Veliku pozornost privukao je slučaj četverogodišnje djevojčice Rite, koja je jučer u posljednjem trenutku dobila novi organ. U KBC-u Zagreb presađeno joj je srce. Još se oporavlja od operacije koja je trajala 12 sati. Bio je to primjer suradnje i brze reakcije liječničkih timova, policije, vlade sa svojim zrakoplovom.
Četverogodišnja djevojčica u samo 24 sata prošla je dva teška zahvata. Liječnici kažu da je još rano za bilo kakve prognoze. Obitelj zahvaljuje na svim dobrim željama, porukama i molitvama.
U subotu navečer, kada je operacija prošla Ritina majka je na svom Facebook-profilu svima zahvalila na potpori i molitvama koje su joj pružili znani i neznani u proteklim mjesecima borbe i iščekivanja za Ritino novo srce. „Ljudi moji, danas sam dobila Milost od dragog Boga, hodat ću svuda i svjedočiti ovome svemu. Danas se moj život da postanem bolji čovjek i bolja osoba promijenio. Stav prema vjeri i svemu. Bože, hvala ti!“ – napisala je Edina Knežević posebno se zahvalivši doktorima na radu, trudu i njihovu stalnom usavršavanju, kao i drugom medicinskom osoblju te časnim sestrama koje rade na KBC-u Rebru.
Djevojčica je transplantaciju srca čekala mjesecima. Za tu dob nema mnogo donora pa su liječnici odlučili ugraditi umjetno srce. No samo sat i pol nakon ugradnje umjetnog srca stigao je poziv iz Beča – pronađeno je pravo srce za Ritu. Nakon jedne zahtjevne operacije slijedila je druga – transplantacija.
Na KBC-u Zagreb takvih zahvata izvedu 40-ak na godinu, ali na odraslim pacijentima. No na ovako malenom djetetu srce presađuju jednom u nekoliko godina. A djece oboljele od srčanih bolesti u Hrvatskoj ima više od 10 tisuća.
O ovom slučaju i općenito o presađivanju organa razgovarali su u Dnevniku HRT-a s nacionalnom koordinatoricom za transplantancijski program Ministarstva zdravstva, dr. Mirelom Bušić.
Mirela Bušić naglasila je kako je Rita u najboljim rukama stručnog tima KBC-a Zagreb te izrazila nadu da će se oporaviti.
Objasnila je kako je najkritičnija procedura ako je riječ o doniranju srca iz klinike koja nije u zemlji jer ono mora stići u roku od 24 sata. Postoji protokol u koji je uključena Državna služba za zaštitu i spašavanje, Vladin ured, policija… Za nas je to standardna procedura, no naravno da smo svi senzibilniji kad je riječ o djetetu, izjavila je Bušić.
Naglasila je kako hrvatski građani imaju privilegij da najkraće čekaju na presađivanje organa u Europskoj uniji pa čak i u svijetu.
L.K.