Piše: glavni urednik Vlado Kolak
Domovinski pokret je politička stranka nastala 2020. godine. Glavni osnivač i prvi predsjednik je bio Miroslav Škoro, poznati hrvatski glazbenik, nakon njegova sudjelovanja na predsjedničkim izborima 2019. godine kad je ostvario zapažen rezultat. Stranka je nastala na valu nezadovoljstva skretanjem HDZ-a ulijevo, s ciljem promicanja istinskih suverenističkih i domoljubnih vrijednosti te se pozicionirala kao konzervativna i desno orijentirana politička opcija.
Zaštita nacionalnih interesa
Domovinski pokret se profilirao kao autentičan kritičar vladajućih struktura (od Istambulske, Marakeškog pa nadalje) i zalagao se za političke promjene koje bi trebale unaprijediti životni standard građana te zaštititu hrvatskih seljaka i nacionalnih interesa.
Politička nedozrelost ga skupo koštala
Stranka je sudjelovala na parlamentarnim izborima 2020. godine, kada je ostvarila zapažen rezultat u Hrvatskom saboru. Iako je DP postala najvažnija desna politička snaga u zemlji, nije joj pošlo za rukom ući u vlast velikim dijelom zbog političke nedozrelosti. Ni Škoro (iako je prije bio saborski zastupnik), niti itko od njegovih najbližih suradnika ipak do tada nije imao živo političko iskustvo. To ih je koštalo nekih loših poteza koji su rezultirali time da ih Plenković ne uzme za koalicione partnere.
Penava politički uozbiljio stranku
Iako su mnogi predviđali da će odlazak popularnog Miroslava Škore s čelnoga mjesta stranke dovesti i do njezina nestanka s političke scene, dogodilo se suprotno. Dolazak Ivana Penave, vukovarskoga gradonačelnika, dao je vjetar u leđa stranci pa su je čak i stranke suprotnoga političkog predznaka prepoznale kao odlučujuću prevagu na travanjskim parlamentarnim izborima i nastojale privući u svoju “antihdzovsku” koaliciju pod agendom ideološkog moratorija. Iako su poslije izbora oni nudili predsjedniku Penavi i mjesto predsjednika Sabora, DP je ostao čvrsto uz svoja predizborna obećanja: ne s Možemo, ne sa SDSS-om.
Stabilno biračko tijelo
Nakon osnovane koalicije s HDZ-om i izbacivanja Pupovca iz vlasti lijevi su mediji počeli širiti glasine kako se DP raspada zbog ulaska u vlast s HDZ-om i kako će njegovi birači to kazniti. Međutim, na izborima za EU parlament kandidat DP je glatko prošao i DP je pokazao da je bio i ostao uvjerljivo treća po snazi politička opcija u Hrvatskoj.
Sabor konsolidacije stranke
Predsjednik Penava odredio je 31. kolovoza kao datum Izbornoga sabora stranke. Opet su neki lijevi mediji likovali da će to biti raskolnički sabor koji će odrediti početak kraja DP-a. Međutim, kako stvari stoje prije će biti da će to biti Sabor konsolidacije i profilacije stranke. To ujedno znači i njezina daljnjeg jačanja.
Na njemu se trebaju potvrditi teze da je:
DP istinska Domovinska stranka s visokim demokratskim normama,
-da je DP domovinsko sidro koje čuva kršćanske vrijednosti
-da je DP obranio i vrijednost Domovinskoga rata,
-da je DP otvorio izlazna vrata Pupovcu i njegovoj kompaniji.
Kao takav je postao smetnja i Istočnim i Zapadnim središtima moći koji preko crvenih, žutih i zelenih vragova pokušavaju posvadit branitelje Vukovara, zajedništva obrane, koji su kroz slogu ostvarili veliki politicki uspjeh.
Stranka koja će i dalje odlučivati
DP je postao zaglavni kamen bez kojeg se ne može odlučivati u Hrvatskoj.
I što je trenutno najvažnije, kao što je bio prevaga u parlamentarnim izborima, DP će zasigurno, preko svojih birača, biti prevaga i u predsjedničkim izborima. Ako Plenković uistinu želi pobjedu dr. Primorca, kako bi se riješio Milanovića, morat će i te kako stimulirati čelništvo DP-a da se založi za motiviranje svojih članova za Primorčevu pobjedu.