Središnja klinička bolnica objavila je, prema njihovim informacijama TASS-a, da je Gorbačov preminuo nakon teške i duge bolesti.
Gorbačov je s SAD-om sklopio sporazume o smanjenju naoružanja i partnerstvu sa zapadnim silama kako bi uklonio željeznu zavjesu koja je tadašnji SSSR od Drugog svjetskog rata dijelila od Europe. Time je doveo do ponovnog ujedinjenja Njemačke, podsjeća Reuters.
Kad su prodemokratski prosvjedi zahvatili zemlje sovjetskog bloka, Gorbačov nije upotrijebio silu, za razliku od svojih prethodnika koji su poslali tenkove da slome ustanke u Mađarskoj 1956. i Čehoslovačkoj 1968. Prosvjedi su potaknuli težnje za samostalnošću 15 republika Sovjetskog Saveza i on se raspao u sljedeće dvije godine na kaotičan način. Nakon toga se Gorbačov uzalud borio da spriječi kolaps SSSR-a.
Njegova politika glasnosti, slobode govora, omogućila je dotad nezamislivu kritiku stranke i države, ali i ohrabrila nacionaliste u baltičkim zemljama koje su htjele neovisnost. Mnogi Rusi mu nikad nisu oprostili turbulencije koje su izazvale njegove reforme i smatrali su da je pad životnog standarda previsoka cijena za demokraciju.
Izvor: narod.hr/Reuters