Francuski svećenik i kapelan pariške vatrogasne brigade Jean-Marc Fournier jedan je od junaka sinoćnjeg spašavanja Notre-Damea…
Fournier je, naime, hrabro ušao u goruću katedralu s vatrogascima i iz nje spasio blagoslovljeni sakrament i Kristovu krunu u ponedjeljak navečer. Strahovalo se da su oba vjerska artefakta izgubljena u požaru koji se strahovitom brzinom rasplamsao i, nakon tornja i krova, zahvatio gotovo čitavu katedralu.
The Holy Crown of Thorns of Our Lord and Savior Jesus Christ, one of the most important relics in the world, kept at Notre-Dame de Paris. pic.twitter.com/M3mkg6Kb0v
— Rorate Caeli (@RorateCaeli) April 15, 2019
Katolici vjeruju da je Kristova kruna, koja se nalazila u Notre-Dameu, relikvija vijenca od trnja koji je stavljen na glavu Isusa Krista prije njegovog raspeća na križu. U Pariz ju je 1238. donio francuski kralj Luj IX.Ova vrijedna relikvija se čuva u ukrašenom zlatnom sanduku u riznici katedrale i tek se povremeno iznosi kako bi je vjernici mogli vidjeti.
UŽIVO-VIDEO-FOTO -UŽAS! Vatra guta čuvenu katedralu Notre Dame: Srušio se crkveni toranj…Užas-Sve gori, ništa neće ostati…
Otac Fournier je apsolutni heroj. Nije pokazao nikakav strah kad je otišao ravno po relikvije u katedralu i spasio ih. On se nosi sa životom i smrću svaki dan i ne pokazuje strah, rekao je pripadnik hitne službe, prenosi britanski Sky News.
Ušao je i u Bataclan nakon napada, molio za mrtve i tješio preživjele
“Otac Fournier ušao je s vatrogascima u katedralu Notre-Dame kako bi spasio Kristovu krunu i blagoslovljeni sakrament”, potvrdio je i urednik francuske katoličke televizije KTO Etienne Loraillere.
Le père Fournier, aumônier des @PompiersParis, est allé avec des pompiers dans la cathédrale #NotreDame pour sauver la couronne d’épines et le Saint-Sacrement… pic.twitter.com/4IoLVdoJZW
— Etienne Loraillère ن (@Eloraillere) April 15, 2019
Ovo nije prvi put da se hrabri svećenik stavio u službu Pariza i njegovih građana u trenutku tragedije. Kad je koncertna dvorana Bataclan napadnuta 13. studenoga 2015., pri čemu su teroristi ubili 90 gostiju, fanova američkog benda Eagles of Death Metal koji je u tom trenutku nastupao, Fourier je ušao u dvoranu i molio se nad mrtvima te tješio ozlijeđene i one koji su izgubili voljene u terorističkom napadu.
“Dao sam kolektivno odrješenje kao što me Katolička crkva ovlastila”, rekao je tada Fournier.
Ovaj hrabri svećenik počeo je svoju karijeru u Njemačkoj, a zatim se premjestio u okrug (departman) Sarthe u Francuskoj. Pridružio se dijecezi oružanih snaga 2004. i proveo sedam godina s francuskom vojskom diljem svijeta. U Afganistanu je preživio zasjedu talibana u kojoj je ubijeno 10 vojnika.
L.K.