Srijeda, 2. travnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

TRAŽENJE OSOBA NESTALIH U DOMOVINSKOM RATU

Još su 1832 nerazriješena slučaja osoba nestalih u Domovinskom ratu (nepoznata sudbina 1434 osobe te nepoznato mjesto ukopa 398 smrtno stradalih osoba), od kojih se gotovo jedna trećina – njih 518 odnosi na područje Vukovarsko-srijemske županije. Od njih je 385 osoba nestalih i nasilno odvedenih s područja Grada Vukovara i prigradskih naselja te u pokušaju proboja iz neprijateljskog obruča u Vukovaru.

U mandatu Vlade od listopada 2016. godine, provedena su terenska istraživanja i probna iskapanja na 312 lokacija mogućih mjesta masovnih i pojedinačnih grobnica na području 12 županija, a najveći broj lokacija pretražen je na području Vukovarsko-srijemske (110) i Sisačko-moslavačke (64) te Osječko-baranjske županije (37).

Provedenim istraživanjima pronađene su dvije masovne grobnice u blizini Vukovara – Marinci i Bobota te veći broj pojedinačnih grobnica, iz kojih su ekshumirani posmrtni ostaci 159 osoba.

U proteklih šest godina identificirani su posmrtni ostaci 221 osobe, od kojih je dio posmrtnih ostataka koji su bili pohranjeni u zajedničkim grobnicama neidentificiranih u Zagrebu i Osijeku.

Zakon o osobama nestalim u Domovinskom ratu iz 2019. godine prvi je jedinstveni normativni akt koji regulira traženje osoba nestalih u Domovinskom ratu. Zakonom su uređene nadležnosti i procesi traženja, a ujedno je jamstvo da će Republika Hrvatska tragati za nestalima i kad nema živućih srodnika.

Unaprijeđenja je iznimno važna međuresorna suradnja, u koju su uključena sva nadležna tijela: uz Ministarstvo hrvatskih branitelja, MORH, MUP, MVEP, DORH, sigurnosne agencije, HCK i dr.

Temeljna prepreka rješavanju sudbine nestalih osoba je nedostatak točnih informacija o prikrivenim mjestima masovnih i pojedinačnih grobnica, odnosno nesuradnja nadležnih tijela Republike Srbije za traženje nestalih osoba.

Radi daljnjeg unaprjeđenja procesa traženja nestalih osoba i neregistriranih grobnih mjesta iz razdoblja Domovinskog rata, ustrojene su dvije ispostave Uprave za zatočene i nestale – sa sjedištem u Vukovaru i Splitu.

U ispostavama su angažirane osobe koje su iskustvo i stručnost stjecale u institucijama RH tijekom Domovinskog rata (MORH/OSRH, MUP, sigurnosne agencije).

Posebna pozornost posvećena je unaprjeđenju metodologije rada, kako u provedbi terenskih istraživanja, tako i u području obrade i identifikacije posmrtnih ostataka.

Unaprjeđenje metodologije rada u provedbi terenskih istraživanja očituje se u daljnjem razvoju prethodno korištenih metoda kao i uvođenju i razvoju inovativnih metoda. Tako su:

  • Povećane kompetencije operativno-stručne skupine zadužene za provedbu terenskih istraživanja i ekshumacija (uključivanjem tima Vojno-obavještajne satnije Gardijske oklopno-mehanizirane brigade)
  • Nabavljena je i stavljena u uporabu najsuvremenija oprema u području terenskih istraživanja i praćenja njihove provedbe (geo-radar, dron za snimanje iz zraka, total-stanica)
  • Uvedene su inovativne metode za otkrivanje mjesta prikrivenih grobnica: zračno snimanje, uporaba bioloških detektora (cadaver psi)

 

U području obrade i identifikacije posmrtnih ostataka, uz redovne godišnje ugovore koji se zaključuju sa znanstveno medicinskim ustanovama:

  • Provedena je cjelovita revizija neidentificiranih posmrtnih ostataka
  • Vlada RH je podržala financiranje nabave kapitalne opreme za identifikaciju posmrtnih ostataka i uređenja dodatnog prostora za DNA laboratorij Zavoda za sudsku medicinu i kriminalistiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u iznosu od pet milijuna kuna
  • Potpisan je Sporazum o suradnji sa Sveučilištem u Zagrebu (2019.) radi doprinosa učinkovitosti putem poboljšanja koordinacije i podizanja kvalitete znanstvenog, istraživačkog, obrazovnog i stručnog rada u području ekshumacije i obrade ekshumiranih posmrtnih ostataka žrtava

Unaprjeđenje metodologije u provedbi terenskih istraživanja očituje se u:

  • Mogućnosti sustavnog pretraživanja i dokumentiranja većih površina indiciranih lokacija
  • Povećanju vjerojatnosti pronalaska mogućega mjesta masovne ili pojedinačne grobnice
  • Smanjenju vjerojatnosti previda mogućega mjesta masovne ili pojedinačne grobnice

 

Uprava za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja u suradnji s drugim nadležnim tijelima RH nastavlja s terenskim istraživanjima.

Najnovije

Podrška Krešiću hrvatskog naroda i njegovih branitelja!

https://www.youtube.com/watch?v=bkP1WLAU0dY

URB HVO-a ŽZH:Pripadnici HVO-a, RVI, nakon odbijanja njihovih zahtjeva za invalidsku mirovinu u RH govore:“NIKAD VIŠE!“

Hrvatska Vlada je svojim najnovijim Izmjenama i dopunama Zakona o pravima hrvatskih Branitelja iz Domovinskog rata omogućila pripadnicima HVO, državljanima RH,koji imaju pravomoćnim rješenjem...

DORH traži da splitsku partizanku Vjeru Andrijić ispita sudac

Splitsko Županijsko državno odvjetništvo zatražilo je da se Vjera Andrijić (101), iz Splita, partizanka koja je sudjelovala partizanskoj akciji pokolja fratara u Širokom Brijegu...

Zoran Krešić: Dodiku se mora ostaviti izlaz, ponižavanje vodi u rat

U novom izdanju Podcasta Bura novinar Zoran Krešić govori o hajci koju protiv njega vode bošnjačko-unitaristički mediji i političari zbog njegovog ulaska u Upravni...