Srijeda, 27. studenoga 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Postavljena mobilna mreža seizmoloških postaja na širem zagrebačkom i petrinjskom području

Instrumenti seizmoloških postaja mobilne mreže postavljeni su u širem epicentralnom području Petrinje i Zagreba, a u nešto više od mjesec dana prikupili su oko 100 GB (gigabajta) podataka gibanja tla, izvijestila je u utorak 2. ožujka Seizmološka služba Hrvatske…

Seizmolog Krešimir Kuk / Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL

Nedugo nakon razornog potresa kod Petrinje 29. prosinca 2020. godine, Seizmološka služba pri Geofizičkom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta od Vlade Republike Hrvatske preko Ministarstva znanosti i obrazovanja dobila je donaciju od 4.5 milijuna kuna za nabavu vrijednog mobilnog kompleta instrumenata za praćenje seizmičke aktivnosti trenutno aktivne rasjedne zone.

Mobilni komplet novih instrumenata za praćenje seizmičke aktivnosti čini 20 seizmometara

Kupljeno je 20 seizmometara sa sustavom akvizicije podataka te 20 akcelerometara. Seizmometar (weak motion instrument) je visokoosjetljivi instrument s vrlo niskom razinom unutarnjeg šuma namijenjen bilježenju slabih do umjerenih potresa. Ovakvi instrumenti ne mogu vjerno zabilježiti trešnju većih amplituda u svojoj neposrednoj blizini zbog ograničenog dinamičkog raspona (dolazi do zasićenja zapisa), javljaju iz Sizmološke službe Hrvatske.

“Stoga se za bilježenje jake trešnje tla u neposrednoj blizini koristi instrument akcelerograf (strong motion instrument). Navedeni su instrumenti kupljeni i dostavljeni u iznimno kratkom vremenskom roku kako bi se osiguralo registriranje što većeg broja potresa. Naime, neposredno nakon glavnog potresa događa se najveći broj naknadnih potresa i moguće je zabilježiti najveći broj jakih potresa”.

Slika 1. Testiranje seizmološke opreme / Foto: pmf.unizg.hr

Iz Seizmološke službe Hrvatske dodaju da se žurno krenulo u testiranje opreme (Slika 1) i postavljanje instrumenata. U roku od par dana nakon uvoza već su bili postavljeni prvi instrumenti na terenu i započelo je prikupljanje podataka. U prvoj fazi instrumenti su postavljeni u užem epicentralnom području, u okolici Petrinje i Gline.

U narednom su razdoblju postavljene seizmološke postaje u širem epicentralnom području kako bi se što bolje “okružilo” potrese, tj. dobili podaci iz raznih smjerova u odnosu na epicentre potresa. Manji dio instrumenata postavljen je na širem zagrebačkom području radi praćenja druge trenutno aktivne serije potresa koja se još uvijek odvija u Hrvatskoj – one zagrebačke. Karta seizmoloških postaja mobilne mreže aktivne u trenutku pisanja ovog teksta prikazana je na Slici 2, dok je na Slici 3 prikazan ogledni primjer instalacije postaje.

Slika 2. Karta trenutno aktivnih seizmoloških postaja mobilne mreže (trokuti) s epicentrima glavnog zagrebačkog i petrinjskog potresa (zvijezde) / Foto: pmf.unizg.hr

Redoviti obilasci seizmoloških postaja mobilne mreže radi prikupljanja podatka i kontrole rada

Djelatnici Seizmološke službe obavljaju redovite obilaske seizmoloških postaja mobilne mreže radi prikupljanja podatka i kontrole kvalitete rada. U nešto više od mjesec dana prikupljeno je oko 100 GB podataka.
“Ilustracije radi, prosječna veličina pjesme u mp3 formatu je 3.5 MB, što znači da količina trenutno prikupljenih podatka „snimljenog“ gibanja tla odgovara otprilike 30 000 pjesama”, navodi se u priopćenju.

Također, izvještavaju seizmoilozi, nabavljeni novi serveri za pohranu tih novoprikupljenih podataka, a radi se i na uspostavi prijenosa podataka u Operativni centar Seizmološke službe u realnom vremenu. Slika 4 prikazuje zapis potresa na tri akcelerografa mobilne mreže za potres magnitude 4.1 prema Richteru koji se dogodio 24. veljače 2021. godine u 10 sati i 58 minuta.

Slika 3. Primjer seizmološke postaje mobilne mreže / Foto: pmf.unizg.hr

Seizmolozi podcrtavaju da podaci prikupljeni ovom mobilnom mrežom visokosofisticiranih instrumenata omogućuju bolje određivanje lokacija potresa, strukture podzemlja u široj okolici aktivne rasjedne zone te dati vrijedne informacije za procjenu seizmičkog hazarda, protupotresno projektiranje i gradnju.

Iznimno vrijedni podaci za proučavanje geoloških struktura u središnjoj Hrvatskoj

Lokacije potresa, čak i onih sitnih koji nisu zabilježeni na postajama državne mreže, omogućit će određivanje položaja i geometrije trenutno aktivnog dijela Pokupskog rasjeda. Seizmički valovi na svom putu od žarišta potresa do postaja mijenjaju se ovisno o geološkim svojstvima stijena kroz koje prolaze.

Kako se jaki potresi u Hrvatskoj događaju relativno rijetko, ovako prikupljeni podaci bit će iznimno vrijedni za proučavanje geoloških struktura u središnjoj Hrvatskoj. Zapisi akcelerografa neizostavan su dio inženjersko-seizmoloških analiza te građevinarskih analiza vezanih uz protupotresno projektiranje i gradnju. Oni omogućuju dobro definiranje atenuacijskih relacija (engl. Ground Motion Prediction Equations – GMPE), koje procjenjuju razinu trešnje tla na određenoj lokaciji ovisno o parametrima potresa i lokalnim uvjetima tla.

Nadalje, zabilježeni akcelerogrami potresa koriste se za unaprjeđenje građevinskih propisa vezanih uz protupotresno projektiranje i gradnju, kao i za verifikaciju potresne otpornosti postojećih građevina te su bitan dio građevinarskih analiza.

Slika 4. Primjer zapisa potresa magnitude 4.1 koji se dogodio 24. veljače u 10:58 na tri postaje mobilne mreže / Foto: pmf.unizg.hr

Osim zahvale Vladi Republike Hrvatske, poglavito Uredu premijera i MZO na čelu s ministrom Fuchsom na samoj donaciji, Seizmološka služba Hrvatske zahvaljuje se i svim ostalim sudionicima bez čije pomoći bi ovo bilo mnogo teže ostvariti. U skladu s tim, posebnu zahvalu upućuju na sljedeće adrese:

  • Stožeru Civilne zaštite RH u Petrinji i kooridnatoru geologa dr. sc. Davoru Ljubičiću
  • Gradskom poglavarstvu grada Karlovca
  • Gradskom poglavarstvu grada Čazme
  • Općinskom poglavarstvu Jasenovac
  • Općinskom poglavarstvu Sunja
  • Općinskom poglavarstvu Lasinja
  • Hrvatskom nacionalnom svetištu Majke Božje Bistričke
  • Župi sv. Lovre, Petrinja
  • Župi sv. Bartola, Hrastovica
  • Župi sv.Vid, Ladvenjak
  • OŠ Dragutin Tadijanović, Petrinja
  • OŠ Ivan Goran Kovačić, Gora
  • DVD Kravarsko
  • PD Psunj, Pakrac
  • LD Srna, Gora
  • Tvrtki Cratis d.o.o. i predsjedniku uprave g. Matiji Grabaru na nesebičnoj pomoći oko informatičkih potreba Seizmološke službe
  • Tvrtki Termostroj d.o.o. i direktorici gđi. Nini Roglić na donaciji
  • Državnom hidrometeorološkom zavodu (DHMZ-u) na ponuđenim lokacijama
  • Tvrtki Telemach Hrvatska (Tele 2) na ponuđenim lokacijama
  • kao i svim građanima koji su dozvolili da kod njih smjeste instrumente

Svima gore navedenima, kao i svim ostalima koje su zaboravili poimence spomenuti, Seizmološka služba još jednom se zahvaljuje jer su svojom suradnjom i razumijevanjem omogućili efikasno i promptno postavljanje seizmoloških postaja mobilne mreže, navodi se u utorak 2. ožujka u priopćenju Seizmološke službe Hrvatske.

H.H.

Najnovije

Plenković tvrdi da ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’

Premijer Andrej Plenković rekao je da Hrvatska nije nikakav hot spot za ilegalne migrante i ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’ već se radi o...

Prekid vatre između Izraela i Hezbolaha stupio na snagu

Prekid vatre između Izraela i libanonske milicije Hezbolah stupio je na snagu u ranim jutarnjim satima u srijedu, ali su mu prethodile teške eksplozije...

Biblijska poruka 27. 11. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Ne bojte se: Nutarnja sloboda i neustrašivost

Lk 21, 12-19   Reče Isus svojim učenicima: »Podignut će na vas ruke i progoniti vas, predavati vas u sinagoge i tamnice. Vući će vas pred...

Samo nuklearni rat može zaustavit štrajk prosvjetara u Mostaru!

Preko 20 000 učenika danas nije sjelo u školske klupe u Hercegovačko-neretvanskoj županiji jer je otpočeo generalni štrajk sindikata osnovnih i srednjih škola koji...

Plenković tvrdi da ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’

Premijer Andrej Plenković rekao je da Hrvatska nije nikakav hot spot za ilegalne migrante i ne postoje nikakvi ‘tajni letovi’ već se radi o...