Svake se godine ponavlja ista priča u predškolskim ustanovama. Djece je previše, vrtića premalo, odgajatelja nedovoljno. Već sada jasno je da se u Hrvatskoj ne pridržavamo vlastitog Državnog pedagoškog standarda kojeg smo donijeli još 2008. i prema kojem je jasno određeno koliko djece smije biti u pojedinoj dobroj skupini vrtićke grupe, tko s tom djecom smije raditi i koliko “teta” odgojiteljica treba biti na koliko djece. Standard predviđa da bi na svakih 12 djece trebala biti jedna “teta”. Svakome tko je ikada zakoračio u bilo koji hrvatski vrtić jasno je da se odgojitelji bave kudikamo većim brojem djece. I pravo je čudo da sve stižu…
Mjerodavno ministarstvo uputilo je prijedlog izmjena zakona u Vladu. Čeka se javna rasprava, doznajemo od Sindikata radnika u predškolskom odgoju i obrazovanju Hrvatske. Izmjenama je otvorena mogućnost da se svaka grupa djece uveća za 20 posto. Plastično, to znači da će grupa u kojoj je maksimalno 24 djece i s kojom u većini vremena u danu radi obično jedan odgojitelj, osim u vrijeme ručka kada ih je dvoje, imati mogućnost da naraste na 29 djece.
Svatko tko je roditelj zna koliko je teško brinuti se i o samo jednom djetetu predškolskog uzrasta, kamoli njih 29. I tako umjesto da smanjujemo broj djece u skupinama, olakšavamo rad odgojiteljima, otvaramo nove vrtiće, u Hrvatskoj se otvara mogućnost uvećanja skupina. Ovaj je prijedlog prošao mimo radara i za njega roditelji još uvijek ne znaju. Teško je, iskreno, i pojmiti što to točno znači,javlja HRT.
G.S.