Srijeda, 15. siječnja 2025.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

U Ministarstvu obrane održana vježba Kibernetički štit 2019…Moramo biti svjesni kako se sigurnosna paradigma promijenila u svijetu, pa tako i u našem okružju…

Na prvoj ovogodišnjoj sjednici Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti u srijedu, 27. ožujka 2019. u Ministarstvu obrane održana je kibernetička vježba Kibernetički štit 2019…

Uz  članove Koordinacije koji su bili sudionici vježbe na čelu s potpredsjednikom Vlade i ministrom obrane Damirom Krstičevićem, ujedno i predsjednikom Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti, u ulozi promatrača nazočili su i predstavnici drugih institucija.

Ministar Krstičević na početku je istaknuo kako je sustav domovinske sigurnosti u svojoj prvoj godini postojanja ostvario dobre rezultate te naglasio kako je omogućio optimalno i poboljšano djelovanje potrebnih državnih institucija i lokalne uprave.

“Funkcioniranje sustava očituje se u učinkovitijem planiranju te boljoj preventivi i bržoj reakciji. U konačnici, što je najvažnije, u protekloj sezoni nije bilo ljudskih žrtava, a smanjena je i materijalna šteta, posebno u borbi protiv poplava i požara”, rekao je ministar obrane i dodao kako je ključ uspjeha očuvanja sigurnosti hrvatske države, jačanje partnerstva za sigurnost.

Vježba Kibernetički štit 2019. u MORH-u

Kibernetički štit 2019.

Kibernetički štit je simulacijska vježba na scenarij kibernetičkog napada u kojoj su ključni donositelji odluka na nacionalnoj razini okupljeni u Koordinaciji za sustav domovinske sigurnosti, imali mogućnost provjeriti funkcioniranje sustava upravljanja u kriznim situacijama.

Nositelj vježbe je Samostalni sektor za informacijske i komunikacijske sustave MORH-a, direktor vježbe je brigadir Bruno Bešker, a realizator Glavna planska skupina u koju su bili uključeni predstavnici Ureda Predsjednice RH, Ureda predsjednika Vlade , Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost, Sigurnosno-obavještajne agencije i Vojne sigurnosno-obavještajne agencije, Zavoda za sigurnost informacijskih sustava, Ministarstva unutarnjih poslova, Fakulteta elektrotehnike i računarstva te MORH-a i Hrvatske vojske.

Brigadir Bešker istaknuo je kako su, u odnosu na 2018. godinu, zahvaljujući novom Zakonu o kibernetičkoj sigurnosti u 2019. godini uspostavljene značajne mjere kibernetičke sigurnosti. Naime, prepoznati su operatori ključnih usluga, kriteriji za utvrđivanje incidenta koji ima znatan učinak, obveze nadležnih tijela, postupak rješavanja incidenta koji ima znatan učinak te naposljetku i postupak izvješćivanja.

Riječ je o vježbi, kod koje svi sudionici zajedno rješavaju neki zajednički problem, tzv. Table-top exercise. Naime, sudionici vježbe analizirali su nekoliko potencijalno zlonamjernih aktivnosti po zamišljenom scenariju, nakon čega su donosili odgovarajuće odluke u cilju umanjenja štete koja bi mogla nastati kao posljedica tih scenarija.
Sudionici i promatrači pohvalili su organizaciju i provedbu vježbe, zaključivši kako je ovo tek značajan korak u postizanju konačnog cilja, a to je potpuna sinergija sastavnica sustava domovinske sigurnosti.

Podizanje svijesti o kibernetičkoj sigurnosti

Današnja sjednica Koordinacije za sustav domovinske sigurnosti, pokazuje kako raste broj sudionika u sustavu domovinske sigurnosti. Glavni cilj ovogodišnje vježbe bio je podizanje svijesti o kibernetičkoj sigurnosti s posebnim naglaskom na operatore ključnih usluga, davatelje digitalnih usluga, nadležna sektorska tijela te jedinstvenu nacionalnu kontaktnu točku i tijela nadležna za prevenciju i zaštitu od incidenata.

“Moramo biti svjesni kako se sigurnosna paradigma promijenila u svijetu, pa tako i u našem okružju. Zasigurno su jedna od najvećih prijetnji današnjice i učestali kibernetički napadi na nacionalnu kritičnu infrastrukturu te se moramo pripremati na cijeli spektar potencijalnih ugroza i opasnosti, tako i na kibernetičke napade”, istaknuo je ministar.

Vježba Kibernetički štit 2019. u MORH-u

Osnivanje Zapovjedništva za kibernetički prostor

U kontekstu rastućih opasnosti od kibernetičkih napada i nužnosti unapređenja svih sastavnica sustava domovinske sigurnosti, ministar Krstičević istaknuo je važnost osnivanja Zapovjedništva za kibernetički prostor kao nove  sposobnosti Hrvatske vojske koji će biti od strateškog interesa za Hrvatsku jer će njegovim osnivanjem, objasnio je ministar, Hrvatska ući u četvrtu dimenziju ratovanja – cyber prostor, priopćio je MORH.

M.M.

Najnovije

Mali Sloba poručio studentima: “Niko ne sme da vas bije”

Piše: Uredništvo Braniteljskog portala   Ustrajnost srbijanskih studenata u prosvjedima kojima zahtijevaju istragu i kažnjavanje odgovornih za palu nadstrešnicu kojom prilikom je stradalo petnaest osoba, uistinu...

15. SIJEČNJA 1992.- POVIJESNI DAN: HRVATSKA JE MEĐUNARODNO PRIZNATA DRŽAVA!

Hrvatska danas obilježava 33. obljetnicu međunarodnog priznanja. Hrvatska je 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata zemlja i uspostavila je diplomatske odnose s Njemačkom, državom...

Biblijska poruka 15. 1. 2025. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Svi traže Isusa – Isus im treba

Mk 1,29-39   Pošto Isus iziđe iz sinagoge, uđe s Jakovom i Ivanom u kuću Šimunovu i Andrijinu. A punica Šimunova ležala u ognjici. I odmah...

Jesu li istinski hrvatski domoljubi vani ili su u Domovini?

Za Predsjedničke izbore u RH aktivno se, po službenoj dužnosti ili na osobni zahtjev, registriralo 250 000 birača, najviše u Bosni i Hercegovini (110.332),...

Prvi čovjek Crkve u Hrvatskoj čestitao Milanoviću pa ga nahvalio

Zagrebački nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije Dražen Kutleša čestitao je Zoranu Milanoviću na ponovnom izboru za predsjednika Hrvatske. Zanimljivo je da Kutlešina čestitka...