Srijeda, 25. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

PRIJE 526 GODINA ROĐENA JE BLAŽENICA OZANA KOTORSKA ZAŠTITNICA EKUMENIZMA IZ ZALJEVA HRVATSKIH SVETACA

Blaženica Ozana Kotorska rođena je 25. studenoga 1493. godine u crnogorskom selu Relezi (kod Podgorice) u siromašnoj obitelji stočara pravoslavne vjeroispovijesti kao Katarina Kosić

Prema legendi, u djetinjstvu je bila jako pobožna i mnogo molila čuvajući kao pastirica svoje malo stado ovaca. Doživjela je vizije Djeteta Isusa i Raspetoga Isusa, poslije čega je tražila od majke da joj dopusti odlazak u Kotor, kako bi bila bliže katedrali sv. Tripuna i ona joj je tu želju ispunila nakon očeve smrti (1507. godine).

Ovaj je grad tada već bio središte kršćanskog vjerskog života s dugom tradicijom (kotorski biskup se spominje 787. godine vezano za Drugi ekumenski sabor u Niceji, te kasnije u spisima splitskih crkvenih sabora iz 925. i 928. godine, što svjedoči o tomu kako su katolici u ovom području nazočni od razdoblja prvih pokrštavanja naroda u Europi). Rimokatolička katedrala sv. Tripuna građena je od 1124 do 1166 godine i bila je nadaleko poznato okupljalište kršćana u to vrijeme.

Kao 14-godišnja djevojčica Katarina je bila primljena u kuću građanina Aleksandra Buća, čija se supruga kao vrlo pobožna žena prema njoj odnosila s majčinskom pažnjom i ljubavlju. Ubrzo se djevojka obratila na katoličku vjeru i primila svete sakramente. Pored uzoritog ponašanja i žarke pobožnosti, imala je veliku ljubav prema siromašnima kojima je uvijek i na sve načine nastojala pomoći i ublažiti njihove patnje.

Nakon što je jednoga Velikog petka uoči Uskrsa u crkvi čula potresnu propovijed o muci Isusovoj, te su je riječi toliko ganule i dojmile da je za ljubav Krista odlučila postati isposnicom kao “zazidana djevica”.

Na savjet dominikanskog provincijala Vinka Buća i  pod duhovnim vodstvom franjevca Tome Grubonje, 1514. godine dobila je dopuštenje tadašnjeg kotorskog biskupa Tripuna Bizantija da može nastaviti živjeti u vjeri onako kako je odabrala.

U međuvremenu je dobila ime Ozana i postala trećoredica dominikanskog reda (“bijelih fratara”) čija je poslanje bilo promicanje istine katoličke vjere, uz zavjet siromaštva, čistoće i poslušnosti (red je utemeljio sveti Dominik na učenju sv. Augustina, a 1216. godine potvrdio papa Honorije III).

Sobica u kojoj je živjela imala je vrata i prozor okrenut prema crkvi i preko njega je slušala svetu Misu, primala svete sakramente i milostinju vjernika za svoje uzdržavanje, a vrata su se otvarala samo u slučaju teške bolesti dok je ključ bio pohranjen kod kotorskog biskupa.

Ozana je bila potpuno predana vjeri preko kontemplacije, apostolata i pokore, moleći časoslov uvijek u određeno vrijeme, uz posebne obrede koji te ceremonijale prate. Svoju je pokoru potpuno uskladila s propisima dominikanskog reda i pravilima koja su vrijedila za “zazidane djevice”. U ponoć se dizala i molila kako bi se u duhu sjedinila sa svojom subraćom dominikancima u Kotoru i cijelom redu, a asketski i uzoran duhovni život što ga je vodila ogledao se i u cjelokupnom njezinu ponašanju, pa i u prehrani i odijevanju. Meso nikad nije jela, postila je o kruhu i vodi četiri dana u tjednu a tijekom preostala tri imala je vrlo skromne obroke sastavljene od lagane mliječne hrane. Na dan svete pričesti nije u usta nije uzimala ništa osim hostije. Na sebi je imala košulju od kostrijeti, u spomen na pet Kristovih rana spavala je na ljestvama s pet prečki, a umjesto jastuka koristila je komad drveta presvučen grubom, priprostom tkaninom.

Kao vrlo vješta vezilja radila je za kotorske gospođe, a sve što je dobila kao naknadu za svoj rad dijelila je gradskoj sirotinji, svjedočeći tako svoju živu vjeru i bezgraničnu ljubav prema bližnjima.

U kotorskoj katedrali i danas se čuva tjelesnik što ga je blaženica Ozana izradila svojim rukama na finom platnu bijelim svilenim koncem, s križem na sredini i riječima iz Svetog Pisma izvezenim uz rub ukrašen čipkom: “Ostani vjeran do smrti i dat ću ti vijenac – život jer sam te ja odabrao, govori Gospodin. Ovaj je moj učenik hoću da ostane takav.” (Otkr.2,10; Iv. 21,22)

Provela je 7 godina u svojoj isposničkoj sobici uz kapelu sv. Bartola, a potom preselila u ćeliju uz crkvu sv. Pavla. Budući da je u to vrijeme u Kotoru bilo još dominikanskih trećoredica – koje su poput nje živjele u ćelijama svaka za sebe, Ozana dolazi na zamisao da ih okupi na jednom mjestu i to se ostvaruje nakon što dominikanci napuste samostan kod crkve sv. Pavla, a ona dobiva dopuštenje osnovati novi, ženski samostan.

Dane je provodila u molitvi i radu i tijekom svoga isposničkog života doživjela mnoge vizije. Već za života u Kotoru su je mnogi izuzetno cijenili i preporučivali se u njezine molitve, a glas o Ozaninoj krjeposti i predanosti vjeri dopirao je i izvan područja  Boke Kotorske (ne bez razloga prozvane Zaljevom hrvatskih svetaca).

Prema legendi Ozana je svojim molitvama (1539. godine) spasila Kotor od osmanlijskog osvajanja, a kasnije i od kuge.

U pokori i molitvi provela je više od 52 godine, od toga u isposničkoj ćeliji u kojoj je doživjela mistično sjedinjenje s Kristom 44 godine, a preminula je u dobi od 72. godine (27. travnja 1565. godine) u Kotoru, kada je već bila na glasu po svetosti. Osjetivši da joj se bliži kraj ovozemaljskog života, zamolila je da je prenesu u crkvu sv. Pavla gdje prima svete sakramente od svoga ispovjednika Tome Basca.

Nakon što je preminula, njezino je tijelo nošeno glavnim gradskim ulicama i potom položeno u crkvu sv. Pavla. Veličanstveni sprovod u nazočnosti tisuća vjernika, vodio je kotorski biskup Luka Bisanti.

Vjernički je puk Ozanu odmah poslije smrti počeo štovati kao sveticu, što se ubrzo proširilo na veliki dio Europe (od Italije i Francuske do Nizozemske, Njemačke i Španjolske).

Papa Pio XI. proglasio ju je blaženom 1927. godine i u svojoj homiliji tom prigodom istaknuo žarku želju za jedinstvom istočnog i zapadnog kršćanstva, budući da je i Ozana za svoga života naročitu brigu posvećivala jedinstvu Crkve, slozi među narodima i vjerama u miru i dijalogu, ekumenizmu i posebice suživotu između hrvatskog i crnogorskog naroda.

Od 1806. godine, njezine se relikvije štuju u kotorskoj crkvi svete Marije Collegiate od Rijeke koju od milja vjernici nazivaju i crkvom blažene Ozane.

Neraspadnuto tijelo blaženice od 1963. godine počiva u sarkofagu što ga je izradio naš slavni kipar Antun Augustinčić.

U Splitskoj metropoliji proglašena je zaštitnicom ekumenizma, a zaštitnica je i Kotora i Kotorske biskupije.

Podjednako je štuju i katolici i pravoslavni.

Zlatko Pinter

Najnovije

HOS 1991. u Vukovaru: Nevjerojatna ratna priča i fotografije s prve linije

Foto:Crodex   Najteže kod postrojbi HOS-a bilo je upravo mijenjanje njihova moralnog kreda koji nije priznavao uzmak, tj. povlačenje, makar za posljedicu imao stradavanje cijele postrojbe. Priču...

Zagrebačka premijera filma ”Priče iz logora IV. Osnovna škola’ 8. listopada

Premijera filma ''Priče iz logora IV. Osnovna škola'' održat će se u utorak, 8. listopada s početkom u 18 sati u Zagrebu u  Velikoj...

Primorac: Zašto Milanović sad želi razgovor s Plenkovićem kad za tri mjeseca više neće biti predsjednik?

Foto:Facebook   Predsjednički kandidat HDZ-a Dragan Primorac s ministrom poljoprivrede Josipom Dabrom (DP) obilazi Slavoniju. S novinarima su razgovarali u Ivanovcima Đakovačkim. Dabro je rekao kako je...

Kako je Budimir Lončar Hrvatskoj 1991. zavezao ruke

Fotomontaža: Wikipedia/Stevan Kragujević/Nartod.hr   Jedan od najvećih izazova za hrvatske vojne snage u nastajanju tijekom ratne 1991. bilo je opće odsustvo naoružanja i streljiva. Od bezbrojnih...

Biblijska poruka 25. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Navješćujući liječiti – liječeći navješćivati

Lk 9,1-6   Sazva Isus dvanaestoricu i dade im moć i vlast nad svim zlodusima i da liječe bolesti. I posla ih propovijedati kraljevstvo Božje i...