Ponedjeljak, 23. rujna 2024.

Ne pitaj što Domovina može učiniti za tebe, nego što ti možeš učiniti za Domovinu

Ukidanje cenzusa na osobnu invalidninu civilizacijski je iskorak, a naknadno će se ukinuti i cenzus na doplatak za tuđu pomoć i njegu

Paketom zakona iz sustava socijalne skrbi sabor je počeo novu sjednicu. Među njima je Konačni prijedlog zakona o socijalnoj skrbi. Između dva čitanja dogodile su se velike promjene, pa su cenzusi na invalidninu, zbog kojih su savezi osoba s invaliditetom u prosincu najavljivali veliki prosvjed, ukinuti, a invalidnina je čak i povećana, u punom iznosu – na 1750 kuna. Amandmanom će se naknadno ukinuti cenzus na drugom stupnju naknade za tuđu pomoć i njegu te će se dodati i osobe a kojima osoba s invaliditetom nije u srodstvu – kao mogući njegovatelji…

Navedene amandmane podnijeti će HDZ-ova zastupnica u Saboru Ljubica Lukačić.

Ljubica Lukačić kaže kako je sve već dogovoreno sa krovnom organizacijom osoba s invaliditetom SOIH-om. Objasnila je i kako je slučajno u prijepisu prijedloga zakona ispalo da su osobe s najtežim invaliditetom navedene u četvrtom stupnju tuđe pomoći i u osobnoj invalidnini.

Zbog toga se medijima i premijeru obratila Građanska inicijativa “Pomozimo djeci s invaliditetom” koja je upozorila na mogućnost manipulacije ako se u obje stavke navode iste osobe. Čak su i posumnjali i na mogućnost namjerne “pogreške” kako bi se osobe s najtežim invaliditetom s vremenom prebacile na nižu naknadu. No, Ljubica Lukačić kaže kako je riječ o greški koja će se ispraviti amandmanom.

“Prema podacima ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike uz 2021. godine, u Hrvatskoj je 39 420 osoba koje primaju osobnu invalidninu i 88 759 osoba koje primaju tuđu pomoć i njegu”
Mirjana Matov, načelnica Sektora za zaštitu odraslih osoba
Ljubica Lukačić o povećanju tuđe pomoći kaže.

– Zbog velikog broja osoba koje primaju doplatak za tuđu pomoć i njegu teško je bilo dogovoriti povećanje i te naknade, prvenstveno zato što se među tih 88 tisuća ne zna koliko je osoba s invaliditetom. O tome bi podatke trebao dati Hrvatski zavod za javno zdravstvo, pa kad se vidi koliko je osoba u pitanju mogu se raditi i financijske projekcije.

Mirjana Matov, načelnica Sektora za zaštitu odraslih osoba kaže kako je u planu zakonodavnih aktivnosti za ovu godinu, izrada i donošenje ili barem upućivanje u proceduru Zakona o inkluzivnom dodatku. To bi značilo da je ukidanje svih cenzusa na osobnu invalidninu dobar start koji bi se mogao dalje preslikati u Zakon o inkluzivnom dodatku.

“Amandmanom će se naknadno u popis mogućih njegovatelja odrasle osobe s invaliditetom dodati i osobe koje nisu u srodstvu pa će korisnici moći sami birati koga žele za njegovatelja.”
Ljubica Lukačić, zastupnica u Hrvatskom saboru

Dodajmo na kraju kako, uz sve što je rečeno i napisano o najnovijoj verziji Zakona o socijalnoj skrbi, roditelji njegovatelji nisu uspjeli dobiti zamjenu u vrijeme bolovanja ili godišnjeg odmora, nego dijete mogu jedino smjestiti u neku ustanovu za to vrijeme. A to ne žele. Također nije usvojena ni naknada nakon smrti djeteta, nego zakonodavac to namjerava riješiti uobičajenom naknadom sa Zavoda za zapošljavanje, kao što je to i nakon završetka svakog drugog radnog odnosa, prenosi HRT…

H.H.

Najnovije

Oporba i formalno ostala bez jedne ruke. Sabor od jučer nema 151, nego 150 zastupnika

Foto:Wikipedija   Prvo glasovanje ovogodišnjeg jesenskog zasjedanja Sabora potvrdilo je da raskol u Domovinskom pokretu nije utjecao na stabilnost parlamentarne većine i samim tim Vlade Andreja...

Biblijska poruka 23. 9. 2024. i tumačenje fra Tomislava Pervana: Vi ste svjetlo svijeta

Lk 8,16-18     Reče Isus mnoštvu: »Nitko ne užiže svjetiljke da je pokrije posudom ili stavi pod postelju, nego je stavlja na svijećnjak da oni...

Tomislava Jonjića u utrci za Pantovčak podupire 230 poznatih osoba. Evo popisa

Kandidat za hrvatskog predsjednika, dr. Tomislav Jonjić, objavio je popis na kojem se nalazi 230 poznatih osoba koje su mu dale potporu u kandidaturi...

Mogu li plodovi Međugorja biti bez ukazanja, odnosno mogu li ukazanja biti bez plodova?

Nakon što je Vatikan objavio odluku “nihil obstat” (hrv. nema zapreke ili ništa ne priječi), kojom se Međugorju priznaju plodovi odnosno darovi kojima to...