šarić: Izvršni direktor poduzeća SNV d.d. Milorad Pupovac opet je tužnog i ugroženog lica

Foto:Screenshot   Najuspješniji etnobiznismen u Hrvatskoj, kako ga je nazvao bivši Titov gardist Ivo Josipović, Milorad Pupovac svake godine nekoliko puta za potrebe svog poslovanja saziva...

PREŠUĆENA, KRVAVA AKCIJA ‘UNA 95’:Tko je krivac za smrt 49 vrhunskih specijalaca, mjesec i pol nakon ‘Oluje’?

Foto:Crodex   U subotu, 18. rujna u organizaciji Udruge ratnih veterana 2. gardijske brigade “Gromovi” obilježena je 29. obljetnica vojno-redarstvene akcije “Una 95”. Operacija  Una odvijala se...