Na današnji dan, 7. siječnja 1943. u New Yorku je umro – Nikola Tesla. Međutim, Hrvati i Srbi nikako se ne mogu složiti, odnosno dogovoriti, je li je riječ o hrvatsko-američkom ili srpsko-američkom znanstveniku? U Hrvatskoj pišu da je Hrvat, a u Srbiji da je – Srbin.
Kako god bilo, to nije nevažno pitanje iz životopisa ovog svjetskog znanstvenika, koji u Zagrebu ima spomenik, a u Beogradu – muzej, gdje je i pohranjena njegova urna.
Srbi se hvale da je prvi Srbin koji je nominiran i za Nobelovu nagradu, da je autor 700 patenata, od kojih su najvažniji polifazni sistem, obrtno magnetsko polje, asinhroni i sinhroni motor, Teslin transformator, sistem naizmjeničnih struja itd..
Rođen je rođen 10. srpnja 1856. u Smiljanu (Hrvatska), u nekadašnjoj Vojnoj Krajini Austrijskog carstva. Teslin otac zvao se Milutin i bio je pravoslavni svećenik. Majka mu se zvala Đuka. Kršen je u srpskoj pravoslavnoj crkvi Sv. Petra i Pavla u Smiljanu.
Školovao se u svom rodnom mjestu, te u Karlovcu, Gospiću Grazu, Pragu…
Edison je zaposlio Teslu 1884. u svojem laboratoriju u New Yorku, a ostalo je povijest.
Nu, kako bilo da bilo, ne može Tesla u isto vrijeme biti Srbin i Hrvat.
Ili ipak može?
Činjenica je da su Srbi mnogo više od Hrvata napravili na uzdizanju Teslina imena i znanstvenog rada, ali to nema veze s pitanjem – je li Hrvat ili Srbin?
Tesla je 1930. u brzojavu Mačeku među ostalim napisao:
- „Jednako se ponosim svojim srpskim rodom i mojoj hrvatskom domovinom“.
Mladen Pavković