Ponedjeljak, 23. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Papa Franjo u ime Katoličke Crkve zahvalio vatrogascima u Parizu…poslao poruku i pariškom nadbiskupu Michelu Aupetitu

Papa Franjo izrazio je u srijedu “zahvalnost čitave Crkve” vatrogascima i svima onima koji su sudjelovali u gašenju požara u pariškoj crkvi Notre-Dame, “riskirajući i svoje živote” kako bi je spasili…

Draga braćo i sestre, osjetio sam veliku bol i osjećam vam se toliko bliskim“, poručio je Papa s tjedne audijencije pred tisućama vjernika na Trgu svetog Petra u Vatikanu.

Stotine vatrogasaca borilo se od ponedjeljka navečer do utorka ujutro s vatrom koja je uništila krov i urušila osam stoljeća star toranj katedrale Notre-Dame. Požar je trajao osam sati prije no što je stavljen pod kontrolu te su spašeni zvonici i vanjski zidovi.

U utorak poslije podne Papa je razgovarao telefonski s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom.

U brzojavu koji je poslao pariškom nadbiskupu Michelu Aupetitu zaželio je mobilizaciju svih kako bi se obnovio taj dragulj koji, po njemu, pripada arhitektonskoj i duhovnoj baštini Pariza, Francuske i čovječanstva.

“Pozdravljajući hrabrost i rad vatrogasaca koji su intervenirali kako bi obuzdali požar, izražavam želju da katedrala Notre Dame ponovno postane, zahvaljujući obnovi i mobilizaciji sviju, lijepa kutijica za nakit u srcu grada, znak vjere onih koji su je podigli, matična crkva vaše biskupije, arhitektonsko i duhovno nasljeđe Pariza, Francuske i čovječanstva”, poručio je Papa u brzojavu.

Papa pariškom nadbiskupu: Neka katedrala Notre Dame ponovno bude znak vjere

Papa Franjo je u poruci pariškom nadbiskupu Michelu Aupetitu izrazio blizinu i zajamčio molitve povodom velikoga požara koji je uništio katedralu Notre Dame, taj “nacionalni simbol” drag Francuzima.

Da katedrala Notre Dame, zahvaljujući obnovi i mobilizaciji svih ljudi, ponovno postane lijepa škrinja u središtu grada, znak vjere onih koji su ju gradili, crkva-majka Vaše biskupije, arhitektonska i duhovna baština Pariza, Francuske i cijeloga čovječanstva – nada je pape Franje koju je izrazio u poruci upućenoj msgr. Michelu Aupetitu, nadbiskupu glavnoga francuskog grada, nakon velikog požara koji je djelomično uništio parišku katedralu.

Sjedinjujem se u Vašoj žalosti – napisao je Papa – i u žalosti vjernika Vaše biskupije, stanovnika Pariza i svih Francuza. U ovom Velikom tjednu u kojemu se spominjemo Isusove muke, Njegove smrti i uskrsnuća, jamčim svoju duhovnu blizinu i svoje molitve. Ta je katastrofa teško oštetila povijesnu građevinu. Ali, svjestan sam da je pogodila i nacionalni simbol drag srcu Parižana i Francuza, u različitosti njihovih uvjerenja.

Notre Dame je, naime, arhitektonski dragulj za kolektivno sjećanje, mjesto brojnih važnih događaja, svjedok vjere i molitve katolikā toga grada – istaknuo je papa Franjo te na kraju udijelio blagoslov biskupima i vjernicima i zazvao Božji blagoslov na stanovnike Pariza i na sve Francuze.

Riječ je o prvom tako velikom požaru koji je pogodio katedralu čija je izgradnja započela 1163. godine, u središtu glavnoga grada. Katedrala Notre Dame jedna je od najslavnijih gotičkih građevina u svijetu, a na temelju francuskoga zakona o odvojenosti Države i Crkve iz 1905. godine, vlasništvo je francuske države, kao i sve druge katedrale izgrađene tijekom Francuskoga kraljevstva, i dana je na korištenje Katoličkoj Crkvi.

Povijest pripovijeda da je za vrijeme Pariške komune, 1871. godine u katedrali, koja je nedugo prije bila obnovljena i otvorena za bogoštovlje, bilo zapaljeno nekoliko klupā i stolicā, ali bez velike štete. Katedrala je bila pošteđena i u vrijeme dva svjetska rata. Krov, koji se srušio u jučerašnjem požaru, bio je originalni krov koji je zamijenio privremeni pokrov iz vremena biskupa Mauricea de Sullyja, koji je 1163. godine pokrenuo izgradnju katedrale. Krov je bio završen 1326. godine, a njegova je ukupna težina bila 210.000 kilograma. Procjenjuje se da je bilo potrebno oko 1300 hrastovih stabala, što odgovara 21 hektaru šume.

Gradnja je katedrale bila podijeljena u dva dijela: do 1250. godine završena je zgrada, dok se sve do polovice XIV. stoljeća interveniralo nizom radova iznutra i izvana, sve dok se nije postigao sadašnji izgled. Izgradnju su financirali Crkva i francuski kralj, a na gradilištu su radili brojni Parižani pružajući svoje usluge kovača, zidara, i stolara.

L.K.

Najnovije

Oporba i formalno ostala bez jedne ruke. Sabor od jučer nema 151, nego 150 zastupnika

Foto:Wikipedija   Prvo glasovanje ovogodišnjeg jesenskog zasjedanja Sabora potvrdilo je da raskol u Domovinskom pokretu nije utjecao na stabilnost parlamentarne većine i samim tim Vlade Andreja...

Biblijska poruka 23. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Vi ste svjetlo svijeta

Lk 8,16-18     Reče Isus mnoštvu: »Nitko ne užiže svjetiljke da je pokrije posudom ili stavi pod postelju, nego je stavlja na svijećnjak da oni...

Tomislava Jonjića u utrci za Pantovčak podupire 230 poznatih osoba. Evo popisa

Kandidat za hrvatskog predsjednika, dr. Tomislav Jonjić, objavio je popis na kojem se nalazi 230 poznatih osoba koje su mu dale potporu u kandidaturi...

Mogu li plodovi Međugorja biti bez ukazanja, odnosno mogu li ukazanja biti bez plodova?

Nakon što je Vatikan objavio odluku “nihil obstat” (hrv. nema zapreke ili ništa ne priječi), kojom se Međugorju priznaju plodovi odnosno darovi kojima to...