Srijeda, 2. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

POSTROJBA ZA POSEBNE NAMJENE MINISTARSTVA OBRANE RH ( BKT ) BOJNA «KRALJ TOMISLAV» ZADAR.

Osnovana je 1991. godine, u Zadru, manja taktička grupa, koja prolazi obuku za posebne namjene u Kumrovcu. Povratkom u Zadar vrši prikupljanje obavještajnih podataka o neprijateljskim snagama u zadarskim kasarnama i samom gradu…

Tada se preko domoljuba, kojih unatoč svemu, u Zadru nikad nije manjkalo dolazi do popisa kosovaca i udbaša, do njihovih adresa, do podataka tko posjeduje kratkovalne radio uređaje, kako funkcioniraju njihove veze… što je u predstojećim mjesecima bilo vrlo dragocjeno u razbijanju unutarnjeg neprijatelja, koji je bio raspoređen u samom gradu među ljudima i u ustanovama.

Do početka kolovoza, postrojba je imala 25 pripadnika, dobro naoružanih i uvježbanih za razne i vrlo zahtjevne zadaće. Postrojba sudjeluje u manjim akcijama te dopremanju oružja i opreme u Zadar.

U rujnu 1991. godine postrojba u suradnji sa specijalnim jedinicama MUP-a izvodi napade i osvaja skladišta teritorijalne obrane, izvlači naoružanje, streljivo i mine, pri čemu je ranjeno nekoliko pripadnika postrojbe uslijed raketiranja zrakoplova okupatorske JNA.
Nakon te akcije stvaraju se još povoljniji uvjeti za popunjavanje postrojbe te u listopadu kreću napadi na JNA kasarne pri čemu postrojba ima nekoliko lakše ranjenih u bliskim urbanim borbama unutar kasarni.

Suprotna strana je u panici, imaju puno gubitka te ne znaju što ih je snašlo. Gađa ih njihov avion pri čemu su imali poginule i od prijateljske vatre. (Na našoj stranici pogledajte video uratke razgovora oficira o stanju unutar kasarni JNA.)

Tih dana druge borbene grupe, postrojbe, obavljaju divovski posao na svim položajima i pravcima oko grada jer se Zadar našao gotovo u potpunom okruženju. Pomažu kod učvršćivanja linija obrane i sprječavaju prodore jugovojske iz pravca Dračevca te vrše obranu i s morske strane odakle je jugomornarica tukla brodovima.

U jednoj akciji kod luke Gaženica, konvoj s naoružanjem za Hercegovinu, kojeg je predvodio general Mladen Naletilić “Tuta” , postrojba je izvukla ispod neprijateljske vatre, iz neposredne udaljenosti od njihovih tenkova i teških strojnica. U konvoju je bilo osam Boffors topova, koje se u 48 sati uspjelo osposobiti i montirati na kamione i tako povećati vatrenu moć što je dodatno neprijatelje u gradu uvjerilo da su izgubili i vojarne i grad Zadar.

Dakle, u listopadu, nakon odlučujućih borbi za obranu i oslobođenje grada, nakon primirja, postrojba se i dalje popunjavala, uvježbavala i obavljala zadaće na raznim dijelovima bojišta. Najveći dio postrojbe je sudjelovao u akcijama na južnom bojištu, gdje je s drugim postrojbama za posebne namjene odigrala presudnu ulogu za oslobođenje i tog dijela Domovine. Te aktivnosti u kontinuitetu traju do konca 1991. godine, do kada je postrojba narasla na 250 ljudi i imala respektabilno naoružanje, opremu i transportna sredstva. Mogla je u svakom trenutku i na bilo kojem terenu izvršiti zadaću, što su i činili po zapovijedi ministra Gojka Šuška i generala Ante Rose.

BITKE ZA ŠUICU, TOMISLAVGRAD I LIVNO

Prethodnica, predvođena pokojnim vitezom Nenadom Matakom, stiže na vrijeme da zaustavi daljnje napredovanje četničkih tenkova dalje prema Šuici i Tomislavgradu, jer on i general Filipović odlaze pred neprijateljske snage i miniraju cestu te zaustavljaju četničko napredovanje.

Nakon toga tijekom noći i sutradan cijeli dan, uspjelo se stabilizirati liniju obrane, pronaći postrojbe, izvršiti raspored i i popunu ljudstvom i tehnikom, da bi se već tijekom popodneva hitno prebacili na livanjsku bojišnicu i tu sudjelovali u zaustavljanju napada na Livno od strane Glamočkog polja, odnosno visoravni iznad Livna.

U toj sjajnoj bitci, iz neposredne blizine, unatoč velikim snagama neprijatelja, uspijeva ih se zaustaviti i doslovno razbiti, onesposobiti tenk T- 84. Tu se također slijedećih dana odbijaju četnički napadi i trpi se topnička paljba, dok se linija nije stabilizirala te se prelazi na sjeverno-zapadni livanjski sektor prema Čelebiću, gdje uskoro počinje novi četnički napad.

Na livanjskoj bojišnici postrojba je odradila i sudjelovala u tri značajne bitke, kojima je obranjena livanjska bojišnica i prošireno oslobođeno područje sve do neposredne blizine Glamoča. To područje ostalo je slobodno sve do zime 1994. godine, kada kreću poznate akcije kao uvod u konačni obračun u osloboditeljskoj akciji «Oluja».
Dana 21. travnja počinje združeni, koordinirani napad neprijateljske vojske s obje strane

Livanjskog polja prema Livnu, izvođenje tenkovskim postrojbama, pješaštvom i uz snažnu potporu topništva. Najprije djeluje minobacačka potpora u zaustavljanju napada, koji su jogoarmija i četnici izvodili na pravcu Rujana, gdje se pogađa neprijateljski kamion s tenkovskim granatama, a potom se uključuje u bitku na drugom pravcu i zaustavlja napad u selu Čelebić, u koje se sutradan ulazi. Nakon čišćenja sela, zarobljava se jedan tenk čistač mina i nekoliko vozila koje su četnici u panici ostavili. Zarobljeni tenk se ustupa postrojbi HOS-a, koji su također bili na tom dijelu bojišnice i s kojima se izvrsno surađivalo i u tom periodu te kasnije u akciji «Maslenica». Bitke za Livno, proširenje i učvršćenje oslobođenog područja sa strateške strane imale su jako veliki značaj za rat u Hrvatskoj.

PRIMIRJE I PRIPREME ZA AKCIJU MASLENICA

Od lipnja 1992. godine, postrojba je ponovno u Zadru, a kako je bilo potpisano dugotrajno primirje, uz uobičajena izviđanja, na bojištu, obavljanje zadaća po zapovijedima generala Rose i ministra Šuška, posvećuju se tada glavnoj zadaći – uređenju Baze Šepurine i pretvaranja iste u najsuvremeniju vojnu bazu po NATO standardima. To je uz značajne radove podrazumijevalo i vrhunsku obuku pripadnika postrojbe te poduzimanje najvišeg nivoa sigurnosnih mjera vezano uz bazu i pripadnike postrojbe.

Uz ogromne pothvate kao što su izgradnja aerodromske piste, u Šepurinama gradi se i nova bolnica za pripadnike specijalnih snaga, jako središte veze, odnosno najsuvremeniji centar za prikupljanje i obradu obavještajnih podataka. Izgrađuje se borbeni poligon sa strelištem za pripremu i trening vojnika, osposobljava se i oprema radionica za remont i popravak vozila i naoružanja te se vrši preustroj postrojbe jer se broj pripadnika naglo povećao. Po zapovijedi Stožera specijalnih snaga u bazu se premještaju i Dočasnička škola iz Kumrovca, Bojna Frankopan i Bojna F. Sučić te se sve stavljaju pod jedinstveno zapovjedništvo.

Novim preustrojem dio postrojbe odlazi u Rakitje. Poštujući želju da ipak dio postrojbe ostane u Zadru i sudjeluje u oslobađanju grada iz neposrednog okruženja, dozvoljava se da dio ostane u zgradi zapovjedništva HV na Poluotoku te da se uključi u formiranje Operativne grupe Zadar.

Operativna grupa je formirana, a kako je poznato, u Zadar dolazi zapovjedništvo Zbornog područja Split te se po zapovijedi generala Bobetka postrojba uključuje u operaciju Maslenica, na način da dobiva zonu odgovornosti i zapovjedništvo nad Petim sektorom.
Na tom sektoru su bili razmješteni uglavnom pripadnici VII. domobranske pukovnije, koji su pod zapovjedništvom i uz sudjelovanje pripadnika postrojbe uspješno oslobodili čitav niz sela i uporišta u zadarskom zaleđu: Crno, Babindub, aerodrom Zemunik, Smoković i Škabrnju. Tako su napokon vratili mir i normalan život u Zadar i zadarsko zaleđe. Tijekom cijelog ratnog puta postrojbom je zapovjedao pukovnik Marinko Radas.

Nakon akcije Maslenica, tijekom svibnja do srpnja 1993. godine, većina pripadnika postrojbe časno prelazi u druge postrojbe Hrvatske vojske, a neki su još uvijek u odori Hrvatske vojske kao i 1991. godine.
U pisanju teksta su pomogli pripadnici postrojbe kojima se ovim putem zahvaljujemo, donosi Vojne oznake Bibinje.

Foto-facebook

M.M.

Najnovije

Podrška Krešiću hrvatskog naroda i njegovih branitelja!

https://www.youtube.com/watch?v=bkP1WLAU0dY

URB HVO-a ŽZH:Pripadnici HVO-a, RVI, nakon odbijanja njihovih zahtjeva za invalidsku mirovinu u RH govore:“NIKAD VIŠE!“

Hrvatska Vlada je svojim najnovijim Izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih Branitelja iz Domovinskog rata omogućila pripadnicima HVO, državljanima RH,koji imaju pravomoćnim rješenjem...

DORH traži da splitsku partizanku Vjeru Andrijić ispita sudac

Splitsko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je da se Vjera Andrijić (101), iz Splita, partizanka koja je sudjelovala partizanskoj akciji pokolja fratara u Širokom Brijegu...

Zoran Krešić: Dodiku se mora ostaviti izlaz, ponižavanje vodi u rat

U novom izdanju Podcasta Bura novinar Zoran Krešić govori o hajci koju protiv njega vode bošnjačko-unitaristički mediji i političari zbog njegovog ulaska u Upravni...