Sjedinjene Države, Velika Britanija i Francuska izvele su zračne udare na Siriju u subotu rano ujutro kao odgovor na prošlotjedni napad sirijskog režima kemijskim oružjem na Dumu, izazivajući snažnu osudu Rusije koja te udare smatra kršenjem međunarodnog prava i agresijom na suverenu državu te prijeti posljedicama dok UN poziva zemlje članice da pokažu suzdržanost i izbjegnu svako djelovanje koje bi moglo dovesti do eskalacije.
Američki predsjednik Donald Trump objavio je u Washingtonu u subotu rano ujutro po srednjoeuropskom vremenu da je akcija izvedena. Dok je govorio, eksplozije su potresale Damask.
“Naredio sam oružanim snagama SAD-a da pokrenu precizne napade na ciljeve povezane s kapacitetima za kemijsko oružje sirijskog diktatora Bašara al-Asada”, rekao je Trump u izjavi koju je prenosila televizija.
Trump je rekao da je spreman produžiti akciju sve dok Asadova vlada ne prestane koristiti kemijsko oružje.
Govoreći o Asadu i njegovoj ulozi u prošlotjednom kemijskom napadu u sirijskom gradu Dumi, u kojemu je ubijeno najmanje 60 ljudi, Trump je ocijenio kako to “nije djelo čovjeka nego čudovišta”.
Napad na Siriju najveća je intervencija zapadnih sila protiv Asada u sedmogodišnjem građanskom ratu u toj zemlji.
Pentagon: “Jednokratni napad” u kojemu je ispaljeno više od 100 raketa
Američki ministar obrane Jim Mattis i general Joseph Dunford objavili su u subotu u Washingtonu da su napadi izvršeni na tri postrojenja: istraživački centar za kemijsko oružje u blizini Damaska, skladište kemijskog oružja u blizini Homsa te još jedno skladište kemijskog oružja kao i važno zapovjedno mjesto kod Homsa.
Prema Pentagonu, SAD i saveznici ispalili su više od 100 raketa na Siriju i riječ je o “jednokratnom napadu” nakon dokaza da su Asadove snage odgovorne za napad kemijskim oružjem.
Napad je izveden u 3 sata po srednjoeuropskom vremenu raketama s brodova i zrakoplova. Pentagon nije mogao potvrditi koliko je raketa pogodilo ciljeve a rusni vojni izvori tvrde da je sirijska protuzračna obrana srušila 71 od 103 rakete.
Mattis i Dunford objasnili su da je cilj napada umanjiti sposobnost Sirije za napade kemijskim oružjem uz istodobnu zaštitu civila i stranih snaga u toj zemlji.
“Odredili smo ciljeve kako bismo umanjili rizike za ruske snage”, kazao je Dunford dodajući da je američka vojska najavila Rusiji korištenje zračnog prostora.
Mattis je kazao kako su napadi izvršeni nakon što su pribavljeni dokazi o korištenju klora u sirijskom napadu na civile 7. travnja, dok se čini da dokazi o korištenju sarina nisu toliko čvrsti.
“Uvjereni smo da je klor korišten. U ovom trenutku ne isključujemo sarin”, kazao je Mattis.
Sirijski režim osudio “barbarsku i okrutnu agresiju” Zapada
Sirijski režim osudio je “barbarsku i okrutnu agresiju” Zapada nakon zračnih udara, izvijestila je službena agencija SANA. Udarima se željelo “spriječiti” misiju Organizacije za zabranu kemijskog oružja koja je trebala početi u subotu svoju istragu u Dumi o navodnom kemijskom napadu, navodi agencija.
“Napadu je glavni cilj spriječiti rad ekipe, preduhitriti njezine zaključke i izvršiti pritisak na misiju u pokušaju prikrivanja laži i objeda Zapada”.
Sirija je poručila da napad neće utjecati na odlučnost sirijske vojske da nastavi borbu protiv militanata i uspostavi kontrolu u čitavoj zemlji.
Državna televizija je izvijestila kako se napadu suprotstavio “antiteroristički savez”, što sugerira da su Asadu možda pomagali u obrani od napada Iran i Rusija što je Moskva zanijekala.
Putin osudio udare, saziva hitnu sjednicu Vijeća sigurnosti UN-a
Ruski predsjednik Vladimir Putin “najodlučnije” je u subotu osudio udare koje je izveo SAD sa saveznicima u Siriji, kao odmazdu za navodni kemijski napad.
“Rusija najodlučnije osuđuje napad na Siriju gdje ruski vojnici pomažu legitimnoj vladi u borbi protiv terorizma”, izjavio je ruski predsjednik u priopćenju koje je izdao Kremlj.
Predsjednik Putin također je objavio da Rusija saziva hitan sastanak Vijeća sigurnosti UN-a radi rasprave o “agresivnom djelovanju SAD-a i njegovih saveznika” u Siriji.
Zapadni udari vođeni su “bez pristanka Vijeća sigurnosti UN-a, kršeći Povelju UN-a, norme i načela međunarodnog prava”, te predstavljaju “čin agresije spram suverene države koja se nalazi u prvim redovima u borbi protiv terorizma”, nastavio je Kremlj.
“Ruski vojni stručnjaci koji su došli na lice mjesta tog imaginarnog incidenta nisu pronašli nikakav trag korištenja klora ili druge toksične supstance. Nijedan lokalni stanovnik nije potvrdio kemijski napad”, dodao je Putin u izjavi. Po njemu, Zapad je “pokazao ciničan prijezir” spram Organizacije za zabranu kemijskog oružja koja u subotu treba početi s istragom u Dumi, pokrećući “vojnu akciju ne čekajući zaključke istrage”.
“Ruski veleposlanik u SAD-u Anatolij Antonov upozorio je u subotu rano ujutro da će biti posljedica zbog vojnih udara na Siriju i istaknuo je kako nije prihvatljivo uvrijediti ruskog predsjednika.
UN poziva na suzdržanost
Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres pozvao je u subotu sve zemlje članice da pokažu suzdržanost i izbjegnu svako djelovanje koje bi moglo dovesti do eskalacije nakon zapadnih udara na Siriju.
“Pozivam sve zemlje članice da pokažu suzdržanost u opasnim okolnostima i izbjegnu svako djelovanje koje bi moglo dovesti do eskalacije stanja i pogoršati patnje sirijskog naroda”, napisao je u priopćenju Guterres.
Guterres je pozvao članice Vijeća sigurnosti da se dogovore oko otvaranja istrage koja bi utvrdila identitet počinitelja kemijskih napada u Siriji.
“Svaka upotreba kemijskog oružja strašna je”, izjavio je Guterres. Naglasio je važnost djelovanja u skladu s poveljom UN-a i međunarodnim pravom.
May i Macron o zračnim udarima; Francuska želi “raditi već sada na obnovi” političkog procesa u sirijskoj krizi
Britanska premijerka Theresa May i francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavili su kako su se Velika Britanija i Francuska pridružile napadu.
Macron je kazao kako je napad bio ograničen na sirijska postrojenja za kemijsko oružje.”Ne možemo tolerirati ponovnu uporabu kemijskog oružja, što je neposredna opasnost za sirijski narod i našu kolektivnu sigurnost”, kaže se u izjavi iz ureda francuskog predsjednika. Dodao je da je odgovornost sirijskog režima za kemijski napad nedvojbena.
Theresa May također je priopćila kako je ovlastila britanske snage za provedbu napada protiv Sirije te da nije riječ o intervenciji u građanskom ratu, niti o promjeni sirijskog režima.
“Britanija i njezini saveznici pokušali su iskoristiti svako diplomatsko sredstvo za zaustavljanje uporabe kemijskog oružja, ali su bili opetovano onemogućavani”, rekla je May, navodeći pritom ruski veto na neovisnu istragu napada u Dumi, koji je ta zemlja ovaj tjedan uložila u Vijeću sigurnosti UN-a.”Dakle, ne postoji praktična alternativa uporabi sile koja bi spriječila sirijski režim u uporabi kemijskog oružja”, rekla je.
Britanski i francuski vojni izvori objavili su da su u napadima sudjelovali zrakoplovi Tornado, Mirage i Rafale.
Prvi pokazatelji govore da su precizno oružje i temeljito planiranje “rezultirali uspješnim napadom”, navelo je britansko ministarstvo obrane.
Izvori u uredu francuskog predsjednika kazali su da su francuske snage u napadu sudjelovale zrakoplovima Mirage i Rafale fighter uz četiri fregate.
Francuska želi “raditi već sada na obnovi” političkog procesa u sirijskoj krizi, izjavio je u subotu šef francuske diplomacije nekoliko sati nakon zapadnih udara na Siriju.
“Mora se pronaći plan izlaska iz krize uz političko rješenje. Spremni smo raditi na tome već sada sa svim zemljama koje mogu pridonijeti”, izjavio je Jean-Yves Le Drian u zajedničkoj izjavi s ministricom oružanih snaga Florence Parly.
NATO podržao zračne udare
Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg je podržao vojnu akciju protiv sirijskog režima ocijenivši da će ona smanjiti sposobnost za daljnje napade kemijskim oružjem na sirijski narod.
Korištenje kemijskog oružja neprihvatljivo je, a odgovorne osobe moraju snositi odgovornost, kazao je on i dodao kako NATO uporabu kemijskog oružja smatra prijetnjom međunarodnom miru i sigurnosti i drži da je neophodno držati se Konvencije o kemijskom oružju. “To zahtijeva zajednički i djelotvoran odgovor međunarodne zajednice”.
Merkel: Napad “potreban i primjeren”, ali Njemačka neće sudjelovati u takvim akcijama
Njemačka kancelarka Angela Merkel u subotu je kazala kako podupire saveznički napad na Siriju ocijenivši da je bio “potreban i primjeren”.
Merkel kaže kako su udari “međunarodnu osudu upotrebe kemijskog oružja i upozorili sirijsku vladu da ga više ne koristi”. Saveznici su “preuzeli odgovornost u okviru svojih uloga stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a”, dodala je.
Merkel je u četvrtak objavila kako Njemačka neće sudjelovati u takvim akcijama.
EU podržala napad
Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker poručili su u subotu da Europska unija podržava savezničke udare na snage sirijskog režima i pozvali ga da prestane korisititi kemijsko oružje.
Tusk je u poruci na Twitteru napisao da “udari SAD-a, Francuske i Britanije jasno pokazuju da sirijski režim zajedno s Rusijom i Iranom ne mogu produžiti ovu ljudsku tragediju, barem ne bez cijene”. “EU će stajati uz naše saveznike na strani pravde”, poručio je.
Juncker je pozvao sirijsku vladu da prestane koristiti kemijsko oružje.”Ovo nije prvi puta da sirijski režim koristi kemijsko oružje protiv civila no mora biti posljednji”, rekao je Juncker.
Turska, Kanada i Izrael pozdravili zračne udare i nazvali ih opravdanima
Turska je pozdravila zračne udare na snage sirijske vlade kao “primjereni” odgovor, objavio je u subotu izvor u turskom ministarstvu vanjskih poslova. “Mi na operaciju koju su protiv sirijske vlade izveli SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska gledamo kao na …primjereni odgovor”, kazao je izvor.
Kanada podupire udare protiv Sirije, kazao je premijer te države Justin Trudeau dodajući da “odgovorni moraju biti izvedeni pred lice pravde”.
“Kanada osuđuje na najsnažniji mogući način upotrebu kemijskog oružja u prošlotjednom napadu na istočnu Gutu”, kazao je u priopćenju Trudeau. “Kanada podupire odluku SAD-a, V. Britanije i Francuske da poduzmu akcije kako bi smanjili sposobnost Asadova režima za napade kemijskim oružjem protiv vlastitoga naroda”.
“Nastavit ćemo raditi s našim međunarodnim partnerima na nastavku istrage kemijskog oružja u Siriji”.
Izrael je opravdao u subotu američke, francuske i britanske udare u Siriji ustvrdivši da režim te zemlje nastavlja sa svojim “ubojitim akcijama”, kazao je izraelski dužnosnik.
Iran osudio napad na Siriju
Iran, glavni regionalni saveznik Damaska, upozorio je u subotu na “regionalne posljedice” udara na Siriju “odlučno” ih osudivši.
“SAD i njegovi saveznici bez ikakvog su dokaza te čak prije zauzimanja stava Organizacije za zabranu kemijskog oružja izveli tu vojnu akciju protiv Sirije i odgovorni su za regionalne posljedice”, objavilo je iransko ministarstvo vanjskih poslova.
“Tom se agresijom želi kompenzirati neuspjeh terorista” u Istočnoj Guti koju su ponovno zauzele sirijska vojska i njezini saveznici, dodaje se u tekstu koji osuđuje “očito kršenje međunarodnih propisa i zakona”.
Sirija i njezine saveznice “izdržale” napad SAD-a
Sirija i njezine saveznice “izdržale” su napad, a ciljana su mjesta evakuirana prije nekoliko dana zahvaljujući upozorenju Rusije, izjavio je visoki dužnosnik regionalnog saveza koji podržava vladu u Damasku.
Najmanje je šest sirijskih vojnika ozlijeđeno u napadu snaga predvođenih SAD-om, kazao je sirijski vojni izvor za dpa. Novinska agencija SANA objavila je da su ozlijeđena najmanje tri civila u napadima.
Rusko ministarstvo obrane objavilo je da tijekom zračnih udara američkih, britanskih i francuskih snaga nisu gađane ruske snage raspoređene u Siriji.
“Nijedna od krstarećih raketa SAD-a i njegovih saveznika nije ušla u područje odgovornosti ruskih zračnih snaga u Tartusu i Hmeimimu”, navodi ministarstvo obrane.H