Piše: glavni urednik Vlado Kolak
U Zagrebi se vodi bitka tko će preuzeti tri milijarde eura iz Gradskoga proračuna
Lokalni izbori očekuju nas 18. svibnja. Javnost do sada nikad nije čula da se pokojni Milan Bandić za zadnji mandat pod prisilom kandidirao za gradonačelnika. Vozanje u gepeku po sljemenskim zavojima natjeralo ga je promijeni mišljenje i objaviti kandidaturu.
„Noćna politička škola“
Momci iz zagrebačkoga podzemlja brzo su ga uvjerili da u kolo cura može ući sama, ali iz kola samo ako je momci puste. Uvjeravanje u gepeku bilo je „učinkovito“ i za Žarka Pešu da potpiše dobrovoljnu predaju restorana Potkova na Hipodromu, sestri Bandićeva načelnika i završi život na Visu. Ova i mnoga druga noćna politička predavanje (uvjeravanja), vožnje u gepecima i batinanja šipkama dobro je naplatilo zagrebačko podzemlje. Izvršioci i njihovi kumovi namješteni su u mekane fotelje. Iza svega je tada stajao jedan kartel s Boosom u sjeni koji je mislio da će sve Boosove tvrtke imati zagarantiran posao iduću tisuću godine!
Možemo – sekta zgubidana
Odlaskom Bandića i Kikaša, mozga Bandićeva kartela, na vlast je došao Sorosov zeleni kartel – Možemo. Na vlast su došli na krilima mržnje prema Bandiću i njegovu kriminalu. Obećavali su transparentnost, poštenje, ekologiju, rješavanje komunalnih problema. Zgubidani, koji svi skupa nemaju dana radnoga staža, obećavali su brda i doline, sve i svašta samo kako bi preuzeli zagrebačku kesu. Sve to sa strogim uputama okultnih centara moći da se ne zaustavlja izvlačenja novca iz džepova Zagrepčana. Ova sekta je obećavala baviti se lokalnim problemima, a u stvari komunalni problemi ih opće ne zanimaju. Kako riječ za njih nema nikakvu težinu, prevareni birači su shvatili kako je njihov osnovni cilj širenje woke ideologije, svega onoga protiv čega je ustao Tramp. Dodajmo tomu još i partizanske krijesove. Pod vodstvom ove sekte Zagreb nema ni za krpanje rupa po zagrebačkim cestama, jer milijuni eura odoše na koje-kakve LGBT udruge, kroz koje jača njihov „zeleni kartel“. Stanje u prometu u hrvatskoj metropoli je gore nego ikada, što i ne čudi jer te stvari sektaše ne zanimaju.
Vodi se bitka tko će preuzeti tri milijarde eura iz Gradskoga proračuna
U takvoj situaciji kad je Tomašević i njegova ekipa sazrio kao kruška da padne s mjesta gradonačelnika, stanje u oporbi je jadno. Što veći broj kandidata Tomaševiću više odgovara, kao što je odgovarao i Milanoviću. Prisjetimo se samo kako se Milanović okretao desno u predizbornoj kampanji, želeći pridobiti i to biračko tijelo za sebe, a na inauguraciju je pozvao najstariju partizanku koja se istakla svojom hrabrošću u borbi prema golorukim fratrima na Širokom brijegu.
SDP-ove frakcije
Do sada su svoju kandidaturu, osim aktualnoga gradonačelnika Tomaševića na predstojećim lokalnim izborima za grad Zagreb najavili sljedeći kandidati:
Branko Kolarić, Predsjednik zagrebačkog SDP-a i ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. Njegovi zamjenici bit će bivši ministar financija Boris Lalovac i gradska zastupnica Sara Medved.
Davor Bernardić, bivši predsjednik SDP-a i saborski zastupnik, kandidira se kao nezavisni kandidat platforme Servus Zagreb.
Dina Dogan, nezavisna gradska zastupnica, bivša članica SDP-a, poznata po kritici aktualne gradske uprave.
Ivica Lovrić, Plavi grad, bivši pročelnik za obrazovanje i sport Grada Zagreba, trenutno gradski zastupnik izabran na listi stranke Bandić Milan 365. Ostaci rasuta Bandićeva kartela obojanog u Plavo, graditi će samo 50 kilometara Metroa, a broj tunela je upitan. Tu je još jedan Bandićev igrač, Pavle Kalinić, čovjek kojemu u dvosatnim podcastima novinar uopće ne treba postavljati pitanje, sam i pita o odgovara.
Od ostalih lijevih kandidata tu su još Mislav Žagar, bivši predsjednik gradskog odbora HNS-a, te Vedran Jerković, bivši hrvatski vaterpolski reprezentativac i poduzetnik, kandidat stranke Fokus.
Tako smo došli u situaciju da bivši SDP-ovci imaju pet kandidata za gradonačelnika, ako im izvorno računamo Lovrića i Kalinića. Sama činjenica o tolikom broju kandidata govori o tome da je SDP u Zagrebu u totalnom rasulu. Rado se oni prisjećaju 2000. godine kada su palete novca dolazile u Zagreb, Robne terminale, a i Seve je bila prva u redu kod diobe plijena. Tražila je 70 000,00 za predizborni nastup na Trgu, a dobila 100 000. Pjevala je tada za Crveno-žutu koaliciju. Bivši komunisti se sa sjetom sjećaju tih vremena.
Desni kartel – guske u magli
Takozvani desni ili crni kartel tulumari k’o guske u magli. Uz večeru i vino postignu dogovor koji traje do prvog jutarnjeg sunca. Preko noći im ego toliko naraste da sebe vide kao lava koji jede prve do sebe. Gomila neozbiljnih bezveznjakovića koji ne drže do svoje riječi, a očekuju da im netko vjeruje. Po kojoj logici? Tu prije svega mislim na MOST, DP i DOMiNO. Iako DP iz ove skupine možemo izdvojiti jer je njihov kandidat Marušić odustao od kandidature.
Jonjić – Gluža dobitna kombinacija
Najbolja bi opcija bila kad bi svi oni podržali Tomislava Jonjića, ako već zagovaraju nacionalno okupljanju, ali takvo što je od „rogova u vreći“ teško očekivati. Jonjić bi u takvoj situaciji imao izglednu priliku ući u drugi krug s Tomaševićem i poraziti ga u drugom krugu, tako da bi to bilo po prvi put da istinski Hrvat vodi glavni grad Hrvatske.
Samo razum i zajedništvo mogu vratiti Zagreb Hrvatima
Marija Selak Raspudić, iznenađenje predsjedničkih izbora, po svemu sudeći neće ući u utrku za gradonačelnicu Zagreba, nego će tu ulogu prepustiti dr. Trpimiru Goluži. Ako se desnica ne može okupit oko Jonjića, koji je, budimo pošteni, jedini koji imaju karizmu lidera, koristan bi za građane bio dogovor Jonjića i Goluže. To bi u stvari bila dobitna kombinacija. Samo je pitanje tko će skupiti hrabrosti i tko će koga prvi zovnuti na kavu. Samo razum i zajedništvo mogu vratiti Zagreb Hrvatima. Da imaju zajedničku listu za Skupštinu Grada Zagreba te da HDZ-ovo članstvo samo izabere kandidata za Gradonačelnika.
HDZ-u gradonačelnik ne treba
HDZ-ova kandidatura dr. Mislava Hermana pokazuje da ova stranka ne računa ozbiljno na lokalne izbore u Zagrebu, pa je moguće da dožive fijasko kao što se to dogodilo s Draganom Primorcem na predsjedničkim izborima. Pitanje je bi li ih i to otrijeznilo. Herman naprosto nije autentični predstavnik HDZ-ova biračkoga tijela i nitko ne vjeruje u to da će uspjeti motivirati svoje članstvo izaći na izbore. Već možemo sa sigurnošću reći kako kandidat crveno-bijelog kartela neće ući u drugi krug izbora. Oni se vode logikom što će im gradonačelnik kad imaju toliko ministara. I s njima imaju previše problema.
Ozbiljni politički analitičari tvrde kako ni SDP ni HDZ u stvari ne žele imati svoga gradonačelnika jer bi taj imao preveliku financijsku i političku moć i stvarao bi ugrozu samom predsjedniku stranke, a u ovom slučaju i predsjedniku Vlade, kao i predsjedniku Hrvatske, neformalnom predsjedniku SDP-a.