-1.lipnja1991. godine u Kamenmostu je osnovana 3. imotska bojna 4. gardijske brigade Hrvatske vojske. Sastavljena u početku od 110 dragovoljaca s područja Imotske krajine…
Trideseta obljetnica utemeljenja legendarne Treće Imotske bojne iz sastava 4. Gardijske brigade svečano je danas obilježena u Imotskom. Svečanost je započela polaganjem vijenaca na spomen obilježje na Topani. Vijence su položili članovi obitelji umrlih i poginulih pripadnika Treće Imotske bojne, kao i Udruga branitelja Treće bojne Imotski Sokolovi. U ime Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva hrvatskih branitelja vijenac je položio izaslanik Špiro Janović, državni tajnik u Ministarstvu branitelja i Dinko Tandara, ravnatelj Uprave Ministarstva. Potom je položen vijenac grada Imotskoga i županije, Grada heroja Vukovara, koordinacije svih udruga proisteklih iz Domovinskog rata, predstavnika imotskih općina, Kruševa iz Zadarskog zaleđa, a svijeće su upalili i pripadnici veteranskih udruga iz Domovinskog rata s područja Imotske krajine. Odrješenje na spomen obilježju podario je fra Kristian Stipanović, imotski gvardijan.
Nakon Svete mise živući pripadnici Treće Imotske bojne uz svoje prijatelje i suborce iz ostalih postrojbi prodefilirali su ulicama grada uz taktove članova Hrvatskog Puhačkog Orkestra Gradske glazbe Imotski. Pripadnici legendarne bojne postrojili su se u središnjoj gradskoj ulici, Šetalištu Stjepana Radića, a prigodne govore održali su gradonačelnik Imotskog i pripadnik bojne Ivan Budalić ujedno i izaslanik Sabora i njegovog predsjednika, državni tajnik u Ministarstvu branitelja Špiro Janović te Dubravko Šumanović predsjednik koordinacije braniteljskih udruga i pripadnik Treće Imotske bojne. Članovi Hrvatskog Puhačkog Orkestra Gradske glazbe promovirali su i svečani marš posvećen Trećoj Imotskoj bojnoj autora Augustina Kujundžića, Josipa Joze Divića i Mile Hrnića. Aranžman i kompoziciju ove lijepe koračnice napravio je maestro Ivan Glibota Crni. Slavlje pripadnika Treće Imotske bojne nastavljeno je zajedničkim druženjem.