Prenosimo tekst sa portala Slobodne Dalmacije koja se refirirala na objavu Znanstvenog tima i Uredništva Braniteljkog portala o kurikulu povijesti Domovinskog rata…
-Tražit ćemo od ministra Tome Medveda da što prije u Ministarstvu hrvatskih branitelja organizira sastanak na koji će, uz pripadnike braniteljskih udruga, biti pozvani povjesničari, ali i Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja.
Više je nego žalosno da od jeseni eksperimentalna provedba kurikularne reforme kreće u 72 osnovne i srednje škole, da se tiskaju eksperimentalni udžbenici, a da mi ne znamo što će djeca u školama učiti o Domovinskom ratu. Ne znam zašto se izbjegavaju odgovori. Hrvatski branitelji su dio hrvatske povijesti, ministrica bi trebala sjesti s tim ljudima i objasniti što će u povijesnim udžbenicima pisati o njima.
Točnije, zaključuju, obrambeni Domovinski rat u predmetu povijest u osnovnim školama spominje se jednom, a u srednjim školama izrijekom nijednom, smeta im što najviše referencija u bibliografiji imaju voditelj izrade Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije prof. dr. Neven Budak, član bivše stručne radne skupine za kurikulum povijesti, te voditeljica bivšega SRS-a Snježana Koren, kao i to što su korištene referencije nekih srpskih autora. Uz ostale zamjerke, pozivaju braniteljske udruge da žurno reagiraju.
Odgovor na te kritike zatražili smo u bivšem SRS-u te od ministrice Divjak, a njezino je Ministarstvo u ime svih poslalo sljedeći odgovor:
“Kurikulum povijesti u skladu je s Deklaracijom o Domovinskom ratu, prošao je stručnu i javnu raspravu te je recenziran od strane stručnjaka iz HAZU-a i Bavarskog državnog ministarstva obrazovanja i kulture, znanosti i umjetnosti. Svi dokumenti javno su dostupni na web-stranicama Ministarstva znanosti i obrazovanja. Sukladno prijedlozima recenzenata, za sada su dorađeni kurikulumi za peti razred osnovne škole i prvi razred srednje škole koji idu u eksperimentalnu provedbu.”
Nismo dobili odgovor na pitanje ima li ministrica Divjak u planu sastanak i s predstavnicima braniteljskih udruga.
Podsjetimo, Divjak je lani generalima naglasila kako je neupitno da je temelj moderne hrvatske države Domovinski rat te da to treba i povijesno tako predstaviti. Kazala je da to nije bio građanski, nego pravedan obrambeni rat od nametnute agresije, oslobodilački, te će se ta činjenica učiti u hrvatskim školama.
Istaknimo i kako djeca u petom razredu osnovne škole te prvim razredima srednjih škola, koje od jeseni kreću u eksperimentalni program kurikularne reforme, u sklopu predmeta povijest još ne bi trebali učiti o Domovinskom ratu jer je on predviđen za završne razrede osnovne te srednjih škola (ovisno o programu), pa zato u kurikulumu povijesti još nema konkretnih detalja o mogućem načinu rada i obrade te teme.
Deset sati za ‘osmaše’
Prema dostupnoj najnovijoj, nelektoriranoj, inačici kurikuluma povijesti, tema Domovinskog rata postaje obveznom za osme razrede i neće se moći dogoditi da “iscuri” iz satnice kao što se dosad događalo.
U kurikulumu za 8. razred tako stoji da je jedna od nastavnih cjelina “Hrvatska nakon 1945.: socijalistička Jugoslavija, samostalnost i Domovinski rat”, a jedna od tema za dublju analizu je, među ostalim, nastanak i razvoj samostalne Hrvatske, Domovinski rat te demokratski procesi i uključivanje u europske i svjetske integracije. Iz bivšega SRS-a bilo je najavljeno kako će se, od 70 godišnjih sati nastave povijesti, o Domovinskom ratu učiti najmanje između osam do deset školskih sati.
Nacije, vjere, manjine…
U srednjoj školi kurikulum nastavu povijesti zamišlja tematskom, a u svim razredima, osim prvog razreda gimnazija, mora se voditi računa o ravnomjernoj zastupljenosti sadržaja iz hrvatske i svjetske povijesti (50:50 posto). Točno je da se u srednjoškolskom kurikulumu izrijekom ne spominje pojam Domovinski rat, ali se kao sadržaji iz moderne i suvremene hrvatske i europske povijesti koje je obvezno poučavati, bilo kao zasebne teme ili sastavni dio drugih tema, navode nacionalizam, nacije, nacionalne manjine; odnosi i suživot različitih etničkih, vjerskih i drugih zajednica; demokratski procesi i razvoj ljudskih prava, totalitarni režimi, holokaust te hrvatska država i društvo nakon 1990.
“Kako se može poučavati tema o hrvatskom društvu nakon 1990. a da se ne spominje Domovinski rat?” neslužbeno su nam rekli neki od stručnjaka za koje nema dvojbi da je i učenje o Domovinskom ratu u srednjim školama, upravo u sklopu te teme, obvezno.
Na znanje svima;Slobodna Dalmacija, RTL, N1, i svi ostali portali i mediji koji su prenijeli vijest koju je objavio braniteljski-portal.hr su sasvim pogrešno shvatili, da iza objave na Braniteljskom portalu ne stoji nikakav Đuro Glogoški,Deur, Klemm, i ostala svita, već isključivo i jedino Znanstvenici (Znanstveni tim Braniteljskog portala!) i Uredništvo koji zajedno, već preko godinu dana svojim objavama demantira ministricu MZO Blaženku Divljak i Premijera, koji se nisu smjeli odvažiti i nakon mnogo službenih dopisa i upita o kurikulu povijesti se nisu udostojili nikada odgovoriti Braniteljskom portalu na ISTINU.
Na znanje svima; Uredništvo Braniteljskog portala kao ni Znanstveni tim istog, nikada od nikakvih udruga i pojedinaca ništa nije tražio, osim jedino, saborskog zastupnika Mira Bulja, koji je na istu temu uputio službeni dopis Plenkoviću sa pitanjem o kurikulu iz povijesti Domovinskog rata, na koje je i dobio odgovor od predsjednika Vlade Plenkovića u kojem zapravo ništa jasno nije rečeno niti obrazloženo o samoj kurikulnoj povijesti o Domovinskom ratu.
Raznim objavama po hrvatskim mainstream medijima želi se dezavuirati hrvatska javnost kao i veliki broj hrvatskih branitelja te u tekst Braniteljskog portala uplesti “šatoraše” tj branitelje koji su prosvjedovali u Savskoj i na taj način izmanipulirati javnost o tom, da u kurikul povijesti o Domovinskom ratu netko traži, da se taj prosvjed stavi u povijest kurikula o Domovinskom ratu.
Znanstveni tim Braniteljskog portala i Uredništvo istog u potpunosti demantira ove napise i objave, kao i zjave pojedinaca o tim perfidnim pokušajima zavaravanja i manipuliranja hrvatske javnosti te svima poručujemo;
Naše traženje od ministrice MZO Blaženke Divjak i premijera Plenkovića kao i hrvatskog Sabora je isključiva ISTINA- SAMO I JEDINO O OBRAMBENOM DOMOVINSKOM RATU, te u potpunosti, jasno pojašnjenje srpskog, četničkog i jugokomunističkog JNA agresora na Hrvatsku, što MORA pisati u udžbenicima Hrvatske povijesti, a što vrlo jasno stoji u Deklaraciji o Domovinskom ratu koja se mora uvrstiti i u Hrvatski Ustav te sa tim napokon zaštititi ISTINU o obrambenom Domovinskom ratu i strašnim srbočetničkim i jugokomunističkim JNA zločinima, koje su počinili u stravičnoj agresiji na nenaoružan i goloruk Hrvatski narod. SVE OSTALO JE MANIPULACIJA!
Još samo jedna VAŽNA napomena; Svi redom hrvatski političari od prigode do prigode spominju Obrambeni Domovinski rat na način da ga nazivaju ” Temeljem hrvatske državnosti” a ničim Hrvatskom narodu nisu dali do znanja, da su isti na bilo kakav način zaštitili zakonima Hrvatske, već jedino Deklaracijom, koja nije obvezujuća i samim tim tvrdimo, obzirom da se u zadnje vrijeme u javnim istupima i govorima naših političara više ne spominje nikakav agresor na Hrvatsku, da se “Domovinskom ratu i hrvatskim braniteljima loše piše”.
Tko to hoda po hodnicima i uredima ministarstva hrvatskih branitelja i MZO, mi to ne znamo, a niti nas to ne zanima, jer u stvari o takvim kontaktima nikada nije izviještena hrvatska javnost, a posebice ne hrvatski branitelji. Stoga će Braniteljski portal i nadalje ustrajavati transparentno i jedino na ISTINI o obrambenom Domovinskom ratu bez ikakve politiziranosti, žuljalo to nekoga ili ne. A pre očito je da žulja mnoge!
Znanstveni tim i Uredništvo Braniteljskog portala