Ponedjeljak, 21. listopada 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Ovi hrvatski gradovi nemaju problema s demografijom: Grade se vrtići i otvaraju radna mjesta

Foto:Unsplash/Ilustarcija

 

U Hrvatskoj je osnovano Ministarstvo demografije i useljeništva, kako bi se poboljšala demografska slika. No, unatoč iseljavanju velikog broja stanovnika, ipak postoje mjesta u kojima se bilježi pozitivan trend.

Ovih su dana objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku prema kojima Dugo Selo prednjači po broju rođene djece. Predstavnici lokalnih vlasti objašnjavaju kako pozitivan trend počinje još 2018. godine, a velikim dijelom pripisuje se nižim cijenama nekretnina, što privlači mlade obitelji. Ponosno ističu i kako se otvaraju nove industrijske zone, odnosno radna mjesta. Osim toga, novopečeni poduzetnici oslobođeni su komunalnih naknada i doprinosa, piše Direktno.hr.

U siječnju 2023. godine status najmlađeg grada u Hrvatskoj dodijeljen je Popovači, gradiću u Sisačko-moslavačkoj županiji s nekih 12 tisuća stanovnika. Kako su tada ponosno naglašavali predstavnici tamošnjih vlasti, rast novorođenčadi je stalan, a glavni razvojni projekti odnose se na infrastrukturu, gradnju novog vrtića te gospodarenje otpadom. Prošle godine najavljeno je i proširenje gospodarsko-proizvodne zone te otvaranje dviju novih škola.

Prethodne godine u samom vrhu ljestvice najmlađih hrvatskih gradova bili su Solin i Imotski. Prema podacima DZS-a, dob stanovništva u prosjeku je niža od 40 godina. Tako je utvrđeno da su stanovnici Solina prosječne dobi 39,4, a Imoćani 40 godina. Te godine na trećem je mjestu bio  Metković s prosjekom godina 40,9, zatim Dugo Selo čiji stanovnici su u prosjeku napunili 41, te Kaštela sa 41,9 godina. U prvih deset gradova s najmlađim stanovništvom tada su bili Sinj – 42,1, Pregrada – 42,5, Trilj – 42,6 te Sveta Nedelja i Donja Stubica u kojima prosječna dob stanovnika iznosi 42,7 godina.

Prosječna dob u Europi i Hrvatskoj

Prema podacima iz 2023., prosječna globalna dob bila je 31 godinu, prosječna dob u Europi 43 godine, a u hrvatskim gradovima – 45,1. U ‘mlađe’ gradove, u kojima je prosječna dob ispod 43 godine, spadaju još Velika Gorica i Otok (42,8), Zlatar i Vinkovci (42,9), Našice, Vrgorac, Mursko Središće te Prelog i Zagreb.

Kad je riječ o udjelu djece i mladih u populaciji, poredak vodećih bio je sličan, samo što su Solin i Imotski zamijenili pozicije. Podaci DZS-a pokazali su i da, ukupno gledajući, samo 34 grada u zemlji imaju udio djece i mladih do 19 godina veći od 20 posto.

Najnovije

Čestitka ekipi HVIDRA – e HVO – a HB na osvojenom prvom mjestu

Krešimir Tabak, direktor Uprave za pitanja branitelja i stradalnika Domovinskog rata HVO-a Hercegbosanske županije uputio je čestitku članovima HVIDRA-e HVO-a Herceg Bosne u povodu...

Jonjić: Milanović može biti zadovoljan, HOS-ovo znakovlje u smeće bacaju njegovi birači

Kandidat za hrvatskog predsjednika Tomislav Jonjić objavio je na svom facebook profilu tekst pod naslovom ''Nasrtaj na već oskvrnjeni spomenik''. Njegov tekst prenosimo u...

Marko Marković: Hidu Biščevića treba hitno mijenjati

Gost u Podcastu Velebit je Marko Marković, urednik Maxportala. https://www.youtube.com/watch?v=_ctgTAo0ocI

Baćin: Zaboravljeni masakr civila bez odgovornosti

U selu Baćin nalazi se druga najveća masovna grobnica nastala za vrijeme Domovinskog rata nakon Ovčare. Prije točno 33 godine srpska paravojska smaknula je...

Petokraka u Splitu: Vandaliziran spomenik HOS-u i mural irskom dragovoljcu

Foto:Facebook   Spomenik IX. bojne HOS-a u Ulici Ruđera Boškovića u Splitu je osvanuo s petokrakom i natpisom ‘Fašisti’. I na mural dragovoljcu Domovinskog rata Ircu...