Četvrtak, 28. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Papa Franjo u ime Katoličke Crkve zahvalio vatrogascima u Parizu…poslao poruku i pariškom nadbiskupu Michelu Aupetitu

Papa Franjo izrazio je u srijedu “zahvalnost čitave Crkve” vatrogascima i svima onima koji su sudjelovali u gašenju požara u pariškoj crkvi Notre-Dame, “riskirajući i svoje živote” kako bi je spasili…

Draga braćo i sestre, osjetio sam veliku bol i osjećam vam se toliko bliskim“, poručio je Papa s tjedne audijencije pred tisućama vjernika na Trgu svetog Petra u Vatikanu.

Stotine vatrogasaca borilo se od ponedjeljka navečer do utorka ujutro s vatrom koja je uništila krov i urušila osam stoljeća star toranj katedrale Notre-Dame. Požar je trajao osam sati prije no što je stavljen pod kontrolu te su spašeni zvonici i vanjski zidovi.

U utorak poslije podne Papa je razgovarao telefonski s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom.

U brzojavu koji je poslao pariškom nadbiskupu Michelu Aupetitu zaželio je mobilizaciju svih kako bi se obnovio taj dragulj koji, po njemu, pripada arhitektonskoj i duhovnoj baštini Pariza, Francuske i čovječanstva.

“Pozdravljajući hrabrost i rad vatrogasaca koji su intervenirali kako bi obuzdali požar, izražavam želju da katedrala Notre Dame ponovno postane, zahvaljujući obnovi i mobilizaciji sviju, lijepa kutijica za nakit u srcu grada, znak vjere onih koji su je podigli, matična crkva vaše biskupije, arhitektonsko i duhovno nasljeđe Pariza, Francuske i čovječanstva”, poručio je Papa u brzojavu.

Papa pariškom nadbiskupu: Neka katedrala Notre Dame ponovno bude znak vjere

Papa Franjo je u poruci pariškom nadbiskupu Michelu Aupetitu izrazio blizinu i zajamčio molitve povodom velikoga požara koji je uništio katedralu Notre Dame, taj “nacionalni simbol” drag Francuzima.

Da katedrala Notre Dame, zahvaljujući obnovi i mobilizaciji svih ljudi, ponovno postane lijepa škrinja u središtu grada, znak vjere onih koji su ju gradili, crkva-majka Vaše biskupije, arhitektonska i duhovna baština Pariza, Francuske i cijeloga čovječanstva – nada je pape Franje koju je izrazio u poruci upućenoj msgr. Michelu Aupetitu, nadbiskupu glavnoga francuskog grada, nakon velikog požara koji je djelomično uništio parišku katedralu.

Sjedinjujem se u Vašoj žalosti – napisao je Papa – i u žalosti vjernika Vaše biskupije, stanovnika Pariza i svih Francuza. U ovom Velikom tjednu u kojemu se spominjemo Isusove muke, Njegove smrti i uskrsnuća, jamčim svoju duhovnu blizinu i svoje molitve. Ta je katastrofa teško oštetila povijesnu građevinu. Ali, svjestan sam da je pogodila i nacionalni simbol drag srcu Parižana i Francuza, u različitosti njihovih uvjerenja.

Notre Dame je, naime, arhitektonski dragulj za kolektivno sjećanje, mjesto brojnih važnih događaja, svjedok vjere i molitve katolikā toga grada – istaknuo je papa Franjo te na kraju udijelio blagoslov biskupima i vjernicima i zazvao Božji blagoslov na stanovnike Pariza i na sve Francuze.

Riječ je o prvom tako velikom požaru koji je pogodio katedralu čija je izgradnja započela 1163. godine, u središtu glavnoga grada. Katedrala Notre Dame jedna je od najslavnijih gotičkih građevina u svijetu, a na temelju francuskoga zakona o odvojenosti Države i Crkve iz 1905. godine, vlasništvo je francuske države, kao i sve druge katedrale izgrađene tijekom Francuskoga kraljevstva, i dana je na korištenje Katoličkoj Crkvi.

Povijest pripovijeda da je za vrijeme Pariške komune, 1871. godine u katedrali, koja je nedugo prije bila obnovljena i otvorena za bogoštovlje, bilo zapaljeno nekoliko klupā i stolicā, ali bez velike štete. Katedrala je bila pošteđena i u vrijeme dva svjetska rata. Krov, koji se srušio u jučerašnjem požaru, bio je originalni krov koji je zamijenio privremeni pokrov iz vremena biskupa Mauricea de Sullyja, koji je 1163. godine pokrenuo izgradnju katedrale. Krov je bio završen 1326. godine, a njegova je ukupna težina bila 210.000 kilograma. Procjenjuje se da je bilo potrebno oko 1300 hrastovih stabala, što odgovara 21 hektaru šume.

Gradnja je katedrale bila podijeljena u dva dijela: do 1250. godine završena je zgrada, dok se sve do polovice XIV. stoljeća interveniralo nizom radova iznutra i izvana, sve dok se nije postigao sadašnji izgled. Izgradnju su financirali Crkva i francuski kralj, a na gradilištu su radili brojni Parižani pružajući svoje usluge kovača, zidara, i stolara.

L.K.

Najnovije

Anušić: ‘Rusiji ne možemo ništa, Mađarska je opasna poput Srbije, a što mi radimo? Trošimo milijarde na robotaksije i maslačke!‘

"Posljednjih dvadeset godina politike Europske unije u potpunosti je promašeno. Vodstvo EU provodilo je ružičastu politiku kojoj su svi dobronamjerni, svi su dobrodošli. (...)...

Biblijska poruka 28. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Kad se sve urušava…

Lk 21, 20-28   Reče Isus svojim učenicima: »Kad ugledate da vojska opkoljuje Jeruzalem, tada znajte: približilo se njegovo opustošenje. Koji se tada zateknu u Judeji,...

General Ćosić: Šušak se na samrti pitao što će biti s Hrvatima u BiH

Sveučilišni profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu i general-pukovnik u mirovini Krešimir Ćosić gostovao je u emisiji “Kompas” RTV Herceg-Bosne.   SAD je uložio...

Problemi s “podstanarima” u multi-kulti bastionu

Dva su podstanara, svatko iz svoga kuta, progovorila o gradu „gdje se tako nježno sljubljuju Istok i Zapad“: Mijatović veli kako još nije vrijeme...

General i bliski suradnik Franje Tuđmana: Dragan Primorac nije naš kandidat, Bože sačuvaj! Ratnici ga ne mogu smisliti. A mi znamo za koga ćemo...

General Markica Rebić, jedan od najbližih suradnika prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, dao je veliki intervju Hrvatskom tjedniku u kojemu je komentirao predstojeće predsjedničke...